Fotografija i kritike

Kutak za one koji vole fotografisati, a i one koji žele naučiti od iskusnih kolega kako napraviti lijepu fotografiju.

Moderatori/ce:emin,zlaja,angler

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:
Fotografija i kritike

Post Postao/la angler » 08 kol 2011, 18:03

Otvorio sam ovu temu iz razloga sto je, "fotoaparat", digitalni aparat, digitalna kamera, postao sastavni dio ribarskog pribora, a sve iz razloga da se ne izbrise iz sjecanja mnogi nama lijepi dogadjaji. Nekad bas i nismo zadovoljni kvalitetom slike pa hajmo onda ovdje da dajemo sugestije ili kritike, loseg i dobrog, za sliku sa kojom nismo zdovoljni, uradjena nekom grskom ili ne znanjem i tako pokusamo sebe korigovati. Naravno i nauciti nesto novo. Malo se rasula ova tema po raznim naslovima foruma pa da probamo sve imati na jednom mjestu.

Na forumu ima fantasticnih slika, a ima i veoma losih. Hajmo svi zajedno poboljsati kvakitet onoga sto govori vise od 1000 rijeci. I ne moraju slike biti na temu ribolov.

Ne bi treblo da bude nekih ofiranja ili stida. Dobro su dosle kritike svih bez obzira na vladanjem tehnikom. Kao na primjer "trebao si izbaciti onu pivu iz kadra" <jelmekotrazio>

Isto tako dobro bi bilo postaviti i ocekivati kritike na slike kojima smo licno zadovoljni.

Pa evo da pocnemo.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la zlaja » 09 kol 2011, 17:27

Druže ja sam tebi već rekao da sam se ja igrao klikera dok si ti štimao blendu, imaš vrhunske fotke samo prva meni nije po ćejfu,stvar ukusa a ne tehnike...znam da bi dobio dinamiku vode morao si ići na jak kontrast ali trebalo je svjetlo negdje sa strane da uđe u motiv.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la angler » 10 kol 2011, 09:22

Ma zlaja drug, ti samo opleti ko da sam pocetnik. Volim ja kritike bolje se nauci <titinpionir>
Postavio sam prve dvije iz razloga sto je kvalitet los.

Prva koja mi se ama bas nikako nije dopala je pod f/5.6 ISO 250 i brzina 1/250 na 105mm objektivu. Ovdje je po meni trebao ici nizi f ali na 105mm "nemre", bar ovom sto ja imam. Ako usporim okidanje necu dobiti ostrinu vode. Znaci ostaje ISO da se poveca.

Druga, isto losa f/13 ISO 200 i brzina 1/60 na 18mm objektivu. Ovdje je po meni trebalo povecati f18 ili brzinu na 250. ISO od 200 za ove uslove je ok.

Veso
Štela
Postovi:60
Pridružen/a:24 lip 2007, 18:03
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la Veso » 10 kol 2011, 09:55

angler je napisao/la:
Prva koja mi se ama bas nikako nije dopala je pod f/5.6 ISO 250 i brzina 1/250 na 105mm objektivu. Ovdje je po meni trebao ici nizi f ali na 105mm "nemre", bar ovom sto ja imam. Ako usporim okidanje necu dobiti ostrinu vode. Znaci ostaje ISO da se poveca.

Druga, isto losa f/13 ISO 200 i brzina 1/60 na 18mm objektivu. Ovdje je po meni trebalo povecati f18 ili brzinu na 250. ISO od 200 za ove uslove je ok.
NIje nikako kritika, vec moje neko vidjenje.. Prva fotka - nizi otvor blende (pretpostavljam da nizi znaci - veci?) bi omogucio vecu brzinu eksponiranja, ali i manju dubinsku ostrinu tih tamo slapova? Pogotovo sa 105mm objektivom..

Druga - ISO 200 jeste ok, brzina zatvaraca 1/60 isto ok, pa onda otvor blende i nije mogao biti manji nego sto jeste. Naravno, jos manji otvor blende, bolja dubinska ostrina, medjutim mislim da je i ova kakva je sasvim dovoljna. Drugim rijecima, nesto ne vidim da si bilo gdje promasio sto se tehnike tice!! Sa tom drugom slikom sam se malo poigrao - jeli ista bolja ovako? NIsam mogao ubaciti vecu, max 200k..Zapravo, obje sam malo korigovao..
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Veso
Štela
Postovi:60
Pridružen/a:24 lip 2007, 18:03
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la Veso » 10 kol 2011, 10:30

Jos jedan pokusaj..
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la angler » 10 kol 2011, 14:22

Vidis ti Veso kako ova "omladina sekira". Zlaja kad "oklapi" sliku ja prvo stanem mirno da je odgledam pa idem igrati klikera. :grin: Tako ustvari i treba biti. Izaslo se iz rutine nakon poduze pauze. <djed>

Da, upravo tako! Daske na molu su tek tad dobile trazenu boju kao i pozadina. Igrao sam se malo sa "retusiranjem" i bio zadovoljan ucinjenim, mada licno tezim da to postignem aparatom.
Malim slapom sam mozda trazio malo previse, ostrinu vode sa ogranicenim uslovima. Zato sam i spomenuo povecanje ISO. Ili da sam odustao od ostrine vode i produzio vrijeme na 2sec.

Znaci jos jedno od nepisanih ili mozda pisanih pravila. Kada se nadje neki detalj treba se duze zadrzati i isprobati sa sto vise kombinacija.

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la zlaja » 10 kol 2011, 22:15

Evo ja danas konačno uza se nosio aparat...sve kritike dobro došle...EXP-320/1 F-8 ISO- 80
stari mali kompakt Canon A 540
slika

Uploaded with ImageShack.us

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la rusko » 10 kol 2011, 22:32

ovu bih ja nazvao "RELIGIJA"... :-)
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la zlaja » 10 kol 2011, 23:04

Rusko imam i te religijske štihove,upravo je ramazan i vrijeme iftara sam pokušao da ulovim na vodi,bio je kišan oblačan dan i tek kad je padao totalni mrak pojavilo se odnegdje svjetlo zajedno sa ezanom.
Ovo je malo opuštenija umjetnička sloboda ...previsok ISO za mali kompakt...u tehničkom smislu-ode mast u propast- ali meni draga fotka...
slika

Uploaded with ImageShack.us

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la soha » 10 kol 2011, 23:22

Odlicna tema, samo tako nastavte, da se sta nauci <jelmekotrazio>

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la angler » 11 kol 2011, 11:47

Volim slike sa izrazenim bojama. Prva mi ima dosta imaginarnog pa je ne bih ni dirao. Mozda da nema tih par crveno plavih "duhova", zrake bi bile izrazajnije. UV ili Polarizacijski filter bi izmjenio citavu formu slike sto i nije cilj, a posto je compact aparat mislim da se ne moze puno sta uciniti. Ustvari i previse je ucinio. Kako rece Rusko "Religija" pa neka tako i ostane.
Druga slika, odlican primjer kako se od nekog kadra i umjetnickom slobodom moze zaci i u prostor izvan realnog bez upotrebe kojekakvih kompjuterskih programa. Velika granulacija....pretpostavljam da je ISO 800 taj maksimum.

Soha, nemoj samo citati, napisi koju <jelmekotrazio> :grin:

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la soha » 13 kol 2011, 21:31

Ma rado bih ja, al trenutno sam okupiran ovim stvarima :

slika

Uploaded with ImageShack.us

a ima toga jos puno, bit ce za koji dan fotografije dok budu zavrseni

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la angler » 15 kol 2011, 01:49

A deljes znaci. Pa izgleda da te ide od ruke i to bas dobro <championvanja>
Eto materijala kad budu gotovi <jelmekotrazio>

Hej raja...mene uhvatila manija slikanja mjeseca. Koliko me izbudalio pocecu zavijati na njega :456: <valjanjeodsmijeha>

Avatar
VIBA
Štela
Postovi:88
Pridružen/a:12 stu 2007, 13:54
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la VIBA » 26 kol 2011, 20:02

VIBA-macak u cizmama

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija i kritike

Post Postao/la angler » 26 kol 2011, 20:31

Tema, pejzaz, trenutak pravi...sve je odlicno.
Pretpostavljam da je slikano compactom ali ne u auto ili landscape modu jer bi kompenzirao svjetlost neba i prigusio boje. Mozda je ostalo neko prijasnje podesenje. Slicno se moze desiti ako se slika video kamerom.
Uz malo dorade bi moglo izgledati prirodnije kao recimo ovako. Na zalost sa nebom se ne moze nista uciniti.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Vaše fotografije, fotografska tehnika i oprema”