Musicarska oprema

Moderatori/ce:emin,rusko,Kovach,angler

mevludincemal
Početnik
Postovi:2
Pridružen/a:01 svi 2011, 15:43
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Kupovina stapa i i pratece opreme za fly fishing

Post Postao/la mevludincemal » 01 svi 2011, 19:22

Pozdrav!

Ne bih isao preko 200 KM za pocetak. Sta Vi mislite, da li ima dobrih setova za ovaj novac?


Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Kupovina stapa i i pratece opreme za fly fishing

Post Postao/la angler » 01 svi 2011, 19:35

Ako je Sanica i Sana onda preko klase 5 ne bih isao.
Iskreno za 200KM malo skakljivo da se moze uzeti nesto dobro ali moze solidno da zadovolji pocetak. Cekrk ti je u svemu tome najmanje bitan tako da bi na njemu mogao ustediti. Savjet je da vise paznje posvetis snjuri i stapu.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina stapa i i pratece opreme za fly fishing

Post Postao/la montana » 01 svi 2011, 20:40

Keno je gledao neke cekrke po Sarajevo, jeftino. Kako angler veli idi na bolji stap i snjuru, a ako je i to problem, idi na bolji stap, pa snjuru ces svakako mijenjati, a cekrk nije bitan. Nemoj preko #5 za te rijeke, jer ne treba. Duzinu ovisno o terenu. Ako je cist i mozes gaziti idi na 9', a ako ima granja i slicno skrati...
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
@ldin
Nobelovac
Postovi:1253
Pridružen/a:02 ruj 2010, 22:44
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina stapa i i pratece opreme za fly fishing

Post Postao/la @ldin » 02 svi 2011, 21:11

mevludine dobro došao , na pravom si mjestu , ja ti neću dijeliti savjete , pošto sam i ja u počecima ove predobre tehnike ribarenja al ovi momci su prva liga tak da ce ti sigurno pojasniti sve što budeš pitao , prozuji malo po forumu imaš još zanimljivih stvari koje te sigurno bune kao početnika, imaš dosta zanimljivh textova bazirana na iskustvu i dugogodišnjem pecajnu tak da ceš bez problema pofatat sve i ući u ovo ...
Rusko dobar ti kačket 8)
Starost počinje kad kajanje zamijeni snove !!!

mevludin.cemal
Početnik
Postovi:13
Pridružen/a:01 svi 2011, 15:46
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina stapa i i pratece opreme za fly fishing

Post Postao/la mevludin.cemal » 03 svi 2011, 22:35

Pozdrav!


Evo imam jedno pitanje u vezi s stapom;

CORMORAN #5-7 2,70 MEDIUM FAST

stap je navodno nov i kosta 70KM.

Pa me interesuje sta vi kao strucnjaci mislite o ovom stapu?

Unaprijed, hvala!


Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina stapa i i pratece opreme za fly fishing

Post Postao/la montana » 03 svi 2011, 23:46

O cijeni nebih jer nisam dole, ali mi cudno to #5-7. Iskreno #5 za nasih uslova je ok, tj. standard, #4 ili #6 gore-dole, ali vec #7 ide na malo tezu artiljeriju. Recimo da bi taj stap bio dobar za strimere i velike proljetne muhe, ali isto tako pretezak za ljetnje prezentacije muha #18 i manjih. Oznacavanje akcije #5-7 mi izgleda vise kao "odoka", jer nekako dvije klase moze se pokriti, ali vec tri... Najbolje je da neko iskusniji pogleda uzivo o cemu se radi. Pare i cijene nisu bitne za ono sto ces koristiti, ali ako neces onda je skupo i besplatno.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina stapa i i pratece opreme za fly fishing

Post Postao/la kenan_sa » 04 svi 2011, 00:50

Interesuje me kakvi su Ron Thompson-ovi stapovi. U jednoj od prodavnica (da ne reklamiram sad) vidjeh pravo lijep a i ono dobar stap Ron Thompson 9ft, 5/6#, Medium fast. Cijena mu je 140 km al sto je najbitnije bordo je boje, iz 4 djela i ima transportnu tubu/futrolu. Ako neko ima iskustva sa njim molio bih ga da mi ih prenese te dal da kupim ili ne.
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Kupovina stapa i i pratece opreme za fly fishing

Post Postao/la angler » 04 svi 2011, 04:45

Kompanije koje prave sve i svasta za ribolov medju kojima je i Cormoran, Ron Thompson itd, obicno oznacavaju musicarske stapove sa dva broja npr 5/6#. Nepisano pravilo za tekve stapove je upotreba DT snjure u klasi 5 i WF u klasi 6, medjutim to nebi trebalo da ima veze sa vrstom snjure. Ja imam jedan muzejski stap u oznaci 4-6#. Probao sa sve tri klase i najbolje mu odgovara 5#. Ako uzmemo da je neki standard 5#, a licno koristim 8 za more, 7ica je zaista malo poteska za nase uslove. Pored tog muzejskoj 4-6# imam 4/5# i 6/7# i najvise sam lovio i uzivao sa 4/5#. Uostalom evo Montana krstari citavom sjevernom Amerikom sa 4#.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina stapa i i pratece opreme za fly fishing

Post Postao/la montana » 04 svi 2011, 07:54

Slusaj Anglu. Dobro ti je napisao to za klase. Na nasim vodama za nimfe i suhe ide #5 za sve uslove. Moze i i jace i manje, ali ovisi o stilu lova i uslovima. Angler rece da baca #8 snjuru sa strimerima za more, tj da savlada one njegove vjetrove i ponese teski strimer preko plicaka do neke pristojne dubine. Sada, koliko kod nas treba da se baci da se dobaci do bilo koje ribe? 15-20m otprilike. Sve to se moze uraditi stapom #5 ili #6. #7 je dosta "bucna" snjura, znatno deblja. Riba je vidi, pljusne po mirnijoj vodi, a sitnu muhu voza gdje hoce. Jedinstveni su slucajevi recimo kod Ruska sa onim morskim pastrmkama koje su krupnije. Jedino sada da se opredjelimo samo za lov mladice ili krupne stuke ili soma ili morske pastrmke i lososa, ali to na pocetku treba zaboraviti. Licno sam se uvjerio da u BiH i nema toliko kapitalne ribe da se musicar "specijalizira" za nju, nego treba se drzati prosjeka. #5, pa i znatno laksi stapovi mogu savladati ribu od 5kg, a strpljivijom borbom i znatno vecu. Evo rece Angler, ja stalno lovom #4 i rijetko imam problema, osim kad je jak vjetar, ali tada sve klase imaju, a posto vecinom lovim suhom muhom i muhe imaju problem da lete i slete na vodu. U tom slucaju, predlazem, ko pusi, da sjede i ispusi cigaru i saceka da se vjetar smiri, a oni koji ne, da vrte prstima ili sta god znaju, da ubiju malo vremena.

Oznacavanje trobrojom ne znaci da je taj stap "univerzalan", nego vise da se ponasa neodredjeno, te da, kako Anler kaze treba pronaci idealnu snjuru za njega. Normalnija je oznaka dvobrojem, tj, da je stap na prijelazu izmedju 2 klase. Cijena nije tako bitna ako je stap zadovoljavajuci. Boja... Keno znam da ti je prirasla ta bordo, ali pazi da stap bude kako treba, a mozes staviti bordo kapu ili sal. <jelmekotrazio> Nego vidi sta se sve nudi i po kojim cijenama. Tada se mozda moze napraviti poredjenje i izbor. Ovako pitas hocu li ili necu uzeti. Sta da covjek kaze? Uzmi ako ti se svidja (a izgleda da da), ali da je najbolji izbor... eh to niko ne moze reci, bez da zna stase sve nudi.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina stapa i i pratece opreme za fly fishing

Post Postao/la kenan_sa » 04 svi 2011, 10:53

Ama ljudi mene interesuje marka stapa Ron Thompson. Dali marka stapa valja odnosno zna li neko kako su se pokazali stapovi tog proizvodzaca. Interesuje me da li je to neko napucano sra... koje lako puca kvaliteta 0 ili onako nije los moze proci mada ima i boljih marki jer mi je i ovo nije los sasvim dovoljno, s obzirom da cu sa njim loviti pastrmku i lipljena netreba mi neki hiper kvalitetan jer nemamo velike ribe. Sto se tice snjure koristim i koristit cu WF5F koja je ponajbolja za nase vode.
slika

Veso
Štela
Postovi:60
Pridružen/a:24 lip 2007, 18:03
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina stapa i i pratece opreme za fly fishing

Post Postao/la Veso » 04 svi 2011, 15:12

E jesi zinuo za taj Ron Thompson.. To nije nikakva "napucana" marka, nego sve i svasta uz znatno nize cijene nego poznatije "marke". Sto se pucanja tice, nisu nista slabiji od znanto skupljih stapova - bar ti ne bude previse zao ako rikne.. Naravno da se moze loviti i uzivati sa njim, ko ti kaze da se sa takvim stapom ne moze uzivati u ribolovu ili, recimo, baciti 30 metara - laze! Moze! Moze se uzeti i neki laksi varalicarski ili plovkaroski stap i opet musicariti kao pravi! Pa taman rola bila u dzepu. Ili neki kolut na koji si namotao snjuru. Sve to - moze! Parola snadji se, u tome smo prvaci svijeta! Suma sumarum, taj stap nije uopste los - to sto nije skup ne treba da te sekira!
S druge strane, stap je, koliko god kostao (haman ha..) ipak najjeftiniji u tome svemu.. To ces kasnije skontati i sam!

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Kupovina stapa i i pratece opreme za fly fishing

Post Postao/la angler » 04 svi 2011, 16:01

Keno, Ron Thompson je, kako sam rekao, marka koja pravi sve i svasta za ribolov isto kao i Cormoran, DAM, Michell. Jedno vrijeme su imali jak marketing. Tad sam uzeo jednu njihovu snjuru i baicio je. Da budem jasan, nisam zadovoljan i jednom Orvisovom snjurom ali to sad nije vazno. Kinezi rolaju stapove i za Ron Thompson kao i stapove nize klase markiranih proizvodjaca. Stvar je kontrole proizvoda. Zato, ako ti pashe taj stap po cijeni, osjecaju i boji, prekontrolisi mu spojeve da slucajno koji ne "klacka", a isto tako pogledaj da li su mu zidovi blanka iste debljine i da li su karike rasporedjene u ravnoj liniji. Pregledaj blank na svjetlosti da prilikom rolovanja se platno nije "zguzvalo" ili prelomilo i to je to. Sto se tice pucanja, mislim da on ima dovoljno smole da bi bio lako lomljiv.

Memo
EFFA instruktor
Postovi:194
Pridružen/a:09 vel 2010, 21:10
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina stapa i i pratece opreme za fly fishing

Post Postao/la Memo » 04 svi 2011, 19:25

Keno stap je ok ja sam ga probao ima ga jedan moj kolega u Livnu i lovi vec neko vrijeme sa njim do sada nije imao problema cini mi se da ga je kupio u Vitezu da sad nereklamiram u kojoj radnji.

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Kupovina stapa i i pratece opreme za fly fishing

Post Postao/la tommylee » 06 svi 2011, 11:09

Kupio bih trojku (3wt) u dužini do 7',da li imate prijedloge i svajete,šta i gdje?

Koristio bih je za manje vode,a sad imam u ponudi neki Lamiglas za oko 150e.Do te cifre bih išao dalje i ne mogu.

mevludin.cemal
Početnik
Postovi:13
Pridružen/a:01 svi 2011, 15:46
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kupovina stapa i i pratece opreme za fly fishing

Post Postao/la mevludin.cemal » 24 svi 2011, 14:45

Pozdrav!

Sta mislite o ovome;

FLY FISHING STAP SA ROLOM I STRUNOM, SILSTAR GRAPHITE 2,70 M, AFTMA 6/7

80 KM

Unaprijed hvala!

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Štapovi i čekrci”