Lov mladice.

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Odgovori
zubi
Haman Štela
Postovi:48
Pridružen/a:14 srp 2006, 09:21
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la zubi » 03 stu 2006, 15:01

I ova od 90 cm ulovljena je štapom u pozadini (Silstar 30 gr, najlon 0,25, meps 3, lovio pastrmku) ali nije to to, ja sam od onih što vole da vladaju ribom, a ne obrnuto. Izvuku ljudi ribu od 90 kg na strunu nosivosti 4 kg, i još mnogo sličnih primjera...govorimo o lovu mladice, ja kad dođem na temu lov smuđa onda poštujem. Poštujem različita mišljenja, ovo je moje!

slika


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 03 stu 2006, 16:54

zubi je napisao/la:Seha, sam si rekao da si pocetik u lovu mladice, a onda takvi komentari...al dace bog da zakacis RIBU, a onda se vidimo u malim oglasima.
Interesuje me jos onaj stap u temi Morski ribolov, to je ona slika na kojoj lovis cipole, koja mu je gramaza...odokativno ima t.b. 100 gr da nije malo 'predimenzionirano' ipak je cipol 'djecija' riba

pogledaj:
http://bistrobih.ba/forum/viewtopic.php?t=14&highlight=

Zubi ja licno mladicu nikad nisam lovio i to nije nikakva vojna tajna.
Sljedece ljeto sam akobogda na Uni i pusacu samo velike da oborim argumente kako je za veliku ribu potreban XXL pribor. :wink:
Neznam sto bi se mladica razlikovala borbom krupne stuke,lososa,pastrmke,sarana ili sta ti ja znam.
Znaci ako ona spuca ja cu uraditi sve sto znam da joj pomrsim racune sa meksim stapom.Na pojedinim terenima je potreban jaci stap za pravilnu prezentaciju mamca i o tome sam vec pisao ,ali se pomiri sa cinjenicom da neki to nevole grubo i tacka.Ti volis kruci stap i teske terene ok ja ne ja vise volim da mi se stap cesce smota u kiflu i sa manjom ribom.
Sto se tice ovih cipola koje lovim ovdje ( nastanjuju samo dansku ,francusku englesku i irsku obalu) neznam koliko si upucen ali ovo su komadi po 3-4 kg a nerijetko ulovim i one od 5-6 kg i ovaj cipol je totalno drugacija vrsta od onih koji naseljavaju mediteran.Tu ribu vjerovatno nisi imao na udici a da jesi nebi pisao kako je to dijecija riba jer je to po meni najjaca riba koju sam do sada lovio racunajuci kg+vrijeme borbe do meredova.Stap sa kojim sam lovio na slici je varalicar 9 stopa i sasvim solidno odradi posao iako je samo deklasiran kao 40 gramac a ne 100 gramac kao sto ti nagadjas.
Nadam se da si skontao poentu mojih postova i nezelim nametnuti svoje misljenje ni tebi ni nikom drugom ovo je samo moje misljenje.Ja jednostavno nevolim predimenzioniran pribor.Ako sam prinudjen da ga koristim izaberem drugi teren gdje mogu normalno loviti sa priborom sa kojim uzivam i to je to.Nemam kad ovo sam nabrzinu napisao pozdrav Zubi i ostalim odoh u ribu.
Bistro

Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la svirac » 03 stu 2006, 17:08

zubi je napisao/la:I ova od 90 cm ulovljena je štapom u pozadini (Silstar 30 gr, najlon 0,25, meps 3, lovio pastrmku) ali nije to to, ja sam od onih što vole da vladaju ribom, a ne obrnuto. Izvuku ljudi ribu od 90 kg na strunu nosivosti 4 kg, i još mnogo sličnih primjera...
slika
Ovo je sad drugi par opanaka. Necemo ici u krajnost. Govorimo o optimumu Zubi.
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Avatar
Buca
Haman Štela
Postovi:56
Pridružen/a:11 lis 2006, 16:33
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Buca » 03 stu 2006, 23:49

I ja volim da vladam ribom,a to mi upravo malo "laksi" pribor,ali ako se ode u krajnost previe lagan pribor za odredjenu ribu je samo mucenje i ribolovca i ribe.Dok previse grub pribor,po meni(da podvucem,znaci moje misljenje kome nikome ne naturam) ne omogucava vladanje ribe,sem ako ne smatra pod "vladanjem" klisiranjem recimo mladice od 15 kila za
1 min na obalu.

Sto se tice Sehinog stava,otprilike se slazem sa filizofojom o "laksem"
priboru,ali se nikako ne mogu sloziti o poisovecivanju mladice,stuke i
ostalih riba i ribica.No dobro,posto i sam kaze da je nije lovio a samim tim i drzao na stapu,ne zna sta je propustio,a ako kad bude koju i ulovio tad ce mu se samo kazati.Za mene je to RIBA NAD RIBAMA,riba duh,pojavljuje se na mestima na kojima ne bi ni sanjao i u doba dana
za koje bi rekao da joj nije primereno.Imao sam takvih susreta sa mladicama da je za ne poverovati.Borba je posebna prica,ne moze se reci nepredvidiva,al skoro pa nepredvidiva.Jedna po kontri spici kao gliser uzvodno bez ikakvog zastajanja,druga opet po kontri krene samo malo uzvodu i iste sekunde spici pod obalu na koju stojim,treca se odmah spusti u najveci buk i tu se usidri,ili najgora varijanta,spusti se odmah nizvodno do prvog buka te se digne na povrsinu i pocne valjati,odnosno pustati da je voda nosi,tad silina buka odradi posao za mladicu.Meni licno je najdraza varijanta kad odmah krene uzvodno,taj je nekako najlakse...

I jos nesto,svi smo odrasli ljudi i nismo ovde da se prepiremo,ako neko iznese svoje misljenje sa kojim se ne slaze,te ne znaci da odmah treba da
stvorim odbrambeni zid preko kojega ce svaka dalja diskusija biti nemoguca.Po meni je bolje staviti prst na celo,malo razmisliti i zapitati se
a sta ako u tome ima i istina,koliko toliko.Pa ako je neko raspolozen
moze i sam probati,pa primeniti nesto iz tudjeg iskustva,ne mora upaliti al moze....

P.S.
da sad ne ispadne da sam ja Sehim drveni advokat,sa istim tim Sehom sam na jednom drugom forumu imao par "zucnih" diskusija,koje ni u kom slucaju nisam licno primio,i ni u kom slucaju zbog nekakve,pa makar i
zucnije razmene misljenja ne mogu o nekome imati lose misljenje.
Ipak su ovo "virtuelne" diskusije,pa mi se i ne poznajemo.Ali bi rado
organizaovao da se sretnem sa Sehom ili Svircem kad budu dolazili na
Unu,ako se ja tad zateknem tamo...

Avatar
admin
Potpredsjednik U.G. "Bistro!"
Postovi:46
Pridružen/a:16 lip 2006, 16:20
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Pozdrav!

Post Postao/la admin » 04 stu 2006, 12:05

Pozdrav svima, i bogami cu poceti dijeliti zute kartone!
Hajde se malkice korigujte svi u pisanju postova, i kada napisete post, procitajte ga i pogledajte da li je korektan i kako bi ga vi razumjeli da je upucen vama.Moje misljenje je da ovde ne bi nista za uzburkavanje strasti, ali mislim da bi trebali poceti koristiti i ove smajlije jer su ovo gole rijeci bez emocija, i jako lako je nesto protumaciti pogresno i da je napisano sa pogresnom namjerom i ciljem.Mislim da su se na ovom forumu iskupila pozitivna raja koja vole razmjeniti misljenje, pa i dati i savjet, zato ne vidim cemu svo ovo zatezanje i prepirke.Svaki pojedinacni post je stvar licnog misljenja, i molim vas da pokusate da ih ne shvatate kao licno upucena omalovazavanja vaseg misljenja. Ja sa uzitkom citam konkretne stvari u kojima pisete o svojim iskustvima, a koja cu (nadam se) nekad pokusati i primjeniti na vodi, ali mi se ne mili doci na forum kad vidim prepucavanja koja, po meni, nemaju nikakvu svrhu i samo tjeraju one koji zele ovde nesto pametno procitati.
Hajde sad, molim vas, pozitiva i "no sikiriki" ikoga.


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Seha » 04 stu 2006, 14:14

Nema frke Senade konstruktivna rasprava prije svega.
Kao sto rece Buca sa njim sam imao par "mega" konstruktivnih rasprava koje zahvaljujuci obostranom razumjevanju nije eskalirala u neprijateljstvo vec naprotiv obojicu nagnala na razmisljenje o razlogu neslaganja u misljenju.
Ja se iskreno nadam da Fejza i Zubi nece pogresno protumaciti nijedan moj post i naci bilo sta uvrijedljivo.Ovo je samo moje misljenje, i kad akobogda spucam trokuku kapitalnoj mladici kroz celjust znacu jesam li grijesio ili nisam do tada ostajem pri svom misljenju.
Bas kao sto rece Buca netreba ici iz krajnosti u krajnost, i normalno je da za krupnu ribu treba adekvatan pribor kako nebi patili ni sebe ni ribu moje izbor za kasiku,wobler i cof ce na Uni biti 90-100 gramac u kombinaciji sa multiplikator masinicom pa sta mi bog da! Imam duge noge i nebojim se vode 8) !

PS. Buco dosta raje sa ovog foruma je najavilo dolazak na Unu pocetkom 7 mjeseca 2007 pa ako si tad dole bicemo u kontaktu......

Bistro

Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la svirac » 04 stu 2006, 15:28

Nadam se da se Fejza i ostali nece ljutiti. Fejza mi se ucinio ok kad smo kod Mense u Rapali komentarisali onog tipa sto kupuje leptire za mladuljke!!
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Avatar
Buca
Haman Štela
Postovi:56
Pridružen/a:11 lis 2006, 16:33
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Buca » 04 stu 2006, 17:57

Seha
Obicno budem tamo zadnje nedelje u julu i jos dve u avgustu
Za mladicu i nije bas najbolje vreme,tad idem na ploticu,skobalja i mrenu

Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 05 stu 2006, 19:20

Cim nisam tu vi zakuhate.

zubi
Haman Štela
Postovi:48
Pridružen/a:14 srp 2006, 09:21
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la zubi » 06 stu 2006, 08:17

Nema frke, nećemo žestiti...evo baš juče član moje ekipe je imo jednu mladu :D , 77 cm, cof, Drinjača. Voda nikad manja.

Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 06 stu 2006, 09:42

Voda je svugdje mala ja sam juce dosao sa Sane.Osim da sam vidjeo mladicu da se na povrsini baca za kederima nista se drugo ne desi.
Dolazili su mi u pomoc iz Krupe Ani i Rosa ali od mladice ni traga.
Nas trojica smo imali svi razlicite stapove za mladicu Ani nesto do 300g,Rosa cini mi se do 200g ako se ne varam i ja 100g.Lijepo smo se druzili neke varalice,misljenja i iskustva razmijenili.Prije nego cu otici na Sanu bio sam pozvan od Fejze da idemo na Drinu za sto nisam imao vremena.E ovom Fejzi sam donijeo jedan fantastican stap za Drinu 200g super jak sa odolicnom akcijom tako da ce malo riba spasti sa njega.
Svasta sam cuo ali saranski stap za mladicu e to ima samo kod nas.
Moze se i na mahac klase 5 ili 6 loviti mladica na varalicarac od 30g i sta ti ja znam ali to nije to.Na Drini mladicu niko neka ne pokusava sa stapom slabije akcije i manje gramaze od 100g jer to ne zadovoljava uslove tog terena.Stapovi neke lijeve marke imaju netacno navedenu gramazu na sta se mora racunati.Na Drini glavni mamac je vobler i istina je da se otima iz ruke i iz tog razloga je jaci stap potreban.
Svako ima svoje misljenje ali vremenom ako je pametan kroz iskustvo ga i mijenja.
Jos samo da kazem da mladica ima malo jacu vilicu od stuke i smudja i kada zgrabi mamac drzi ga vrlo cvrsto da samo jaka kontra i jak stap zabija udicu u celjust.

Avatar
Buca
Haman Štela
Postovi:56
Pridružen/a:11 lis 2006, 16:33
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Buca » 06 stu 2006, 14:28

Generalno gledajuci mozda si u pravu,ovde kod mene bio sam u prilici
poprilican broj stapova propustiti kroz ruke,tako da kad se kaze saranski stap to u principu ne znaci nista sto se tice akcije i rada stapa.Bio sam u prilici drzati saranske stapove takve akcije i rada da komotno mozes blinkati sa njima svakog soma ili mladicu,a dok je bilo i takvih koji
spadaju u tesku kategoriju a motaju se kao kifla....

Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 11 stu 2006, 10:04

Ma pusti stapove.Dok sam bio na Sani sa Rosom i Anijen napravio sam par fotografija.Ribe nije bilo ali bar lijepu vodu da vidite.Ovo mijesto se zove Medenjak i bas tu ima dosta mladice ali mi nismo imali srece.slika

Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 11 stu 2006, 10:10

slika

Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 11 stu 2006, 10:14

slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Varaličarenje po vrstama riba”