Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanja?

O pitanjima vezanim za rad Saveza, Udruženja, o Zakonu o slatkovodnom ribarstvu, o ribarskim ispitima, pravilnicima....

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la rusko » 22 stu 2010, 23:54

Sad imamo udruzenje sto nam stvara poziciju da ova pitanja formalno uputimo ministarstvima i ostalim organima vlasti koji mogu uticati na situaciju... treba smisliti fine argumente i poceti ih bombardovati pitanjima... jednostavno dosadjivati da shvate da ih neko promatra i zapitkuje sta to oni rade... a to je najefikasnija taktika prema politicarima, stvori im se paranoja i na kraju sami sebe aktiviraju od straha da ih nece ponovo izabrati
slika slika


Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Kovach » 23 stu 2010, 01:10

Sto se tice prijava kako prekrsajnih tako i krivicnih kakva korist sto se podnose kad recimo jedan mrezaros koji za mjesec zaradi na ukradenoj ribi 3.000 do 5.ooo KM plati kaznu 300 do 500 KM ili taj isti za krivicnu prijavu dobije kaznu zatvora u trajanju od 6 mjeseci, a koja se pretvori u uslovnu na 1 godinu. Ovo sve pisem jer se nama dogodilo. jedan mrezaros uhvacen 4 puta i svaki put prosao sa uslovnom kaznom. Ne bih se slozio sa komentarima da je sve dzaba. Dzaba je ako sutimo, jer nece mati djetetu dati da jede ako ono ne zaplace, tako i nasu ribu nece niko zastititi ako mi to ne trazili. Boli briga tamo nekog ministra sto nama nestaje riblji fond, kad on ima nakrasti u izobilju. Zato mislim da mi trebamo biti inicijatori i insistirati na donosenju Zakona,a valjda ce neko i biti uhvacen i platiti kaznu.

Zlaja jarane, sto se tice kapitalaca mislim da se tu moze jednostavno rijesiti problem. Ako covjek ima zarku zelju da preparira kapitalni ulov onda lijepo plati neku manju nadoknadu udruzenju kao recimo neku nadoknadu stete i ulov se evidentira. Tako rade i lovci, ulov i trofej se plati.

Sto se tice ribocuvara i njihovih plata, svi mi kuburimo sa tim. Ako nema mnogo ribe u vodama na tu vodu nece doci ni ribolovci i kome onda naplatiti dnevnu dozvolu. Dakle, zastitom autohtonih vrsta i kapitalnih primjeraka, putem prirodne reprodukcije povecao bi se enormno riblji fond, a samim tim bi vode postale atraktivnije i posjecenije. A sve to za sobom vuce prodaju vise dnevnih dozvola i vise novca za plate ribocuvara.

Znam je da je sve ovo veoma tesko, ali zar cemo samo nijemo gledati kako nam unistavaju riblji fond, a da nista ne pokusamo? Ako nista drugo bio bi odredjen broj savjesnih ribolovaca koji bi postovao ovaj zakon, pa bi se broj sada rijetkih C&R ribolovaca malo povecao,a riba se zastitila.Ne znam, nekako mi glupo da stojimo i cekamo kad ce neko da se smiluje i donese tamo neki zakon i zastiti nase ribe. Isti slucaj je i sa nakaradnim Zakonom o slatkovodnom ribarstvu na osnovu kojeg nam udarise koncesije na vode, odredise cijenu dozvole, ali ne i njeno teritorijalno vazenje, odredise male kazne za prekrsioce ....
Neko rece 1.000 KM je mnogo, a ja kazem meni nije ne zato sto imam para na bacanje nego sto necu doci u situaciju da platim kaznu. A ko voli nek izvoli, pa to i jest sustina velikih kazni da se papci nauce pameti.

BISTRO!!

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la montana » 23 stu 2010, 02:14

Ja sam za ovo Kovachevo. Brate inicijativa, pa ako ne ide, revolucija. narod u nas je obicna tuka. Ja se bunio i morao u Ameriku za poslom. A nisam se za sebe bunio, vec za tuke koje i danas tamo rade, a ja s gazdom kafe ispijao...

Hajdemo od nas. C&R sve ugrozene i endeme. Ako neko hoce kapitalca... neka ga i uzme. I glava na zid, meso se pojede. Ali i to ograniceno. Zlaja ih je napustao toliko, da ako, kad odemo skupa na Krivaju, ja sta zakacim pojescemo je skupa. Nije u jednoj ribi, vec u principima i sistemima, a toga fali. Ovamo (da nisam dosadan) imas obavezan C&R za te endeme, a druge ribe na bacanje. Ionako ribe-doslje stete onim malobrojnim endemima, a dobre za rostilja. C7R je citave sezone mrijesta, da bi ribari bili na vodi i smetali krivolovcima. Svaka saradnja pri otkrivanju ribokradice se nagradi, pa ne treba puno skupih cuvara.

Problem je u nasim glavama. Prosjecan jado ne moze dominirati ni nad kim, pa da bi se dokazao ode u restoran i pojede mekousnu ili mladicu, a da i ne osjeti neku razliku. Bitno je da kaze da je jeo nesto posebno, bez obzira sto se nije najeo, a za iste pare mogao uzeti 2kg janjetine i dobro se ocejfiti. Niko se nije pocesao po m*dima sto u restoranima na jelovnicima prodaju ribu koja se prodati ne smije.

Treba napraviti zakon da je krivolov kradja, tako ga sankcionirati. Treba uvesti ogromne kazne i sve to dati muriji da puni budzet. Kad ih stisne besparica, umjesto da pisu kazne za glupe stvari jadnim vozacima, nek naprave raciju na vodi i sto se mene tice pobiju sve krivolovce.

Cuvari su prica za sebe i vecina ih je tu zbog para (plate i ono na kafu). E pa nebi mi on prodavao, vec udruzenje treba razgranati prodaju, a nema na vodu bez dozvole. Imaju pumpe 24 sata da se kupi. Cuvara platiti dijelom prema otkinutim talonima, pa da vidis kad se rastrci po vodi.

Zakon o privatnom zemljistu je sranje. Na mojoj zemlji kampuju stotine krivolovaca i ostave tragove u vidu raslji i Cedevita kutija sa crvima, ikrom ili bajama. Love mekousne, jer one imaju obicaj da stoje na sred vode na cistom pjescanom dnu. Ja nemam pravo cak ni zabraniti pristup krivolovcu mislim 5m od vode, gdje ovaj moze i kampovati, cak ni za dozvolu pitati. Potegnuh jednom pitanje, pa umalo me ne "ubise" komentarima. U Americi moras pitati za prolaz, pa ako gazda neda idi gdje moze, tj. na drzavno. Tako da je vecina voda u Americi dostupna sa drzavnoga, pa cuvar lakse obidje. Gazde su obicno ribolovci kojima je interes da ribu cuvaju, jer imaju privatne vodice i kampove. Mirna Bosna. Vidi sad. Sa ovakvim zakonom, ja imam komad zemlje gdje hocu u ribu, al' recimo naprave burzujski revir, poribe kalifom, svijet setka mojom livadom, ona kalifa pojede sve mekine hrane sta ima u vodi i mladj, a da ja niti smijem pitati imaju li dozvolu, niti smijem zabaciti. Zato zakone treba mijenjati i ne igrati se burzoazije, jer iskreno u nas toga nema. Voda je nasa nafaka. A i zemlja okolo, pa valjda bi trebali imati pravo otjerati lopova sa nje, ili mozda ni to se ne smije? Zakon im to, ovakav dozvoljava, a kad ja upitah jednog rodjaka, politicara da napravimo ribogojiliste na njegovom imanju koje i ne obradjuje, nasmija se i rece da mu to treba... Zakljucak je da svaka susa pravi zakon prema svojim zeljama, jedino mi to jos nismo uradili.

Ljudi pustajmo te endeme, koliko je moguce.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Seha » 23 stu 2010, 03:37

Sve sto ste napisali je gola istina i hvala vam sto smo ovako dovoljno hrabri da progovorimo i o ovome otvoreno na forumu. Provlacio se taj revoltizam po vijestima jer je ocigledno da je svakim danom sve vise raje koja je ogorcena na anarhiju koja vlada u svim sferama drustva..

Po meni je normalno da se to kolektivno ludilo prenese i na vode jer su se do neki dan ljudi ubijali samo zbog toga sto su bili zivi pa sto nebi i ribe (one su bar jestive). Postajemo sve blizi zapadnom egoizmu i to me iskreno plasi sto niko nemisli na generacije koje dolaze. Dok ovo pisem skoro pa cujem Serdja i stih "oni sto dolaze za nama imace samo" !!

U potpunosti shvatam covjeka koji nema i koji u ribolov ide da uhvati i pojede sa svojom familijom ja bi tim dao i ono sto ja uhvatim i jos mu dao novca ako bi imao da pocasti svoju djecu.Nije to milostinja to je ono sto su neki zbog ovog sranja od vremena nazalost silom prilika potisnuli negdje u sebi. Znam da je i ova ovdje raja sa foruma od tog materijala.

Evo sta meni smeta !
Smeta mi to sto najvecu stetu ribljem fondu nenanosi raja koja nema, vec naprotiv to cine najcesce one fukare koji imaju i vise nego im je potrebno. Ja to licno tumacim kao hir i taj hir treba skupo da plate.
Znam da je to tesko ,ali smo svi svijesni koliko je alarmantna situacija na nasim vodama. Definitivno su svi u regionu po pitanju cuvanja ribljeg fonda i ekologije odmakli od nas svijetlosnu godinu.. U kontaktima sam sa ribarima sirom ex yu i to je cinjenica kojoj svi mi moramo pogledati u oci.

Sit sam brate onih brda buskih babuski na obali , slika krvavih mladica ,somova itd koje iako su u gro planu pozadina ubija (birvaktilska vitrina nakinjurena kristalnim casama, wc , avlija, garaza). Pa stani malo ?
Zlaju izuzetno postujem jer je momcina na svom mjestu i volim iskrene ljude, ali moram nesto reci za tu kapitalnu glavusu na zidu.

Postoji rijesenje buraz ti si kreativan momak izmjeris ribu uslikas je i napravis "originalnu kopiju" takozvani "carving" ,a riba i dalje pliva daje ti inspiraciju da je i sljedece sezone potrazis sa svojim sinom. Meni je recimo dovoljna fotografija ko zeli nesto vise od toga ima rijesenje, ko zeli klopu nek uzme manju ribu.. Za sve ima rijesenje samo je vazna volja.
aj tipkacemo jos kasno je ,a tad sam najsentimentalniji :456:
teom_lim_fish_carving_500wide.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la montana » 23 stu 2010, 03:46

Evo to kad ti rece da su te manje i sladje, upravo mi to i pise na dozvoli, ovdasnjoj.

Bitno je, zaboravih napomenuti na svakoj rijeci imati zasticene zone bez ribolova, ali bas one najbolje i najbogatije ribom, umjesto da se daju u revire. Bitna su ta podrucja da se riba koja je tu odmori, izmrijesti i poraste koliko toliko. O na ce kad-tad izaci iz zasticene zone da je zaganjamo, a i ako ne, barem znamo da ce biti njenog podmlatka.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la rusko » 23 stu 2010, 07:33

Nemojmo zaboraviti i masovna poribljavanja revira, koja smetaju ekosistemu rijeke i mozda daleko vise unistavaju nego krivolovci... reviri su nista vise nego izvor zarade za udruzenja, a posto znamo nas (sad bih citirao Pejakovica)... cim se zarada pojavi u igri zaborave se svi zajednicki derneci...

osim toga ribnjaci zagadjuju pretjerano, nema nikakve kontrole ni sta ni kad ni kako se ispusta u rijeku, nikakvih filtera ili mjerenja...

i naravno industrija, i to posebno ona sitna koja je nastala kao posljedica poslijeratnog djelovanja (jer ona Titina je imala kakve-takve sisteme zastite, sadasnja umjesto da kupi filtere ili taloznjake, odvede ministra na cevape i rakiju)...

Ispada da je sitan insan najmanji problem, ali od njega se treba poceti jer samo on (udruzen) moze razbiti "cevabdzije"...

Evo, sa opasnoscu da sam i ja kako Monty kaze, dosadan... primjer burzuja u Svedskoj, koji je kupio zemljiste kraj vode i nije mu se svidjalo to sto mu drvece zaklanja pogled na jezero pa je posjekao 10 stabala... kazna 2,2 miliona kruna (230 000 eura)...

slika
slika slika

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la kenan_sa » 23 stu 2010, 11:15

Kako i sta uraditi odnosno napraviti ? Prijedlog... Mozda bi se mogli dogovoriti rukovodioci udruzenja da napisu pisma naznaceno njihovim udruzenjima i poslati na adresu vlade bih. kojim bi u tom pismu iznjeli svoje probleme na zastiti okolisa, voda i ribljeg fonda. Apelirati na vladu da se donese prihvatljiv zakon o problemima u udruzenjima odnosno rijekama, ribljem fondu i okolisu. Traziti da se u zakon dodaju i enormne kazne za prekrsioce zakona. Takodzer im navesti u pismu sta je RAUBOVANJE da nebi opet bilo "prvo mi reci sta je to raubovanje pa da te onda kaznim". U pismu im navesti da se trazeni zakon sprovede sto prije jer je tajming istekao davno. Takodzer i u njemu zaprijetiti nekim strajkom tipa blokada cesta ili slicno, jer je vakat da se nesto poduzme i treba konacno izaci pred vlast. Zamislite koliko je udruzenja u bih i koliko bi bilo zatvorenih cesta sirom drzave. Zapitao bi se neko valjda da li do toga treba doci, a da to urade nece im se odbiti od dzepa (lopovluka) nista. Nece nista morati platiti za to. Cak ce dobiti i po jos jednu masala dnevnicu. A i u toj vladi ima dosta onih koji se smatraju ribarima i mozda i oni konacno nesto poduzmu. Provjeriti da li ima neko koga neko u nekom od udruzenja poznaje da je vijecnik u vladi po mogucnosta da ima pravo glasa, a da je ribar pa mozda na njega adresirati pisma ili ga spomenuti u njima. Mozda bi on nekom svijescu nesto pokusao poduzeti i promjeniti jer vjerujem da i njega ovo boli koliko i nas.

To je bar moj prijedlog pa ako neko zna nesto bolje i adekvatnije neka napise i da to prenesemo nasim u vrhu udruzenja i natjerati da sta urade. Hehhehehe... Mozemo mi ovdje tipkati koliko hocemo i sta hocemo ali ljudi stvarno je vakat da se nesto uradi i zasto nebismo konacno nesto poduzeli ali ne kao pojedina udruzenja nego kao kolektiv svih udruzenja zajedno. Mozda se tako nesto i uspije. Pisali su pojedini sigurno ali kao pojedinci nisu nista uspjeli.

Ribari-proleteri svih gradova sirom BiH. ujedinjite se
slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Seha » 23 stu 2010, 12:50

Udica nije nas problem ona nikad nije bila kadra uciniti vecu stetu !

Kao prvo ciji je ovo posao ? Ovo je posao koji je Savez kako onaj federalni tako i onaj na drzavnom nivou trebao vec davno i poceti i zavrsiti.. Evo opet ih prozivam ! Blago njima samnom <valjanjeodsmijeha>
Hocemo li i mozemo li rusiti savez koji nista drugo i nezna nego da palamudi na sastancenju i vozika se od takmicenja do takmicenja ? Ako bi uspjeli njih srusiti i dovesti ljude koji misle ovako kao mi o prirodi i ribama sve bi to islo brze lakse i efikasnije.. Savez kako onaj BiH tako i ovaj u Federaciji do sada nisu nijednom i nigdje javno reagovali na sve ove probleme koji nas ribare godinama zabrinjavaju.
Njihova jedina briga je cini se da izorganizuju i obidju koje takmicenje, palamude na sastancima i za taj svoj mukotrpni rad naplate "krvavo zaradjene dnevnice".. Stani malo bolan. Pa da nije nas ribara u lokalnim udruzenjima, nebi ni njih bilo. To je nas novac, nas savez koji treba da zastupa nase a ne njihove zelje. Da bi se oni srusili potrebna je revolucija koju ce pokrenuti udruzenja.. Dal kod nas ima volje i zelje da se to pokrene iskreno neznam.
Siguran sam da je vecina pazi "sportskih" ribara za prijeko potrebne reforme zakona.. Zasto se nista nedesava zato sto nekom (ili svima njima) u i oko saveza odgovara ovaj status quo.

Druga mogucnost i po meni jedina realna je samoorganizovanje pisanje peticije kako ministarstvu tako i strancima i javno izaci u medije i poceti pricati o ovim problemima. To mozemo pokusati preko udruzenja gradjana bistro jer tako dosta ozbiljnije zvuci.

Treca mogucnost je da lokalna udruzenja uzmu stvar u ruke i odrede da se kapitalne ribe recimo sad bubam : pastrmke 3 kg sarani preko 10, smudjevi preko 5, somovi preko 15, mladice preko 5 itd bezuslovno osloboditi udice na najhumaniji nacin i pustiti neozlijedjenu nazad. U slucaju prekrsaja maksimalne sankcije.
slika

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la kenan_sa » 23 stu 2010, 13:02

Sve je to ok moj seha i tako bi trebalo da bude ali nemoze onaj hudnik traziti dozvolu onome koji mu u startu kaze "sta ti hoces. Haj bjezi odavde, nemoj da te bacim u vodu". Za to treba napraviti zakon i na takav odgovor mu pozvati policiju koja ce ga mocu po zakonu sankcionisati, odnosno oduzeti opremu ako ne plati na licu mjesta kaznu i zadrzati je do naplate. Napraviti tako nekoliko poteza e tek onda bi se moglo lakse disati i taj isti ribocuvar lakse raditi. Nas savez kako kazes naravno nista ne radi. Bacili se po principu politicara. Ima li kakvih sastanaka da se uzme dnevnica itd. Boli njih za ribu i ribare. I po savezu ima onih kao i u nasem nogometnom savezu koji neznaju ni obicni sistem navezati, a kamoli da sta urade po pitanju zastite ribe od izlova.
slika

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Seha » 23 stu 2010, 15:24

Sve se moze kad se hoce.. Znamo kako je bilo problema i koji su bili i fizicki nasrtaji na cuvare iz jablanice pa su eto shvaceni u mup-u i dobili su podrsku od murije koja je isla sa njima u obilazak i obracunavanje sa krivolovcima.. Kako je zavrseno i dali ta borba ima kontinuitet neznam Kovac ce to najbolje znati reci sta je sa onim optuznicama i sta je realizovano.

Ja nastavljam sa prijedlozima.
Pod cetiri neko je vec naveo totalnu zabranu u odredjenim rejonima gdje se ribe zbog odredjenih razloga (sezonske migracije izobilje hrane i zaklona) najcesce zadrzavaju.

U Trebinju je bilo par tih zona - neznam kako je to sada. Jedna je u centru grada izmedju 2 mosta, jedna povise sastavaka (usca) rijeke susice dok su ostale uglavnom u blizini hidroelektrana zbog sigurnosnih mjera. Ribe brzo prepoznaju taj mir i vidis da su ocigledno manje istraumirane..

Dobra vecina recimo komercijalnih jezera za ribolov sarana imaju takve dijelove jezera gdje je ribi omogucen odmor od nas ribara. Na jezerima jedina mogucnost je trajna lokalna zabrana ribolova na terenima koji su poznati kao prirodna mrijestilista.. Samo za primjer uzecu stalnu zabranu na dijelu Lima, gde se sarani mrijeste u potopljenim vrbama.

Tu stoji tabla i zabrana ribolova je cijelu godinu koja se kako smo culi ovo ljeto dok smo lovili na toj vodi postuje. Lokalno udruzenje ribara tu u blizini imaju ribarski dom tako da im je stalno na oku.
mrijestiliste sarana na limu stalna zabrana.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la zlaja » 23 stu 2010, 17:03

Seha druže carving je drvena riba i to nije to,preparat je trofej koji je ulovljen na sportski način i ne želim neke duple aršine da iznosim,svako ko ulovi na sportski način ribu koja je u mjeri ili kapitalna ima pravo da je pojede,preparira ili što već. Ne želim da prodajem lažni moral i perfektnu mentalnu higijenu kao neki hare krišna, ja sam sportski ribolovac i imam puno zakonsko pravo na kapitalnu ribu pa ako zakon kaže da moram platiti naknadu to je okej,ako kaže nemam pravo preko određene kilaže i to je okej ali niko me ne može ubjediti da je drukčije ispravno,moj trofej je moj trofej !!!
Znam da nekom smeta riba zakovana na dasci ko isus ali meni je to sasvim ispravno ako je ulovljena regularno i ne vidim u čemu bi bio problem.Ta riba je svoj reproduktivni vijek odradila i ko je ulovi i postavi u dnevni boravak ili pojede sa familijom ja ću mu samo reći bistro druže,lažni moral je žešći zajeb...

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la rusko » 23 stu 2010, 19:14

Pade mi na pamet da bi se mogla iskoristiti jedna od najnepozeljnijih prilika koja se trenutno odigrava oko nasih voda, a to je naravno masovna izgradnja hidroelektrana... Za ove planirane HE se traze strane investicije, i politicari su jako zavisni od njih...

Znaci, idemo na vodu i prijetimo bojkotom HE glasno i jasno, samim tim naravno izrazavamo sta mislimo, ali realno, drzava je jaca od sitnih nas i HE ce na jedan ili drugi nacin na zalost "niknuti"... medjutim tako sto cemo zaplasiti strane investitore, i samim tim ukakati domacu gamad od politicara, mozemo postaviti ultimatum da se ribama posveti veca paznja i iznuditi bolje zakone, kad vec nemoze normalnim putem... da barem nesto dobijemo u ovoj blesavoj situaciji...

Od Saveza se ne treba nicemu nadati, jer i oni imaju svoje probleme kako sa nacionalnim podjelama tako sa licnim interesima i nisu sposobni da bilo sta promijene... Nacionalne podjele na drzavnom nivou ne dozvoljavaju nicemu sto ima "Bosna" u svom nazivu da funkcionise, a licni interesi im ne dozvoljavaju da svoje mjesto ustupe ljudima koji bi jace radili na promjenama... zalosno...

po meni je jedino sto se u ovakvim situacijama moze uraditi - vile i motike u ruke i na brane <titinpionir>
slika slika

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la tare » 23 stu 2010, 21:03

Seha u Zenici ima isto zabrana ribolova izmedju dva mosta,i stoji dugo....a ronioci koji su proteklih godina ronili tuda su pricali o nekim podvodnim prostorijama,kao sobama,i o ogormnim somovima,pa je mozda zato zabrana tu,ako to stvarno postoji......

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la montana » 23 stu 2010, 22:50

A da predjemo u ilegalu, k'o Valter? Pik Tito i Jovanka, ja sam Zis! <gangster>

To za savez je sve pogresno od pocetka. Oni se drze onog "sportski", pa se sa par beznacajnih takmicenja pokrije sav nerad. Pare od dozvola nas rekreativaca se trose u te svrhe, a ne za ozdravljenje voda i ribljeg fonda. Davno sam pisao, a sad ponavljam, da takmicenja moraju imati drugu finansijsku podrsku. Dal' preko donacija, sponzora ili cega vec, ali pare od moje dozvole su namjenjene ribljem fondu, tj. hocu garanciju da cu se iscejfiti za ulozene pare. Ako ce se od njih najedati svijetske huzice, obavjestavam ih da mi se obrate u mojim redovnim programima pomoci (sadaka, zekjat, milostinja i druge), naravno ako se kvalifikuju.

To sto Rusko rece oko brana, hoce-nece. Pa hoce na silu. Meni je to vec objasnjeno i receno, jer sam jedan od onih cije ce biti potopljeno. Sam se borim sa njima, a svako malo im se prikljucuje sve vise ljudi. I to je demokratija, ako su oni mjerodavni, ali to su im sve neke podrske od svijeta koji sa vodom i nema dodira, ali se nada da ce dobiti neku od sarenih laza. Na zadnjim razgovorima mi rekose da se MZ Glavaticevo i Bjelimici slozili sa branama, ali jedino se moja parcela potapa? Kaze "pregovarac" da je cak i odredjena cijena otkupa??? Trzisna??? Pa koliko dajete upitah? Koliko god, ako ti se ne svidja, nakon sto ti se oduzme ides se zaliti sudu??? Opet ja dosadan, ali u Americi samo drustveni interes ide ispred privatnog, a to su putevi, voda, skola i slicno. Nikada privatna kompanija, pa taman da je iz ober Njemacke ili Austrije. Ovamo je pojedinac sa svojom saksijom zemlje neki ... faktor, pa samim tim i trzisna cijena se formira po osnovu interesa i prodavaca i kupca, dok je tamo sve k'o u prici o 3 bika, Sivonja, Rudonja i Mudonja, gdje jedan drugog radi ispase prodase vuku. Rusko pita mozemo li se dogovoriti i izvuci kakve koristi ili cemo sam nijemo posmatrati kako propadaju prilike? Pa mogli bi, kad bi htjeli. Skupe su to investicije, da bi ih oni riskirali po sudovima. samo da znate da su im stavovi tvrdi i da su skloni prijetnjama. Kad im se uzvrati ukake se, ali hinje su to...

Zato treba insistirati na hitnim izmjenama zakona. Naci politicare koji hoce. Ne smije se dopustiti da i ovakva strana investicija dodje i prodje kroz Bosnu, a da se barem nesto ne hajruje. Valjda zato i zovemo strance. Pa brate nek' plati stetu vodama i ribi. I na kraju i nama ribarima. I strani investitor, a i ja smo sanjarili o buducnosti. On da pravi struju, ja da pecam ribu. Sad nam se snovi preklopise na obali Neretve. S njim mi se ne sanja, nisam :6543: . Zasto je njegov san bitniji od mog? Na koncu ja imam tu obalu, a on ne. Ovaj moj slucaj preslikajte u svoje sredine i zamislite jedno jutro delegaciju koja vam oduzme bascu, pravo da lovite ribu, ili vas preseli, a onda izvadi kakve milostinje i kaze da vas je isplatio. Poput one scene iz filma "Nafaka" kad direktor (ratni profiter) Biber, namlati demobilisanog borca, popisa ga, pa mu onda baci stoju-dvije otpremnine, zato sto nezna Engleski?
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la zlaja » 23 stu 2010, 23:05

Zagledo se švabo i u Krivaju i trlja kapitalističke ruke,tip koji vedri i oblači u tom kraju mi kaže da je sve to napredak(vjerovatno njemu jer je zadužen da lobira i tako to).Stvar je već gotova i vjerovatno u skorijoj budućnosti nećemo moći poznati našu rijeku.
Monty druže ti si gazda svog posjeda i imaš puno pravo da radiš sa njim što želiš,ako švabe udare ko ćeters prve na ćeters drugu zovi nas drugove da udarimo prvu liniju odbrane <titinpionir>

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Aktuelnosti iz Udruženja, Saveza, o Zakonu, ispitima...”