Fotografska tehnika

Kutak za one koji vole fotografisati, a i one koji žele naučiti od iskusnih kolega kako napraviti lijepu fotografiju.

Moderatori/ce:emin,zlaja,angler

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:
Fotografska tehnika

Post Postao/la angler » 16 pro 2013, 21:12

Pitanja i odgovori vezani za fotografsku tehniku :879798:


Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la soha » 03 ruj 2014, 19:53

Evo jedan pokusaj nocne fotke. Udrite sta nevalja i sta treba ispraviti
slika

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la soha » 05 ruj 2014, 22:09

Jel ova fotka bolja ?

slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la zlaja » 05 ruj 2014, 23:12

Nije ! Fotografisanje portreta traži jedan kompozicijski sklad ugla fotografisanja,objekta ,svjetla,kadriranja objekta snimanja,boje,atmosfere pa na kraju i izbora okruženja u kojem je pozadina takođe bitan element. Ništa od toga nisi ispunio da napraviš dobar portret...Fotografisanje djece je posebna disciplina u profesionalnoj fotografiji gdje se prikazuje karakter,posebnost,dječija radost,igra ili neki događaj u odrastanju djeteta...malo teže mi ide opisivanje fotografisanja jer uvijek ostanem nedorečen(jedino da napišem knjigu :grin: )
Ova fotka druže moj je obična amaterska fotografija koju nalazimo u svim familijarnim ,pa i mojim albumima) Za dobar portret moraš još vježbati...

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 06 ruj 2014, 05:31

Vala i krajnje je vrijeme da napises kakvu knjigu/brosuru <jelmekotrazio>
Bez obzira na ovog smjeska, iliti salu na stranu, "fotografija okom slikara" bi mnogima pomogla :wink:

Sto se tice portreta generalno, po meni, je najzehtjevnija disciplina ako ne ubrajamo portrete tipa za licnu kartu ili pasos.
Za moj ukus prethodna slika je i ljepsa i bolja. Zasto je ova "losija" je Zlaja naveo, a posto si sad u fazi istrazivanja sta i kako se aparatom postize, pretpostavljam da te interesuje ono "gdje sam sad pogrijesio", pa sam morao malo zaviriti u podesenje aparata.
Sve si podesio isto kao sto je bilo na "Auto" tj predhodnoj slici s tim sto si tzv "Exposure Compensation" stavio na +1 i zato je ova slika dosta svijetlija. Kompenzaciju ostavi za kasnije da te ne buni zbog osnovnih funkcija iako je to je dobra "djidja" koja ne sluzi samo da bi slika bila tamnija ili svijetlija.
I po meni najvaznije, volim kad slika ima "pricu" pa bio to i portret, a to je slucaj u prvoj.

Portrete ovog tipa tj gdje su u kadru glava i ramena gledaj da fotografises sa vecom zarisnom duzinom tj od 50 mm najmanje. 85mm je mjera. Ispod 50mm na toj blizini dolazi do izoblicenja. Ako slikas do struka ili koljena onda se moze ici i do 35mm obzirom da ti je kropovan senzor, a i distanca je veca.


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la zlaja » 06 ruj 2014, 08:53

Hajmo Angler probat uvesti fotografske vježbe,duga je zima i imali bi dobre teme za zezanje a raja bi imala predstavu o čemu pišemo...Soha buraz odoh fotkat svog klinca da ne bude sve teorija...pa ćemo vidjeti sa Anglerom da otvorimo temu-vježbaonica-

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la zlaja » 06 ruj 2014, 09:30

Soha druže ovo je jaranski za tebe- Da bi napravio dobru fotku moraš pričati sa osobom koju fotkaš,ostvariti taj trenutak povjerenja...evo me iz dječije sobe...Sejo šta radiš? malo crtam... jel Valja? ...hej super je...teče razgovor,foto aparat kao da ne postoji
slika


Joj stari da vidiš što mi je djed napravio praćku ! Daj da vidim !
slika

Stari kad ćemo vani ? Čekaj malo ,pada kiša...hajd vidi na prozor da li još pada ?
slika

Znači moramo razumjeti osobu koju želimo da fotkamo, njene osjećaje,želje,trenutna zanimanja.Dogovarati se sa osobom ,pričati ,smijati se...pokušati prihvatiti njene ideje,znaju biti fenomenalne...sve je to dio dobrog portreta( opet imam osjećaj da sam nedorečen)...tehnikalije ...malo koristiti svjetlo...
Eto druže...nadam se da sad razumiješ o čemu pričam...

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografija (tehnika, aparati i ostali pribor)

Post Postao/la angler » 06 ruj 2014, 14:05

Dobra ideja Zlaja.
Vecina nasih fotografija su porodicne iliti klasicne albumske. Neposredne, ne namjestene, spontane su i najljepse za siri "auditorijum". Za one koji su slikani-objekat (ne predikat :grin: ) u vecini slucajeva nisu, uvijek nadju neku manu na sebi jer se nisu namjestli i ispali onako kako bi oni htjeli ali uz malo vjezbe se moze postici obostrano zadovoljstvo.
Hajmo ih malo doraditi da neku sa cejfom mozemo uokviriti i okaciti na zid.

Evo za pocetak Zlaja je postavio malo obradjene slike. Ne treba bjezati od toga ali i netreba pretjerivati pa dobijemo naslikane Barbike.
Tzv retusiranje i isjecanje (crop) se radilo i radi na filmskim fotografijama sto znaci od pionirskih koraka, a ne izmisljanjem Photoshopa ili drugih programa pa ga neki znaju pretjerati da ne kazem us*ati sliku.

Ja cu se malo bazirati na samu tehniku, a Zlaja neka neka oplete po umjetnickom dojmu i odredjenim pravilima.

Postoje neka pravila ali isto ta pravila se mogu u prekrsiti. Zato i sluze pravila :mrgreen:
Kompozicija fotografije nije samo vezana za fotografisanje prirode, urbanih sredina i sl. Takodje postoji proporcije fotografije i tzv zlatni rez. To sve je preuzeto iz jos iz doba prvih kistova, a sve sa ciljem da slika bude sto efektnije prikazana, a samim tim i prihvacena nasim mozgom. Ukljucite Grid finkciju na aparatu i procesljajte malo po internetu na tu temu.
Ne bjezite od sjena. Slika je dosadna ako je sve cisto osvjetljeno.
Ako slikate neciji profil dajte mu prostora ispred lica (neka dise malo :grin: ) Ako je "anfas" pretezno ide u "Portrait" format, a ako je "profil" onda u "Landscape".

Aha, tu smo sad sa Zlajinom prvom slikom. Da li je prekrsio pravila? Eto jedna zadaca. Ako je prekrsio pravila, zasto, i ako nije, opet zasto?

Posto sam ja pretezno ulicni "shkljocavac" evo par primjera i naravno opletite sa komentarima jer sve nisu onakve kakve bi trebale biti jer na ulici se nema vremena steliti.

Kliknite na svaku sliku da se "razvuce" u origiralni format.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografska tehnika

Post Postao/la soha » 06 ruj 2014, 16:09

Samo vi opletite, ja cu citat i ucit :grin: . Moram prvo da se upoznam sa aparatom, ovo je sasvim drugi svijet od onih kompakta, al dosta citam i pocinjem pomalo kontati neke djidje (Blenda, brzina, zarisna duljina....) . Al napist cu i ovdje, sto sam napisao i Suadu, po meni fotogrfija je u glavi fotografa (na stranu sad sve tehnicke djidje). Fotografija moze ispasti i vrhunska bez obzira na cistocu, ostrinu i i dr, tehnicke zahtjeve. Ono sto Zlaja rece, fotografija mora da ima pricu, mora da ostavi dojam. Ja fotografiju posmatram kao umjetnicki akt (sliku, poeziju, film, muziku....). Svi ovi vidovi umjetnickog izrazaja, nisu pod nuzno i umjetnicka djela, cak naprotiv, 90% od njih to nije. E u cemu je sad razlika u onih 10% sto razdvaja jedno od drugoga, odnosno sto odredjuje , sta je to umjetnost a sta ne. U fotografiji je to definitivno prica. A da bi postojala ta prica moramo je ispircati (fotografijom). Mora se stvoriti relacija fotografija-posmatrac, gdje u ovom slucaju fotografija mora "ozivjeti" u oku posmatraca, a da bi se to dogodila mora postojati umjetnicko biće u samoj fotografiji da bi ta komunikcija (posmatrač-akt) bila postignuta. Umjetničko biće u samoj umjetnosti , moze (a i nemora) biti višeslojno i mora probuditi emocije (Ove emocije nemoraju nuzno biti lijepe). Dakle bez postojanja emocija u samom umjetnickom aktu, nema ni umjetnosti. E sad, kako napraviti emociju ? Kada odgonetnemo odgovor na ovo pitanje, odgonetnuli smo i samu umjetnost. Pojavom "Postmoderne", danas se u umjenost svrstava sve i svasta (nazalost), i raznorazni diletanti sebe prozivaju umjetnickim guruima. Međutim "postmoderna" je u umjetnost unijela i jedan novi vid (metodu) izrazaja, a to je konceptualizam (sto je i normalno,jer umjetnost je ziva materija, i prati razvoj civilizacije i covjecanstva), mada pojavu konceptualizma u umjetnosti mozemo naci i u najstarijim civilizacijama jer umjetnost je stara koliko i covjecanstvo. Ovdje poiminjem pojam koncepta iz razloga što je tako najlakše objasniti postojanje ujmetničkog bića (o ovom slučaju one "priče" s početka ovog teksta). Pokušat ću evo kratko opisati kako to izgleda na jednom primjeru. Pošto je trenutno aktuelna situacija u BiH oko izbora, meni naumpade jedna fotografija koja i izgledala ovako : Ako znate na vašarima one flaše poredane u krug, gdje djeca pokušavaju da nabace one obruče na flašu i tako osvoje neku nagradu, ja bih napravio fotografiju tako što bih poreda flaše i na svakoj od tih flaša napisao "ministar prosvjete", na drugoj "ministar rudarstva", na trećoj "ministar finansija" i tako redom... Tako bi izgledala fotografija i dao bih joj naziv "Ko nabije, taj dobije"... Ovo bi bio jedan prikaz kunceptualizma na fotografiji, i svakako ispunjava osnovne elemente "umjetničkog djela", a to su vanvremenost, emocija (u ovom slučaju ironija), ostvarena je priča, zatima postignuta je relacija "akt-posmatrač", i dakle sve je tu, imamo umjetničko djelo. Ali u stvarnosti imamo "šipak". Zašto ? Zato što je ovo vid primjenjene umjetnosti, ja je zovem lažne, naštimane, tematske itd.... Vrhunsko umjetničko djelo je samo ono koje je iskreno, i ono je trenutak nadahnuća "umjetnika", koji mora pronaći načina da se izrazi kroz neki vid (muzika, književnost itd.....). Ovdje se sad vraćm na ono što je Zlaja rek'o, da je ostao nedorečen, a to je da fotografija mora biti iskrena...Mislim da si to htio da kažeš druže, jer bez toga nema ni dobre fotografije. A po meni jedini vid iskrene fotografije je "Ulična" fotografija, gdje hvatamo život onakav kakav jeste. Ja ću i dalje ovdje s vremena na vrijeme objavljivati svoje pokušaje i očekujem da me uputite oko tehničkih detalja, šta valja šta nevalja šta treba ispraviti, kako upoznati aparat, kako ga iskoristiti do maksimuma, šta koje dugme na aparatu radi, a o umjetnosti je govoriti je pretenciozno, jer ja jos nisam naucio na kadrirati a da ne govorimo o drugim stvarima. Zahvaljujem Vam na odvojenom vremenu, i nadam se da necete ovaj moj post shvatiti pogresno, nego da cete i dalje nesebicno dijeliti svoje znanje koje ovdje mnogima moze pomoći, jer vidim da nas ima podosta koje zanima fotografija. Halalte što ja ovako opširno udjoh u ovo, al sve što radim radim sa strašću i dajem cijelog sebe, jer drugačije nezenam i neumijem :grin:

P.S. Spustite malo ba te vase kriterije, jer ja jos nisam ni amater :oops:
LP

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografska tehnika

Post Postao/la rusko » 06 ruj 2014, 18:41

Soha… ja i ti smo jos uvijek na onom nivou:

Kada uslikam nesto, pitam se: ZASTO?

Kada gledam tudje slike, pitam se: KAKO?

:shock:
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografska tehnika

Post Postao/la angler » 06 ruj 2014, 18:46

Aferim soha na svakom slovu <championvanja>
Po ovom postu se moze zakljuciti da je u tebi umjetnicka dusa.
To si uostalom i dokazao svojim varalicama, tekstovima, a vjerovatno i drugim stvarima koje jos nismo upoznali.
Kao sto ti i rekoh, savladaj taj "alat" sto si kupio nauci osnove fotografije i redaj slike u kojima cemo, vjerujem za kratko vrijeme, uzivati.
A kriterije (mnogi bi nasli dosta mana sto je sasvim uredu) shvati samo kao referencu osnova, a ne cilj u ovom pocetku amaterizma. Upravo kakvo i ima znacenje amater...s ljubavlju. :wink:

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografska tehnika

Post Postao/la soha » 06 ruj 2014, 18:47

Rusko brate, upravo to i pokusavam da kazem <juma> <juma> <juma>

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Fotografska tehnika

Post Postao/la angler » 06 ruj 2014, 18:50

Rusko, nema te u zadnje vrijeme u ovom "kantonu". Prije si lijepo krenuo i onda zakoci. Popusti tu kocnicu <jelmekotrazio> :grin:

A jeste bas kako si napsao...."zasto i kako". Kod mene je u oba slucaja bio odgovor...nemam pojma :456:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografska tehnika

Post Postao/la rusko » 06 ruj 2014, 19:09

angler je napisao/la:Rusko, nema te u zadnje vrijeme u ovom "kantonu". Prije si lijepo krenuo i onda zakoci. Popusti tu kocnicu <jelmekotrazio> :grin:

A jeste bas kako si napsao...."zasto i kako". Kod mene je u oba slucaja bio odgovor...nemam pojma :456:
Rusko je do daljnjeg iskljucen iz zivota… niti idem u ribu, niti perim, niti fotografisem… postao sam cistokrvni baustelac…

ALI… nazire se svjetlo na kraju mracnog tunela… zablistacu ja uskoro <djed>
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Fotografska tehnika

Post Postao/la zlaja » 06 ruj 2014, 19:54

Slobodno obrađujte svoje fotke 10 do 15 % , na starom durstu iz sedamdesetih ima + i - pogotovo sad u fotošopu...tehnikalije sam toliko zanemario da nemam pojma u kojem modu sam pravio jutrošnje fotke ? moram pogledat...Angler hvala na ideji za vezanje marame !
Mlade djevojke sa tvoje fotke imaju ono što trebaju imati ...osmjeh,vedrinu,taj pogled...starci pokazuju godine i steknutu mudrost svojim borama,sijedom bradom,držanjem...to je to što čini dobar portret...

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Vaše fotografije, fotografska tehnika i oprema”