Twitchbait

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Twitchbait

Post Postao/la zlaja » 18 pro 2010, 00:29

Završi nam se vobleraška sezona na rijeci kao što je i počela sa kišom,to nije više obična kiša to je potop kao Božija kazna.Sada ide duga zima pa je vrijeme da rezimiramo,saberemo oduzmemo pa malo po ribarski i dodamo.Dobio sam puno upita na pp prilikom postavljanja ulova u našim omiljenim temama i raznim forumima pa ću ovdje pokušati odgovoriti kako ja pecam sa twich mamcima.
E ovako , ja sam samouk i nisam imao nikog da me povede sa sobom na pecanje osim par stari mladičara koji samo poznaju ružno pače i dvodijelnu rapalu pa sam zanat počeo sam klesati na rijeci.I dalje sam pitam iskusnije kolege kako i na koji način prezentirati grabljivici mamac koji odlično glumi njenu žrtvu pa krenimo redom.
Twich tehniku i mamce su izmislili USA ribolovci na basa i hvala im na tome,jednostavno vobleri sa raznim dubinama zaranjanja i raznim vibracijama su počeli da daju slabije rezultate pri pecanju,trebalo je izmisliti nešto novo i pojavio se vobler koji suspendovano tone ili supendovano - vremenski odloženo izranja. Na samo ponašanje suspend voblera ima uticaj gustina, temperatura vode,podvodne struje i još par caka kao što je težina kopče koju koristim itd,to blago tonjenje i parkiranje letargičnoj ribi pred nosom je donelo revoluciju u spin pecanje i počeli smo drugačije da razmišljamo o svemu što smo probali prije.Nastojimo da naš mamac oponaša ranjenu ili bolesnu pred odlazak na onaj svijet ribicu,pa to je uradio i Lauri kada je izmišljao vobler pa što tu ima novo? E ima i to puno novina, kao prvo plastika je zamijenila drvo i vobler je unutar tijela dobio praznu komoru,e onda su stručnjaci počeli da trpaju unutra kuglice za bolji izbačaj,balans i roll utege i ostala čuda savremene izrade mamca tako da sada kada cimnemo takav vobler dosta uvjerljivije odglumi bolesno proklizavanje a kada stanemo sa cimanjem on drži sloj vode gje se nalazi i blago leluja kao pravi keder.
Tehniku moramo prilagoditi uslovima u kojim pecamo,veoma je lako sa višljeg mjesta ili čamca prezentirati vobler twich tehnikom , oboriš štap pod određenim uglom prema vodi i polako,imamo prostor gdje sa kratkim spin štapom možemo da radimo.Ja većinu sezone pecam iz vode,zagazim do pasa u vodu i zabacim preko jake srednje struje u svoj hot spot i bilo kakvo obaranje štapa prema vodi dovodi do toga da matica pokupi najlon i ćao bato ode vobler iz vruće zone, e tu dolazi dovitljivost,štap u zrak jarane pa sve okej ,e jest šipak,dignem štap u zrak i vratim suspenda u gornji sloj i izvedem ga iz vrućeg* sloja vode,pa što da se radi?
E ovako,zabacim i pri padu voblera u vodu oborim štap paralelno sa vodom i jako trznem te tako vobler dovedem u njegov sloj e onda dižem štap da mi struja ne ponese najlon a suspend u vrućoj zoni stoji i leluja,dva puta cim lagano iz zgloba i to cim ima blagi uzgon prema površini zbog mog položaja štapa i onda jedan cim dole da vratim vobler u zonu pa stop i opet lelujanje.Sa ovom tehnikom sam upecao sve ribe koje ciljano lovim i pecanje sa ovim mamcima je sami vrh spin ribolova a tehniku sam prilagodio sebi tj. uslovima u kojima pecam.Sama tehnika može i jednostavnije da se odradi sa twich voblerima koji brže tonu kao recimo salmo thrill koji tone kao sjekira,više nemam potrebu da guram suspend dole nazad u lovni sloj već zbog stalnog tonjenja moram da ga održim u sloju vode, znači štap u zrak i nema više potrebe za manevrima štapom prema dole već samo lagani cim i motanje viška najlona. Ali kako to cimati? Pa fino ne smijemo grabežljivici prezentirati super brzu ribu koja leti kao supermen i spajdermen zajedno, to nije više bolesno i ranjivo već pretjerano zdravo i super pokretno,ko bi još to ganjao i trošio energiju,treba raditi iz zgloba ruke lagani cim pa pauza pa opet cim cim pa pauza e sada pauza i cimova ima kombinacija kao na lotu 2-1,3-1 i ostale matematičke formule,ja se ti formula ne držim već to radim nekako prirodno pa ured automatski , ako vidim aktivnost grabežljivice twicham življe ako je voda mirna bez dešavanja onda polako meraklijski pretražujem teren sa veoma blagim trzajima štapa
Moji omiljeni twichevi od prije su x rap ,salmo sting, salmo thrill ,cultiva rip n" minnow a od ove sezone vrhunski lucky craft pointer sp, megabass ito 95 i 110 a za ubuduće sami Bog zna, već vidim u novoj rapalinoj paleti neke modele od kojih mi oči sjaje i mogu slobodno reći ovo mi je omiljena grupa mamaca za prevazilaženje krize srednjih godina...
slika

Uploaded with ImageShack.us
slika

Uploaded with ImageShack.us
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Volio bi da ovu temu komentarišemo preko zime pa da vidimo koji su to vaši suspendi sa kojima lovite i priču o njima....


Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Twichbait

Post Postao/la tare » 18 pro 2010, 10:18

e to bi volio nauciti,al kad ja samo klenove ganjam,moze li se som pecat tako...

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Twichbait

Post Postao/la @ldin » 18 pro 2010, 14:28

drug moj odličan tex <championvanja> ja moram da priznam da kada sam poceo sa spin ribolovom i našeg zvaničnog upoznavanja i odlazaka u ribolov, uvjek sam posmatrao kako ti to radiš , ostavio sam puno vremena experimentišući sam sa nekim stvarima , i već sam bio :? ti si mi došako kec na desetku ;) Kroz dva tri zajednička izlazka savladao sam i pokupio od tebe te dosta toga i rezultati su počeli da dolaze automatski, s tim je rastao i moj moral. Ono sto se sada dešava jeste da stvari koje nebi trebao twich-ati ja mahinalno odradim , jednostavno mi je toliko leglo i ušlo u krv da moram ono par puta sto god da bacam totalno nesvjesno , tako da kada bi me neko i pitao u kojem ritmu to radim ja mu nebi znao reći ,jednostavno spontano ... isti slučaj je i sa kontrom ono kad tebe pitam jesam li dao kontre jer ja se nesjećam :135:
pecanje sa suspend voblerima daje posebno zadovoljstvo to lelujanje pa tvič pa pauza pa promjena pravca ... i naj tromiju grabljivicu ne ostavlja ravnodušnom, pored toga izvorno gledajući suspend vobleri su nastali za nešto tiše i mirnije vode i najveću primjenu nalaze tamo , tako da vodjenje suspenda i tvičanje na jezeru u poredjenju sa rijekom i ovim našim vodama se bitno razlikuje , tako da nesmijem biti toliko smion da kazem da si izmsilio novu tehniku u cilju da ostaneš na "vrućem mjestu" al si je sigurno unapredio i razvio na svojevrstan način. Odlično si to objasnio u onom dijelu kad matica fata najlon , ako nisi tu s varkom prošo voz ... Kakva sad kriza srednjih godina , čitav zivot kriza neka ...*ebo to !!!!
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Twichbait

Post Postao/la zlaja » 18 pro 2010, 16:45

Aldine hvala na ocjeni teksta,dosta raje me po raznim forumima pitalo pa sam pokušao u kratkim crtama nešto da napišem...
Tare blinkeranje soma opet je specifično i traži posebne tehnike vođenja varalice , najviše voli tzv. jig tehniku prezentiranja mamca koja je bliska twich i jerk tehnici jer sve je to u pet deka samo u raznim dubinama i sa raznim mamcima a sama tehnika vođenja varalica se prilagođava vrsti ribe i različitim uslovima na vodi.
Jigovanje mamca somu i smuđu recimo je isto teško opisati jer svako ima svoju nijansu za koju smatra da je to-to.Recimo silkonski mamac na jig udici zabaciš i pustiš da kucne od dno pa polako iz zgloba pa namotaš pa opet...Tare ovo polako je veoma bitno i ja sam griješio u početku i od mamca pravio super leteću nasa raketu i normalno nisam ništa lovio tek kada sam usporio pokret i opustio ručni zglob i bez srkleta počeo voditi varke su počeli napadi na istu...

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Twichbait

Post Postao/la angler » 18 pro 2010, 17:07

Sta reci nego, Zlaja odlican text <championvanja>

Ja sam uvjek imao problem kako opisati/objasniti vodjenje neke varalice. Ustvari opisem bazni princip, a sebe uhavatim da taj princip ustvari vrlo malo primjenjujem. Bolje reci poistovjecujem se sa varalica-riba (ako se tako moze reci) nakon svakog zabacaja zavisno od varalice, vode, ribe pa i pribora.


Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Twichbait

Post Postao/la tare » 18 pro 2010, 18:20

zlaja je napisao/la:Aldine hvala na ocjeni teksta,dosta raje me po raznim forumima pitalo pa sam pokušao u kratkim crtama nešto da napišem...
Tare blinkeranje soma opet je specifično i traži posebne tehnike vođenja varalice , najviše voli tzv. jig tehniku prezentiranja mamca koja je bliska twich i jerk tehnici jer sve je to u pet deka samo u raznim dubinama i sa raznim mamcima a sama tehnika vođenja varalica se prilagođava vrsti ribe i različitim uslovima na vodi.
Jigovanje mamca somu i smuđu recimo je isto teško opisati jer svako ima svoju nijansu za koju smatra da je to-to.Recimo silkonski mamac na jig udici zabaciš i pustiš da kucne od dno pa polako iz zgloba pa namotaš pa opet...Tare ovo polako je veoma bitno i ja sam griješio u početku i od mamca pravio super leteću nasa raketu i normalno nisam ništa lovio tek kada sam usporio pokret i opustio ručni zglob i bez srkleta počeo voditi varke su počeli napadi na istu...
ma samo na vodu i trening,bez toga nema nista,nemoze se twich ili jigovanje nauciti ispred monitora :grin:

nego da te pitam,imaju li neki manji suspend vobleri,da bi se klen mozda mogao loviti najih???

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Twichbait

Post Postao/la zlaja » 18 pro 2010, 23:26

Dobijao sam klenove na rip n minnow pri lovu bucova opali klen,tako sam i ove godine ulovio svog najvećeg klena pri lovu bucova na suspend pointer 85 sp. takođe mi je u kasno jesensko doba volio pokupiti tonući twich salmo thrill,sve sam te fotke postavljao na forum pa da se ne ponavljam,klen voli u toploj bistroj vodi pokupiti twich mamac u stanju lelujanja-mirovanja mada su debele kruškice stalne sitne vibracije za njega zakon a to vrlo dobro znaš jer si ih na ljetnem feriju prosto rasturao,samo moraš uz onu svoju kutiju voblera koju si formirao dodati neke dubokoroneće mamce jer vidio si da imaš situacije kada moćni bagy zakaže ali hornet koji ode dole do dna ili još bolje tonući butcher ili tonuće pače...

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Twichbait

Post Postao/la tare » 18 pro 2010, 23:31

poceo sam raditi na tome :grin:

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Twichbait

Post Postao/la zlaja » 02 lis 2011, 21:41

Danas na vodi sretnem jarana Envera,prošle godine je bio željan znanja -sto pitanja i tako te stvari koje svi pitamo kad počinjemo...da ne dužim-brzaci strogi sa ponekim limanom ili malim štopom a Enver zadnji mjesec veoma uspješno lovi bolene,sastavio je i lijep spin komplet a na kopči x rap, gledam ga kako zabacuje i twicha x-a kroz ljuti brzak-štap je visoko prema ramenu i radi nešto slično što ja radim sa thrilom samo pet puta brže a x non stop izleće vani,da to gledate bilo bi dosta negativni komentara u smislu nije to tako to treba ovako ali Enver dobija ribe i to kapitalne---šta hoću reći-keder ispred bolena najčešće bježi prema površini jer ovaj veoma često zaroni u veću dubinu pa odozdo nabija brzinu prema plijenu,svi koji lovite bolena ste vidjeli taj preplašeni keder kako iskače iz vode i da ima krila poletio bi jadan-e to Enver upravo radi i dobija napade na x-a
Bog je sve stvari složio u poredak-naše je da gledamo i učimo
Bistro Envere

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Twichbait

Post Postao/la Seha » 04 lis 2011, 16:13

Odlican tekst bravo Zlaja.
Poenta varalicarenja je kad sve oduzmes i saberes da varalicom sto vjernije oponasamo plijen koji je u bijegu od grabljivice.
Nereaguju sve vrste plijena na isti nacin neke spas traze prema povrsini iskakanjem dok druge pokusavaju cik cak manevrima i bijegom prema dnu da eskiviraju napad.
Enver je ocigledno shvatio poentu i zato je zasluzeno nagradjen kapitalnim ulovima. Bistro Envere
slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Twichbait

Post Postao/la zlaja » 04 lis 2011, 22:44

Baš tako Seha, najbitnije je da se nesmijemo bojati gubljenja vremena tako što ćemo eksperimentisati na vodi,ono naše imam isproban vobler i tehniku povlačenja i tako će jedino sašit varku,onda pecamo satima a od udarca ništa...Tare me iznenadio pozitivno jer se skinuo sa poznate varke za klena i eno ga peca površincima bolene,vidjet ćeš Seha fotki iz Zenice samo dok Tare to sve ušteli. Zato volim ovaj ludi sport što uvijek otkrivam nove stvari,ljudi koje sam uveo u polazne osnove sada meni pokazuju do koji su fora došli na vodi,to je meni baš onaj dobri dio priče...ma blinkeranje je zakon kako god okreneš...

BcRich
Književnik
Postovi:850
Pridružen/a:03 pro 2010, 16:04
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Twichbait

Post Postao/la BcRich » 05 lis 2011, 11:11

to donosi kud i kamo bolje rezultate od klasicnog ravnomjernog motanja varke,80% svojih ulova sam dobio na taj fazon,a onih 20%,na klasiku,

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Twichbait

Post Postao/la zlaja » 31 srp 2013, 22:25

Ovaj moj stari tekst o tvich bait-ima bi dopunio sa Goranovim tekstom,inače sam uvijek rado čitao njegove tekstove u starom športskom...znam da će spinerska omladina uživati čitajući :wink:
http://spineri.com/25-tvic

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Twichbait

Post Postao/la zlaja » 31 ožu 2014, 22:45

Evo još jedan dobar tekst,ne obraćajte pažnju što je to bas...
http://www.wired2fish.com/fishing-featu ... jerkbaits/

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Twitchbait

Post Postao/la Clavis » 13 ruj 2016, 10:04

Sakura Phoxy minow 40, postali mi dostupni, ako je neko testirao da mi kaže koju, vrijede li para?

slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Wobleri”