Lov mladice.

Kako, čime, na koji način, gdje, kada...svaka riba - jedna tema

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

diver
Prava Štela
Postovi:184
Pridružen/a:27 lis 2006, 23:33
Lokacija:Bosanska Krupa
Kontakt:

Post Postao/la diver » 30 sij 2007, 22:38

Bistro ZUBI i ostali ribari
U Bosanskoj Krupi i uopste na uni najvise se koristi upravo pes i cof ,mada se u zadnje vrijeme nekolicina ribara da tako kazem usudila probati nove mamce poput slottera,i raznih vrsta voblera pretezno iz Monarh-dok asortimana .
Ja licno sam prosle godine na cofa uhvatio samo jednu ribu a sve ostalo na vobler hucho i vida razlicitih boja .
na hucho sam imao 7 riba ,a na vidu 6
Napominjem da je od ovih 14 riba 10 vraceno u vodu a ostale su zadrzane :)
Bistro od DIVERA sa JEDNE JEDINE


zubi
Haman Štela
Postovi:48
Pridružen/a:14 srp 2006, 09:21
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la zubi » 31 sij 2007, 10:03

Svaka čast na ulovima...sad kontam u čemu je fora. Vobleri te vrste su izgleda novitet na Uni i riba ga još nije izgustirala ko peša i cofa. Na Drini je riba navikla na sve što postoji, a i ima je manje nego tamo. Evo recimo, ovaj zadnji vikend na Drini je lovilo skoro sto mladičara s bosanske strane, a ako dodamo i srbijance onda je to pravo bombardovanje rijeke svim i svačim.
Interesuje me diveru u koje doba dana (noći) tamo uzimaju voblere.Ovdje je to u ljetnom periodu prvi sat noći i sat pred svitanje. Po danu je to jako rijetko, mada uzme poneka.
Kolko tonu ovi vobleri hucho i vida ? Na koja mjesta ih najčešće bacaš, pošto sam vidio na onom snimku s Une mladice koje su u ogromnoj dubini, a ne vidi se neki ulaz ili izlaz iz vira, sve je nekako mirno. Na Drini se zna ulaz, preliv, dubina...zbog toga pitam

dok
Haman Štela
Postovi:39
Pridružen/a:03 pro 2006, 23:08
Kontakt:

Post Postao/la dok » 31 sij 2007, 20:47

Mogu i ja reci svoja iskustva, mislim da se bitno razlikuju Drina i Una, jer samo na nekim mjestima kad je Drinin vodostaj nizak mozes koristiti dubokoronece ili tonuce woblere poput Une, Huco ili Vide, mene su ismijali kad sam prije par godina uredno bacao dubokoronce, dakako i zakacio ponekog, al to je njima nezamislivo, barem onom drustvu s kojim sam ja lovio, a bez rizika . . . .
Inace na slottera sam bio uspjesan i na Drini kod Djedovog i Zivkovog vira !
Boze dragi jel i tebi ovako lipo

Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 31 sij 2007, 22:32

Ja sam prije par mjeseci prvi put lovio na Uni a Drinu vec duze poznajem tako da mogu reci da je Drina mnogo teza za ribolov.Na Drini je pes lovan jer je jedina varalica koja ide po dnu a vobleri uglavnom ne dosezu lovnu dubinu.Ruzno pace je jedini vobler koji je isao dublje a rezultati su poznati ta varalica je bila bum na Drini.Poslije su dosle glavinjare i one su malo dublje plivale i lovile mladicu medjutim sada se bacaju uglavnom vobleri(misevi) tipa Big-S koji plivaju u gornjim slojevima i rijedje love ribu.Moje misljenje je da povrsinske varalice u dubokoj vodi tesko prolaze i kada prolaze to je mozda u ljetnjem periodu.
Na Drini dno cesljati je skup sport ali samo tako se do uspijeha dolazi.Slotteri su cijenom pristupacniji od voblera i mislim da bi na Drini napravili pomor u pravim rukama.Zbog jake vodene struje dubokoronac daje veliki otpor i ribolov je naporan ali doseze lovnu dubinu sto i jeste nas cilj.Pa ko voli nek izvoli.

zubi
Haman Štela
Postovi:48
Pridružen/a:14 srp 2006, 09:21
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la zubi » 01 vel 2007, 09:40

Ma na Drini se baca sve što postoji, ali najviše su zastupljeni peševi, glavinjare i s naše strane cof. Vobleri se manje bacaju zimi, ali se bacaju. Ljeti jest da se lovi plitkoroncima, ali tada ona jede na površini i na mjestima gdje sedre skoro da vire iz vode, tako da bi se nakidali dubokoronaca...al ima rijeka na kojima bi lovili: Drinjača, Jadar, Lim, Krivaja...

Može li mi neko pojasniti pojam slotter, probao sam u googlu al mi daje samo neke mašine (prese, strugove...) i neke junake iz stripa. Stvarno nema ništa vezano za varalice, a ovdje se često pominje.
Slotteri su cijenom pristupacniji od voblera i mislim da bi na Drini napravili pomor u pravim rukama.


Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 01 vel 2007, 22:29

Zubi to su ti silikonci koje koristis sa jig-udicama ali ja sam naveo slotter jer se on na Uni cesto koristi.Mozes ga otezavati koliko volis i sve slojeve vode procesljati.Mozda za nekoga ove varalice nisu atraktivne ali vjeruj mi da imaju veliku moc.Cijena je pristupacna,velicine i boje su razlicite tako da ima za svakoga po nesto.Probaj ,budi uporan i prokuzi stvar.
Nije svaki silikonac isti pa uzmi provjerene stvari.Moja preporuka bi bila silikonci od Fa.shadxperts ili slotter od monarch-dok.

diver
Prava Štela
Postovi:184
Pridružen/a:27 lis 2006, 23:33
Lokacija:Bosanska Krupa
Kontakt:

Post Postao/la diver » 01 vel 2007, 23:48

Bistro ribari
Evo da i ja dam svoje misljenje sto se tice gdje i sa cim loviti.
Buduci da sam napisao vec jednom da sam ove sezone puno vise lovio na voblere nego na cof i druge silikonske gume i imitacije,ostao sam duzan da pojasnim stvar .
Tokom ljeta jedan znatan dio vremena provedem pod vodom :D ,sto moji blizi prijatelji vec znaju,pri tim mojim zaronima i posmatranju vecih riba u toku ljeta sam primjetio da mladica bas i nije riba dna barem u naj toplijim danima godine ,sto sam kasnije povezao sa doktorvim izlaganjem o termoklinu i njegovom uticaju na ribe u razlicitim vremenskim uvjetima.
znao sam vidjeti 5,6 mladica kako se nalaze na 3 metra ispod povrsine i tu mirno stoje iako je dubina na tim mjestim i 10 metara i normalno dodjem na to mjesto navecer i lovim voblerom koji ide do 3 metra i budem uspjesan :D
Htio sam reci sljedece da bez obzira koja je dubina na tom mjestu na rijeci nemora znaciti da je riba uvjek na dnu u to sam se uvjerio vec bezbroj puta :D
U nadi da ce ovo moje iskustvo pomoci nekom sportskom ribolovcu
BISTRO od DIVERA sa JEDNE JEDINE 8)

Avatar
ZANDER
Pravo piskaralo
Postovi:400
Pridružen/a:20 lip 2006, 00:30
Lokacija:Graz-Austrija/Bos.Krupa BiH
Kontakt:

Post Postao/la ZANDER » 02 vel 2007, 01:33

slika

slika

slika


EVO I SLIKE POTVRDJUJU GORE NAPISANO OD DIVERA! :wink:
______________________________________________________________________________

RIBAR SA UNE!

www.retols.org

______________________________________________________________________________

zubi
Haman Štela
Postovi:48
Pridružen/a:14 srp 2006, 09:21
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la zubi » 02 vel 2007, 10:55

diver je napisao/la:Bistro ribari

Tokom ljeta jedan znatan dio vremena provedem pod vodom :D ,sto moji blizi prijatelji vec znaju,pri tim mojim zaronima i posmatranju vecih riba u toku ljeta sam primjetio da mladica bas i nije riba dna barem u naj toplijim danima godine ,sto sam kasnije povezao sa doktorvim izlaganjem o termoklinu i njegovom uticaju na ribe u razlicitim vremenskim uvjetima.
znao sam vidjeti 5,6 mladica kako se nalaze na 3 metra ispod povrsine i tu mirno stoje iako je dubina na tim mjestim i 10 metara i normalno dodjem na to mjesto navecer i lovim voblerom koji ide do 3 metra i budem uspjesan :D
Htio sam reci sljedece da bez obzira koja je dubina na tom mjestu na rijeci nemora znaciti da je riba uvjek na dnu u to sam se uvjerio vec bezbroj puta :D
U nadi da ce ovo moje iskustvo pomoci nekom sportskom ribolovcu
BISTRO od DIVERA sa JEDNE JEDINE 8)
Dobro je s tobom se družiti diveru, dođeš ko sonar, a nije zabranjeno. :lol: Možeš li nam opisati ponašanje krupnih mladica kad im priđeš...gledo sam ove podvodne snimke al interesuje me (nas) iskustvo iz prve ruke.

Dakle slotteri su u stvari šedovi...ja koristim Stormove kojima je uliveno olovo u tijelo i peševe LaBobo koji su isto tako odlični.

Avatar
Dzeno
Početnik
Postovi:25
Pridružen/a:19 ruj 2006, 01:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Dzeno » 02 vel 2007, 18:20

Kod Zandera nema cile , mile. Sve dokumentovano i argumentovano. Ti ćeš meni za predsjednika akobogda za 4 godine !!! Stranka DSR Demokratska Stranka Ribara..

diver
Prava Štela
Postovi:184
Pridružen/a:27 lis 2006, 23:33
Lokacija:Bosanska Krupa
Kontakt:

Post Postao/la diver » 02 vel 2007, 20:18

Bistro Zubi i ostali sportski ribolovci ,postavio si mi pitanje pa je red da ti odgovorim :D .
rRonjenjem se bavim vec 15 godina i najvise me je ustvari interesiralo ponasanje kraljice u situacji kad se nadje oci u oci sa covjekom al u drugoj dimenziji tojest u njenom svijetu .
dosta sanm puta nailazio na jato mladica i ustvari ona sa pravom nosi ime kraljice ,prvo se sve ribe malo uzbude al to traje jako kratko ako si priseban :D i ostanes miran ,zatim ribe podju oko tebe praviti krugove koji su vremenom sve manji i uzi.
Kad se potpuno opuste i vide da im nisi prijetnja onda uvjek najveca riba se usudjuje prici najblize tako da mi se desavalo da mi udari u kameru.
Kad se to ponovi vise puta tad je vrijeme da se povuces jel ustvari barem sam ja dosao do zakljucka ona hoce da te otjera i moras joj pruziti to zadovoljstvo ako je hoces sutra naci tu u protivnom ce promjeniti mjesto ili dio vode gdje se nalazi .
Uvjek se sjetim u tim trenutcima izreke jednog starog iskusnog ronioca koji kaze u vodi ostavi samo mjehurice zraka a iz vode ponesi samo lijepu fotografiju
BISTRO od DIVERA sa JEDNE JEDINE 8)

Amir
Pravo piskaralo
Postovi:419
Pridružen/a:19 lip 2006, 21:28
Lokacija:Austrija
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la Amir » 02 vel 2007, 21:16

Da stormovi su isto super ali im tezinu nije moguce uriktati jer je ona vec data.Tamo gdje tezina odgovara storm je OK.Kod silikonaca tezina je jedan od bitnijih faktora.

Avatar
ZANDER
Pravo piskaralo
Postovi:400
Pridružen/a:20 lip 2006, 00:30
Lokacija:Graz-Austrija/Bos.Krupa BiH
Kontakt:

Post Postao/la ZANDER » 04 vel 2007, 23:13

DZENO SVE SE MORA DOKAZATI JER U DANASNJE VRIJEM ODMA KAZU POJEDINCI DA JE TO RIBARSKA PRICA.;)





BISTRO OD ZANDERA!
______________________________________________________________________________

RIBAR SA UNE!

www.retols.org

______________________________________________________________________________

alar
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la alar » 21 svi 2007, 12:28

http://img527.imageshack.us/my.php?imag ... 531zu7.jpg BISTRO AMIRE OVO SU DVIJE SHADOVE "RIBICE"ZAMOLIO BI TE DA MI KAZES DALI TROKUKE VODIS KROZ VODU UVIJEK ONAKO ZAKACENE I DALI SI PROBAO TROKUKU ZAKACITI GORE ZA OLOVO I STA MISLIS DALI JE TO UOPSTE POTREBNO BISTRO ALAR

Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Post Postao/la svirac » 21 svi 2007, 15:14

diver je napisao/la:Bistro Zubi i ostali sportski ribolovci ,postavio si mi pitanje pa je red da ti odgovorim :D .
rRonjenjem se bavim vec 15 godina i najvise me je ustvari interesiralo ponasanje kraljice u situacji kad se nadje oci u oci sa covjekom al u drugoj dimenziji tojest u njenom svijetu .
dosta sanm puta nailazio na jato mladica i ustvari ona sa pravom nosi ime kraljice ,prvo se sve ribe malo uzbude al to traje jako kratko ako si priseban :D i ostanes miran ,zatim ribe podju oko tebe praviti krugove koji su vremenom sve manji i uzi.
Kad se potpuno opuste i vide da im nisi prijetnja onda uvjek najveca riba se usudjuje prici najblize tako da mi se desavalo da mi udari u kameru.
Kad se to ponovi vise puta tad je vrijeme da se povuces jel ustvari barem sam ja dosao do zakljucka ona hoce da te otjera i moras joj pruziti to zadovoljstvo ako je hoces sutra naci tu u protivnom ce promjeniti mjesto ili dio vode gdje se nalazi .
Uvjek se sjetim u tim trenucima izreke jednog starog iskusnog ronioca koji kaze da u vodi ostavi samo mjehurice zraka a iz vode ponesi samo lijepu fotografiju
BISTRO od DIVERA sa JEDNE JEDINE 8)
Nevezano za temu, ili .. kako hocete, ali ... ovo je jedan od najbolje srocenih postova na ovom forumu. Svaka cast druze!! Kako ono kazu:"Ko razumije - shvatice!"

Bistro!
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Varaličarenje po vrstama riba”