Uopšteno o voblerima

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac

Avatar
MAD JAX
Prava Štela
Postovi:102
Pridružen/a:21 lis 2010, 17:35
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la MAD JAX » 10 ruj 2012, 19:23

"Uopšteno o voblerima", zašto van teme? :roll: hbg moram baš direkt da napišem... ja još nisam vidio regularan ulov na takav tip voblera. Jel sad ok?? :wink: Većinom pomenute rabote.
Ovo što tommy piše sigurno da stoji ...ribolov na drini , mladica itd. Tu sam stvarno "stranac". <smrzlo>

<ribarcina>


Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la tommylee » 10 ruj 2012, 21:08

Ja kažem da ne postoji vobler koji lovi u lovostaju ili van njega,MI smo ti koji lovimo u pogrepno vrijem ne vobler!
Vobler je konstruisan za tu i tu vodu ili dio vode a na nama je d ali ćemo se pridržavati etike,pravila i ko zna čega još!

Po mom ličnom mišljenju nije za manje vode,jer je namjenjen i opremljen zvečkom,te mu je cilj da u velikom mračnom bespuću vode (Drine) privuče grabljivicu.

Ja sam porbao na Drinjači i druge Drinske voblere ali ni jedan nije dao rezultat.Dok je momak preko puta mene na neku,ja bih rekao Rapalu,staru i izdrnđalu uhvatio mladicu.

Znači manja voda manja varalica,tj vibracija.

Ja nisam lovio na vašim vodama pa nemam predstavu uopšte o bilo čemu!Prenosim zapažanja i iskustva sa Drine.

JA nikog ne reklamiram,pecao sam na Krunđžine voblera kada niko nije čuo za njega!Probao sam sijaset i jedini je on ostao dosledan kvalitetu izrade!

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la zlaja » 10 ruj 2012, 21:13

Hvala Tomy, znači ne vara me osjećaj,kad bi ovaj vobler lupio u Krivajski liman...bilo bi bježanije :grin: Super je za veliku vodu kao Drina...

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la tommylee » 10 ruj 2012, 21:31

Ja bih na vašem mjestu bacao neki minow,sitne vibracije ili neku dvodjelnu uske forme.Dok je bilo mladice na Drini kod nas je ovo radilo.Sada se ovakvim čudesima pretražuje veliko prostranstvo.
Prednost ovakve bublave je što može svukuda da prođe.
Oko otežanja,na ovakvoj formi,skoro okrugloj mnogo lakše je otežati i balansirati vobler nego neki uski.Jer ovdje je svo težište u jednoj tačci,grudnoj alki.
Dok u suprotnom obliku mora se vodtiti računa i na kom djelu (gledano po dužini) voblera će biti teg koji određuje vibraciju i samo kretanje voblera.

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la zlaja » 10 ruj 2012, 22:11

U biti si u pravu, samo opet mora biti teško oko 15 gr. da se može pretražiti ono njeno mjesto gdje zalegla ...imamo svoje adute...ali eto privuče me ovaj bubljavi oblik* i euforija ribolovaca kad vide fotku ovakvi radova...


Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la bakee » 23 ruj 2012, 23:47

Zlaja ne mora to nista da znaci. Moj otac dosta forsira ovakve varalice kao sto je tvoja i dok smo lovili na krivaji dok nisu bila ova sadasnja pravila bilo je ulova. Cudna je riba mladica..nije dzaba kraljica.

bole52
Početnik
Postovi:22
Pridružen/a:08 srp 2012, 09:21
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la bole52 » 25 ruj 2012, 13:52

KOlege,bistro.
Da se malo uključim.Lovim na Sani.
Poslije prvog kontakta sa Milanom Krunićem,dobijem voblere za mladicu i pastrmku.
Varke za mladicu sam bacao par puta i na moj pribor te zabole ruke od vibracija.
Pastrmski vobleri,vjerovatno praviti po mjeri Drine,su super odgovarali za lov mladice na Sani.
7-10 cm,minnow oblik,sitna vibra i to je to.
Slažem se sa Tomijem,manja voda,u odnosu na Drinu i Unu,minnow oblik ili manja "bublja" će odraditi posao.

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la zlaja » 25 ruj 2012, 20:15

Imam slična iskustva u lovu mladice na mojoj vodi...slični mamci kao kod tebe...ali imam i svojih blesavi momenata kad jerkam najvećeg pointera preko mirnjaka i fino sašije...ja na pecanju uvijek nešto istražujem...

bole52
Početnik
Postovi:22
Pridružen/a:08 srp 2012, 09:21
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la bole52 » 26 ruj 2012, 00:09

Zlaja,pozdrav.
Naravno da ne treba robovati principima.Ribolov je zato lijep izazov,
jer ribar ima "milion" kombinacija da nešto inovira.
Varaličarenje je,čast "fly" majstorima,za mene je najljepši vid ribolova.

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la montana » 26 ruj 2012, 08:34

Evo mogu li se i ja ukljuciti sa par razmisljanja o ovome "glavatom i zdepastom". Onako kao musicar i nisam nesto mjerodavan o ovome, ali mi se cini da se mladica, a i ostale grabljivice fokusiraju na glavu plijena. Repic daje neku vibracijicu i siluetu ribice i time budi mastu ribe da se radi o "mesnatom" zalogaju, a u isto vrijeme sicusnom koji se lako da progutati. Po meni ovaj tip varalice ce dati ceste ulove, mada vecinom sitnijih komada do 5-6kg. Iz mog iskustva, one vece mladice preferiraju duze varalice, posebno u mirnijim i dubljim vodama. Sada, za vode kao Sana ili Krivaja, ovakva varalica bi mogla biti pogodak posebno u brzoj vodi, na izlazima iz vira ili u krajevima, mada zavisi i od sezone.

Mana, po meni je to sto je manja i time i laksa, te se mora izbacivati laksim najlonima ili spagama, sto nije bas preporucljivo za lov mladice jer se, valjda, nadamo nekoj pristojnijoj i starijoj ribi. Ipak, gledajuci mali kljun ove varalice, prtpostavljam da se radi o otezanom modelu koji bi mogao i dalje da se zabaci, a taj manji kljun pravi i manji otpor zraka pri letu varalice...

Te velicine do 10cm mogu dati i krupniju pastrmku. Recimo da su se meni kacile pastrmke od 2,5kg pa na vise na Rapalu DT20 koja je znatno "glavatija" od ove varalice na slici.
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
bakee
Književnik
Postovi:884
Pridružen/a:23 kol 2010, 15:08
Lokacija:sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la bakee » 26 ruj 2012, 10:17

kad nadjem vremena slikacu sve ove bubnje koje mi koristimo pri lovu mladice, kao sto rece montana najvise udaraca sam imao u brzoj vodi i bukovima pogotovo u ljetnim danima. Mada cudni smo mi ribari kada riba ne radi onda promjenimo sve moguce mamce a ona opet nece.. a kada radi drzimo se samo jednog mamca umjesto da tada probamo ali lahko je pricati isti sam kao i svi..:)

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la zlaja » 26 ruj 2012, 15:53

Velika je halabuka oko mamca u svim generacijama ribolovaca...ma to je totalno blesava riba :wink: zna biti prava rospija dok ima dana kad neće ...e onda je kraljica...

Avatar
montana
Nobelovac
Postovi:4867
Pridružen/a:16 ožu 2009, 18:16
Lokacija:USA
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la montana » 26 ruj 2012, 16:39

Sto Bakee rece kad uzima beli uzima. Kad je na lovu uzme u prva dva zabacaja, pa cesto pomislim da nije bitno sta joj tada bacis, mada ja obicno pocinjem sa nekim od svojih favorita, pa "zaslugu" pripisem sebi i svom znanju! <jelmekotrazio> A onda stane i nece... dzabe znanje. Mijenjam, mijenjam i onda odnekud imam ribu na nesto sto je po mom "znanju" zadnje na listi. <jelmekotrazio>

Znao ili ne, meni je ribolov drag, pa makar ponekad i na varalicu. <valjanjeodsmijeha>
"Kad bi se svi ljudi koncentrirali samo na bitne stvari u zivotu, nastupila bi velika nestasica musicarskog pribora!"

"Da je Bog predvidio ljude kao vegetarijance, vjerovatno bi smo svi sada musicarili karfiol."

Avatar
Black
Početnik
Postovi:22
Pridružen/a:20 srp 2012, 01:12
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la Black » 04 lis 2012, 23:37

Da li neko zna koji su ovo vobleri ?
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tyA52e3EaQE[/youtube]
Bistro svima :D

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Uopšteno o voblerima

Post Postao/la senad » 05 lis 2012, 00:02

Ispade da ti je to ovo - Imapopkey

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=arP_TyYdbjo[/youtube]
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Wobleri”