Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanja?

O pitanjima vezanim za rad Saveza, Udruženja, o Zakonu o slatkovodnom ribarstvu, o ribarskim ispitima, pravilnicima....

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

amchuka
Haman Štela
Postovi:50
Pridružen/a:17 kol 2009, 22:25
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la amchuka » 24 svi 2011, 23:32

Evo i mene ovdje da se javim. Na putu provedena 4 dana pa sam umoran, ali da malo prelistam forum :) Juče je ubačeno 6 000 komada autohtone Potočne Patrmke Jadranskog sliva u dužini od 25-50 cm. Riba je ubačena u 3 revira kojima gazduje OSR Konjic. Pred zabranu lova na Mekousnu pastrmku Neretva će biti poribljena ogromnom količinom koja se ne pamti za poribljavanje Salmonida, ali o tome drugi put. Ovo se uvijek moglo raditi, bilo je sredstava, ali je jedan komad od 10 cm na tržištu 1,80 KM. OSR Konjic treba dobiti oko 40 000 komada Mekousne pastrmke godišnje samo od JP EP BiH. E sad kontajte koliki je kriminal bio prije nas jer ništa nije ubacivano. Sad kad se uradi ribarska osnova i snimi stvarno stanje svih voda opštine Konjic ova cifra od 40 000 će biti smiješna. Šaran je Alohtona riba i on neće biti poribljavan, ali će biti izuzetno povećan priliv Salmonida. Ovo kažu naučnici. Ne ja da me šarandžije ne ubiju. BISTRO <flag>


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la rusko » 25 svi 2011, 04:46

A sta kazu naucnici o kvaliteti vode i dna, kolicini hrane za tih 40 000 poluodraslih jedinki... Ima li kapaciteta?

Da ne bude scenario: ubacena riba pojede sve oko sebe pa i ovogodisnju mladj, onda se 80% ubacene ribe uopste ne mrijesti (razlog - nova sredina, genetika, manjak hrane), a ostatak potamane lovokradice i oni sa dozvolom i za par godina imate vodu u kojoj osim ubacene pastrmke nema skoro pa nista drugo?
slika slika

amcho
Prava Štela
Postovi:142
Pridružen/a:05 vel 2011, 19:45
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la amcho » 25 svi 2011, 11:17

Rusko ne znam ti to. Interesantno ti je to oko hrane mada mislim da ne bi bilo problema da je to rađeno u kontinuitetu. Kad bi se odjednom riba ubacila mislim na tu količinu sumnjam da bi bilo hrane za svu. Bilo bi migracija sasvim sigurno. Zato imaju stručna lica koja će to da kažu u ribarskoj osnovi. Ja tu nemam nikakve kompetencije

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la rusko » 25 svi 2011, 17:13

Kontam nesto, i 6000 jedinki od 25-50 cm je gladna horda, a sad je ovogodisnja mladj taman narasla da im dodje kao "cevap"...

Ako nema dovoljno insekata za toliko ribe moglo bi svasta lose da se desi...
slika slika

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la montana » 25 svi 2011, 17:57

Nije Rusko problem za Neretvu da primi toliko krupne ribe, jer je sadasnje stanje populacije mozda 10% od prijeratnog. Konjic gazduje dijelom jablanickog jezera i sigurno nekih 30km mozda i vise (neka me neko ispravi) toka Neretve uzvodno od Konjica. Trenutno je Neretva i Jablanicko puna bjelice da se krupnija riba moze odlicno snaci. Svakako ti primjerci od 50cm se mogu komotno time prehraniti, a samim tim i smanjiti potrosnju muha na nezasiti apetit jata bjelica. Na koncu, krupnija pastrmka (potocara Jadranskog sliva) ce biti i izlovljavana (nema zabranu kao meka i glavatica). Vjerovatno ce i jedan dio krupne populacije sici na utok Neretve u jezero, kao i prije sto je bilo, jer tu ima hrane u izobilju, a i prostora i dubine.

Svakako pozdravljam akciju i cestitam na vracanju starog sjaja nasoj ljepotici.

P.S. Za sarana se ne sekirajte. Polaze on dovoljno ikre, samo ga kotarisite mreza i sve ce biti OK.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."


amchuka
Haman Štela
Postovi:50
Pridružen/a:17 kol 2009, 22:25
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la amchuka » 25 svi 2011, 18:11

snimili smo nekoliko video zapisa oko mrijesta šarana jer je sad u vrijeme mrijesta vodostaj jezera nezapamćeno mali. Već mjesec dana je tako na našu žalost. Ono što je dobro da se radi organizovano baš oko dokumentovanja i slaganja dokumentacije tipa video zapisa i fotografskih snimaka. Sa detaljima gdje šta kako ... i svaka video kamera i digitalni foto aparat je registrovan tj njihovi serijski brojevi, da se svi podatci sa njih mogu koristiti na sudu kao dokaz. Uvezali smo se sa RGH BH inspektom oko analiza vode ukoliko dođe do većih zagaženja od strane neredovnih zagađivača pa smo dobili i profesionalne boce za uzrokovanje zaprljane vode. Ide registar zagađivača tako da se radi planski. Cilj nam je zaštiti prije svega autohtone ribe i trenutno s vrši pritisak na Centar za ribarstvo u Konjicu jer oni tu mogu jako puno uraditi a osnovani su sa isključivo tom namjerom. Pozitivno je da su uzgojili Meku sa dokazanom čistom DNK

Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la kenan_sa » 25 svi 2011, 23:03

Kovach je napisao/la:Evo maloprije na Facebook profilu OSR "Konjic" pročitah radosne vijesti. Odlukom rukovodstva OSR "Konjic" totalno se zabranjuje ribolov mekousne i glavatice na podrucju ovog udruzenja do 2016. godine u cilju ocuvanja ove dvije ugrozene vrste. Druga dobra vijest je da su danas krenuli u zestok okrsaj sa krivolovcima na Jablanickom jezeru i bilans je 5 mreza, jedan kavez za cuvanje ribe i jedan krivolovac priveden te podnesena krivicna prijava. Ima i par video snimaka. Evo jedan da vidite cime se sluze i gdje cuvaju ribu sakupljajuci je za prodaju
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=5poiWRps ... r_embedded[/youtube]

Kompletna akcija je podrzana od PU Konjic ciji su pripadnici pomogli ribocuvarskoj sluzbi.

Sta reci nego Nicija nije do zore, a cini mi se da je zora blizu Sve cestitke i policiji i ribocuvarima, a i rukovodstvu koje je donijelo mozda i istorijsku odluku, presudnu za opstanak neretvanskih ljepotica meke i glavatice. Samo jos da se pocne provoditi i bice sve OK, a u tome im mi sportski ribolovci mozemo mnogo pomoci pridrzavajuci se iste i dojavama o krivolovcima koji se odluke ne pridrzavali! Aferim komsije! <flag> <championvanja>
Sto je najzalosnije ovo sve je izvadzeno 50-ak metara od moje vikendice. Al hvala im velika na tome jer se nadam da ce mi saran konacno poceti prilaziti na moje stare spotove. Ako ne ove onda se nadam iduce god.
<championvanja>
slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Kovach » 26 svi 2011, 02:08

Eto ti jarane bar sad znas sto ti sve ove godine nije radio saran. Nije mogao proci izmedju dusmanskih mreza!

amcho
Prava Štela
Postovi:142
Pridružen/a:05 vel 2011, 19:45
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la amcho » 26 svi 2011, 15:04

Evo i daans izuzetno uspješna akcija protiv krivolovaca u OSR Konjic. Više detalja na toj temi :grin: istina tu se radi o alohronim ribama, ali u ciklusu Salmonidi se hrane njima pa se na taj način i čuva Salmnidna riba

Avatar
flyFishing
Piskaralo
Postovi:203
Pridružen/a:04 kol 2009, 13:09
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la flyFishing » 26 svi 2011, 21:58

ma nema veze koja je vrsta ribe, jer kad istrijebe manje kvalitetne, nameracice se na sve sto pliva...
Men and fish are alike. They both get into trouble when they open their mouths.

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Kovach » 13 ruj 2011, 00:20

Posto se gospodin Ministar i njegovi savjetnici nisu udostojili da odgovore na e-mail koji im je proslijedjen vezano za zastitu autohtonih vrsta riba i kapitalaca mislim da bi trebalo pokusati sve ovo poslati ispred U.G. "BISTRO" i u pismenoj formi (uz obaveznu potvrdu prijema na protokolu), a ako ne odgovore da ih onda javno prozivamo u svim medijima kako ne rade ono zasto su placeni. Dosta vise izlezavanja i primanja ogromnih plata bez ikakve odgovornosti prema onima ciji novac trose i koji ih birase. Zelim da cujem i vase misljenje kako postupiti sa njima i da li se slazete sa gore iznesenim prijedlogom.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la montana » 13 ruj 2011, 02:37

Ma nemaju ti ministri veze sa tematikom. O ni su tu jer su necija rodbina, pa ih udomili. Treba ih olajati upravo da ne rade ono za sta su placeni, tj. da nece ni da cuju, ali upratiti gdje se krecu, po kakvim sijelima i promocijama, te ih popljuvati kako zabadaju nos gdje im nije mjesto, a bjeze od onoga sto im je posao.

Taj zakon je prijeko potreban, inace ode sve u nepovrat.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
adi
Predsjednik U.G. "Bistro!"
Postovi:1228
Pridružen/a:18 vel 2007, 10:50
Lokacija:sarajevo
Kontakt:

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la adi » 13 ruj 2011, 09:22

upravo tako Armine kako si i rekao poslati postom ili direktno na protokol...
slika
ja sam inace po riboispovjesti sarandzija

Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Seha » 13 ruj 2011, 12:03

Definitvno im treba poslati dopis ipred udruzenja. Ukoliko i to budu ignorisali treba dici hajku na sve koji nerade posao za koji su "preplaceni".
Sada kada su svi culi za nase aktivnosti nakon akcije poskidajmo zastave sramote nece biti problem dobiti 5 minuta u medijima da i ovaj problem poguramo sa mrtve tacke.
slika

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la Kovach » 14 ruj 2011, 00:25

Sto mi je jos veca muka veceras u dnevniku cujem Lijanovic i Desnica Radivojevic imaju cak po 10 savjetnika i nijedan se ne udostoji da bar odgovori. Sata ce biti onda sad kad im srezu na 4 savjetnika nece moci ni u wc otici. Po mom shvatanju u ovom dopisivanju i uopste administraciji kad ti neko posalje pismeno bilo da nesto trazi, pita ili ne znam sta , brate osnovna kultura je da mu se odgovori da li pozitivno ili negativno. A kad ne uslijedi nikakav odgovor kao ovo sad ja se osjecam isto kao da mi je u facu rekao "Ma ko vas hebe !" E onda me to ljuti. Pa da se udostoji bar da odgovori bilo sta "Postovani kenjce Kovacevicu, procitao sam tvoj e-mail i necu (ili nemogu) nista uciniti, pokusacu nesto ali ne mogu mnogo obecati bla, bla..."

Slazem se sa Sehom da poslije ove zadnje akcije imamo dobre sanse da ovo pokrenemo sa mrtve tacke. Ja ovo nisam bio zaboravio nego sam namjerno sacekao neko vrijeme da vidim sta ce biti, hoce li se hudnik sjetiti da ima temo i neki
e- mail pa ce pregledati postu, odgovoriti nesto, a ono bas nista. Senade mozes li ovo isprintati i lijepo uz propratni akt proslijediti direkt gospon Lijanovicu na ruke pa da vidimo hoce li ista odgovoriti, a i onoj Ministrici za okolis i turizam.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Aktuelnosti iz Udruženja, Saveza, o Zakonu, ispitima...”