Uopšteno o voblerima

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la zlaja » 09 ruj 2010, 22:58

To je to ,Zoka lovi potočarke sa onim providnim shiner 06


Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la bakee » 09 ruj 2010, 23:34

Hvala zlaja ti me uvijek obradujes.,. moram se sad baciti na trazenje ove varalice.

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la tare » 10 ruj 2010, 00:07

valjajul bagiji,mozda bi i na njh moglo???

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la zlaja » 10 ruj 2010, 20:49

Na okonju sam ulovio klena,bucova,mrenu,škobalja,mladicu pa bi vjerovatno i pastrmku...

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la tare » 10 ruj 2010, 23:13

ma sutra opet idem loviti pastrmku,a posto nemam nekih volbera za nju reko da probam i bagija,danas po zenici nesto malo trazio al sto se tice voblera 0%,fakat nigdje u ze nemozes kupit neku poznatiju varku,samo klasika,plovak,zastavica,dubinsko...


Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la zlaja » 29 kol 2012, 20:54

Nikad nisam zabacio ove drinske voblere sa užasno debelim tijelom, da li sam nešto propustio? kakav im je rad,dubina ronjenja u biti o čemu se radi koja je caka?
Evo klasičan primjer-
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.

Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la Clavis » 30 kol 2012, 00:03

Ne znam kakav im je rad, "amo" kod nas su na Sani hit ovo ljeto, na "Krundžu" su legle dvije pastrmke od jedna od 3 druga od 4 kile, i to u par dana, a inače jedna ili ni jedna u sezoni. Ne kontam u čemu prednost tih "tubastih" modela

Avatar
svirac
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:02 kol 2006, 16:26
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la svirac » 30 kol 2012, 09:36

zlaja je napisao/la:Nikad nisam zabacio ove drinske voblere sa užasno debelim tijelom, da li sam nešto propustio? kakav im je rad,dubina ronjenja u biti o čemu se radi koja je caka?
Evo klasičan primjer-
Vobler, ako je napravljen kako treba, strasno vibrira, trese kompletan stap kad udje u struju, a u sustini je radjen da ide jako plitko.
Mislim da u osnovi predstavlja neku zivotinjicu koja pici tik ispod povrsine. Kad se vodi laganije u mirnijoj vodi, pravi straftu po povrsini.
"Ima u bosanskim riječicama i potocima jedna naročita vrsta pastrmke, velika, posve crna po leđima, sa dvije-tri krupne crvene pjege.To je neobično proždrljiva, ali i neobično lukava i brza riba koja leti kao obnevidjela na udicu u vještoj ruci, ali je nedostižna, čak i nevidljiva za onoga ko nije vješt tim vodama i toj vrsti ribe."
(Ivo Andrić,"Priča o vezirovom slonu")

Avatar
MAD JAX
Prava Štela
Postovi:102
Pridružen/a:21 lis 2010, 17:35
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la MAD JAX » 30 kol 2012, 11:51

Moje iskustvo kaže da vobleri koji imaju finu sitnu vibru bolje love od onih sa extremnim "vibracijama".Dobri su i dubokoronci koji se više "valjaju" nešto kao zmijoliko kretanje ali sa njima imam manje iskustva jer dubljih terena kod mene nema puno.
Ima i onih koli pomenute "extremne" voblere fale ali se postavlja pitanje u koje doba love sa takvim voblerima! Evo primjer : som = april, maj itd.:? -Lovostaj ovo-ono....šta je to??? <12345>

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la zlaja » 30 kol 2012, 21:17

Jasko ovo je regularan drinski vobler za mladicu bez tih neki zajebancija oko lovostaja...u biti mlada se voli dignut iz vira prema površini prema nečemu što krupno vibrira i usput je debelo...kao neki pacov ili neki đavo...
Hvala Svirac sad imam neku predstavu...kako čitam po forumima mladičari kad vide ove bublje*(tako ih zovu) oči im zacakle....Meni je iskreno onako na prvu bezveze,ali eto ljudi love mladu veoma uspješno, još kako ti majstori zacijene to debelo čudo,ja mislim da idu 3 u sto marki pa ti vidi..

edoA
Prava Štela
Postovi:134
Pridružen/a:03 kol 2011, 13:07
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la edoA » 30 kol 2012, 22:10

U sustini je svirac vec sve rekao.
Niti imam neko izkustvo sa njima niti sam vjest u opisanju karakteristike. Al evo ipak cu pokusati opisati svoje misljenje.

Po tjelu vidis da je zguren i ima veliku pobvrsinu lica. S time nema naj bolju termo dinamiku, sto znaci da pravi dosta virove dok ga vuces kroz vodu i tako da se dosta trese, sto znaci jaca vibracija.
Dok neki minnow fino reze vodu.
Sto se tice repica, vjerovatno ima funkciju da ga drzi u liniji da se ne prevrne. Ali je dovoljno kratak da ga pre vise ne stabilizuje i s time da mu ne koci pre vise vibraciju.
Sto se tice dubine. Kljun mu je vise neka kocnica i tako da ga ne vuce pod vodu, nego ga vise blokira da ne roni.
Takodjer mu je halka napred u horicontali i to ga vise vuce prema povrsine. Da mu je halka vise povucena prema ledjama, to bi ga kipalo sa glavom prema dnu, i tako bi ga voda stiskala u dubinu.
To je sto se tice oblika tjela.
A i otezenje igra ulogu i moze itekako mjenjati karakteristike.

Boga pitaj, dal se ista moze skontati, kako sam ja ovo opisao, hehehehe.

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la tommylee » 10 ruj 2012, 13:52

Nisam čuo da psotoje mamac kojim se lovi u i van lovostaja?
Plitkoronci ili ti popularno bublavi se koriete na velikoj vodi kao što je Drina,istina je da mladica najviše napada noću!
A razlog je vjerovatno položaj i kretanje bijele ribe a i nje same kao lovca.

Oblik,kljun i sve sotalo su dizajnirani da varalica ide tik ispod ili da sječe površinu vode.Vjerovtano imitira ranjenu i izdvojenu ribu iz jata.
Ko je gledao kako mladica izdvoji škoblja,digne ga na površinu i vrti se ispod njega dok ga ne namjesti,znaće o čemu pričam.
Ovakvi vobleri se "voze" na "ler",tj. sama struja ih nosi i oni trebaju da sasvim dovoljno vibririraju.

Ovaj sa fotke je rad Krunđže iz Valjeva,u mom vlasništvu,radi samo tako!Po meni trenutno najbolji vobleri za mladicu!

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la tommylee » 10 ruj 2012, 13:53

Što se cjene tiče nije skup koliko je dobar i nezamjenjiv!Ovi površinci se ne kidaju lako i može se decenijama koristiti.

Avatar
MAD JAX
Prava Štela
Postovi:102
Pridružen/a:21 lis 2010, 17:35
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la MAD JAX » 10 ruj 2012, 14:14

tommylee je napisao/la:Nisam čuo da psotoje mamac kojim se lovi u i van lovostaja?
Plitkoronci ili ti popularno bublavi se koriete na velikoj vodi kao što je Drina,istina je da mladica najviše napada noću!
A razlog je vjerovatno položaj i kretanje bijele ribe a i nje same kao lovca.

Oblik,kljun i sve sotalo su dizajnirani da varalica ide tik ispod ili da sječe površinu vode.Vjerovtano imitira ranjenu i izdvojenu ribu iz jata.
Ko je gledao kako mladica izdvoji škoblja,digne ga na površinu i vrti se ispod njega dok ga ne namjesti,znaće o čemu pričam.
Ovakvi vobleri se "voze" na "ler",tj. sama struja ih nosi i oni trebaju da sasvim dovoljno vibririraju.

Ovaj sa fotke je rad Krunđže iz Valjeva,u mom vlasništvu,radi samo tako!Po meni trenutno najbolji vobleri za mladicu!
Kako nisi čuo?? imaš na stotine primjera REKLAMIRANJA nekih LOVNIH voblera sa kojima se lovilo u lovostaju ili još bezobraznije : "-Tamo ne postoje lovostaji pa se lovi cijele godine....i riba se pušta nazad u vodu".
X puta sam na vodi sreo "terminatore" soma upravo u vrijeme lovostaja (april, maj, juni) omiljeni vobleri su kao ovaj sa slike i još bolje ako ima zvečku u sebi.
Nadam se da sam sada bio jasniji i precizniji.

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la zlaja » 10 ruj 2012, 16:05

Znamo mi to Jasko ali je to van teme, znam da pišeš istinu ali je jednostavno za drugu temu. Tomy hvala na odgovoru i još da te pitam ,možel ovaj debeli na manjim rijekama proći? Mislim kad lupi ...ko maljutka...ili imam pogrešan dojam ?

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Wobleri”