Jezero Starača, Ilijaš

Moderator/ica:emin

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Ribolov na Staraci

Post Postao/la zlaja » 09 lis 2014, 21:07

Mašalah pravi momak !


Clavis
Nobelovac
Postovi:1504
Pridružen/a:21 stu 2011, 23:00
Lokacija:Plićak
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Ribolov na Staraci

Post Postao/la Clavis » 10 lis 2014, 13:46

Svaka čast Svirač, nek si se požrtvovao da mali išćejfi. Mada su oni koji su nas vodili na vodu ko dječačiće malo manje imali živaca :D (hint Moj stari prvi, ne smetaj ne prilazi ne lupaj, nosi tu svoju skalameriju, pa mu kasnije bude žao)

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la angler » 10 lis 2014, 18:55

Bravo Svirac! Sad ucestaj koji put i poslije ce bit...kad cemo u ribu :wink:

Avatar
rades7
Književnik
Postovi:667
Pridružen/a:20 ruj 2011, 13:47
Lokacija:Doboj
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la rades7 » 11 lis 2014, 21:05

Bravo za obojicu...ustvari...on ima tri ribe ispred sebe, a ti Svirac uvijek jednu. Bolji je hahahah

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la senad » 12 lis 2014, 11:52

Eto ga, gotova je i ova priča, imamo samo još ogradu postaviti. Vrijedne Beskove, Ferine i predsjednikove ruke su jučer cijeli dan radili da ovo završe, a ja sam im telefonski davao upute da ne bi šta pogriješili i sekirao se kako će to ispasti :mrgreen:

No, bili su dobri i slušali su me kako treba :mrgreen: <djed> <jelmekotrazio>
slikaslikaslikaslika

slikaslikaslikaslika

slikaslikaslikaslika

slikaslikaslikaslika
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:


Avatar
Seha
Glasnogovornik za EU i Baltičke zemlje
Postovi:6122
Pridružen/a:19 lip 2006, 00:14
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la Seha » 13 lis 2014, 12:35

Jeste li skontali naziv.. Al ste ga opravili "svaka vam cast"
slika

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la senad » 14 lis 2014, 09:29

Besko je predložio "Izborna platforma 2014." :mrgreen:
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la angler » 15 lis 2014, 06:52

Odlicna!
Sad u serijsku proizvodnju manjih i iznajmljivanje <jelmekotrazio>

Avatar
adi
Predsjednik U.G. "Bistro!"
Postovi:1228
Pridružen/a:18 vel 2007, 10:50
Lokacija:sarajevo
Kontakt:

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la adi » 15 lis 2014, 10:44

i ovaj ce biti, izmedju ostalog, za iznajmljivanje ;)
slika
ja sam inace po riboispovjesti sarandzija

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la senad » 06 stu 2014, 22:41

Evo nešto što u virtualnom bh. svijetu do sada nije zabilježeno:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la senad » 06 stu 2014, 22:49

U pitanju je slatkovodna spužva - Spongilla lacustris (Linnaeus, 1758) i našli smo je u jezeru u nedjelju. Prvo, nismo znali šta je, kontali smo neka biljka, da bi od nedjelje po netu tražili da saznamo šta je u pitanju. Danas smo i našli.
Nisam ni znao da postoje, a eto, imamo i nju u jezeru.
Naravno, ne kažemo da ih nema nigdje više, očekujemo sada da javite gdje ste i još viđali, ali nama je pokazatelj da je voda u jezeru stvarno čista, jer kako sam našao na netu, one traže čistu vodu.
Za one koji znaju engleski dobro, pa neka nam malo i prevedu:
---------------------------------------------------------------------------------------------
Freshwater Sponge!
Orange and tubelike, a common antlers sea sponge, Axinella polypoides, grows among other sponges on the sea floor, probably somewhere in the Indian or Pacific oceans. These strange organisms are familiar to viewers of Jacques Cousteau type shows, or people who are fortunate enough to dive in such places.
While hopelessly landlocked in my office yesterday, I was texted a photo of a bizarre growth by John Pogacnik, who was, along with some others, exploring the Grand River. Neither he, I, or anyone he was with at the time recognized this thing. A quick bit of sleuthing by Judy Semroc led to Tim Wood of Wright State University, who was able to identify the organism. It is a freshwater sponge!

Dr. Wood studies freshwater bryozoans, which are in a different phylum than sponges, but he obviously doesn't ignore other strange underwater critters and pinned this one to the correct family, and even genus. It is a sponge in the genus Spongilla, and may be the species Spongilla lacustris.

This is a totally new one on me, and indeed the find offers me my first blogging foray into the Phylum Porifera, a group made up of simple filter-feeding animals. There may be as many as 10,000 species of sponges worldwide, and the vast majority of them live in oceans. I had no idea that we had freshwater sponges in Ohio; learn something new everyday!
This sponge is one of few cases - at least in these parts - where it would be easy to confuse the animal and plant kingdoms. One could be forgiven for thinking that this sponge is actually some sort of odd aquatic plant, when in reality it is a simple rather formless animal.

Sponges are all about water intake efficiency, and the need to constantly draw in H2O accounts for their long tubular growth habit. The innards are comprised of long channels, and external water is drawn in through openings called ostia. Lashlike flagella beat near the ostia, and draw in the water from which minute organisms, algae, bacteria and who knows what else are extracted and digested. Because of the need for clear water to feed in, sponges apparently fare poorly in waters that are excessively silted or otherwise polluted.

John and company found these sponges at Lake County Metropark's River Road property, an area known for its outstanding aquatic health. Not too far away is Ohio's only known site for riverweed, Podostemum ceratophyllum, an aquatic plant that only grows in high-quality streams. I'm sure it is no coincidence that these sponges are in the Grand River; another interesting piece of evidence that testifies to the topnotch ecological health of this State Scenic and Wild River.

Kudos to Lake County Metroparks, the Cleveland Museum of Natural History, Ohio Department of Natural Resources, Western Reserve Land Conservancy, Ohio Chapter of The Nature Conservancy, and everyone else who works to keep the Grand pristine. I wrote a piece about one of TNC's Grand River projects RIGHT HERE. Maybe few people would care about freshwater sponges, but I think they are quite cool indeed, and am glad that we still have streams that will support such life.

P.S.: If you know anything about the presence of these sponges in Ohio, please let me know.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
klen-catcher
Haman Štela
Postovi:59
Pridružen/a:26 stu 2006, 00:08
Lokacija:Breza
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la klen-catcher » 07 stu 2014, 00:27

Hajd da budem od koristi, za stopostotnu tačnost prevoda ne garantujem, dao sam sebi pravo slobodnog prevoda :grin:

"Slatkovodna spužva!
Narandžasta i u obliku cjevčica, obična morska spužva, Axinella polypoides raste među ostalim vrstama spužvi na morskom dnu, vjerovatno u Indijskom ili Tihom okeanu. Ovi neobični organizmi su poznati gledaocima emisija poput onih od Jacques Cousteau-a, ili ljudima koji imaju sreću da rone na tim mjestima. I dok sam juče sjedio zatvoren u svojoj kancelariji, stigla mi je fotografija bizarnog rastinja od John-a Pogacni-a, koji je sa još nekim ljudima istraživao rijeku Grand. U prvom momentu niko nije prepoznao o čemu se radi. Judy Semroc-a je kratko istraživanje dovelo do Tim-a Wood-a na univerzitetu u Wright-u, gdje se otkrilo o kojem se organizmu radi. Riječ je o slatkovodnoj spužvi!

Dr. Wood proučava slatkovodne mahovnjače, koje nisu u istom redu kao i spužve, ali uz ove proučava i sve ostale podvodne životinjice koje pripadaju toj porodici, ili čak rodu. Riječ je o rodu Spongilla, i vjerovatno se radi o vrsti Spongilla lacustris.

Ovo je prava novost za mene, i ovo otkriće predstavlja moj prvi članak o Phylum Porifera, grupi sastavljenoj od jednostavnih životinjica koje se hrane filtriranjem. Pretpostavlja se da u svijetu postoji i do 10 000 vrsta spužvi, i velika većina ih živi u slanoj vodi. Nisam ni pomišljao da u Ohiu žive slatkovodne spužve, čovjek nauči nešto novo svaki dan.
Ova spužva je jedna od nekolicine koje mogu lahko zbuniti posmatrača na prvi pogled, i pomješati životinjski i biljni svijet. Na prvi pogled se čini da se radi o nekoj vodenoj biljci, a ustvari je to neka životinja bez konkretnog oblika.

Spužve su građene da filtriraju što više vode i da bi rasle moraju stalno vršiti proces filtracije. Unutrašnjost je građena od dugih kanala, a kroz otvor zvani ostia se uvlači voda iz koje se filtriraju razni sitni organizmi, alge, bakterije i ko zna šta još. Kako opstaju samo u čistoj vodi, spužve se vrlo rijetko nalaze u muljevitim ili zagađenim vodama.

John je sa društvom pronašao ove spužve na području jezera Metropark, poznatom po izuzetnoj čistoći vode. Nedaleko od toga se nalazi jedino poznato nalazište riječnih algi, Podostemum ceratophyllum u Ohio, vodena biljka poznata po tome što raste jedino u vodama visoke kvalitete. Siguran sam da pronalazak ovih spužvi u rijeci Grand nije slučajnost, što je još jedan dokaz vrhunske čistoće i ekološkog zdravlja ovog područja.

Sve pohvale za sve koje rade na očuvanje ove čistoće. Napisao sam članak o jednom projektu na ovoj rijeci, i iako samo nekolicina ljudi razmišlja o slatkovodnim spužvama, smatram da su jako cool, i drago mi je da još uvijek imamo vode koje podržavaju takve organizme."


Kao što se može pročitati, ovo čudo je odličan indikator čistoće jezera :wink:

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la tommylee » 07 stu 2014, 10:22

Odlično zapažanje te indentifikacija!
Mi imamo u Drinskim barama meduze!
Zaboravio sam taj latinski naziv ali eto imaju,po meni je bitno sve vrste locirati i indetifikovati zbog njihovog daljeg opstanka.

Avatar
senad
Gledač u vodu
Postovi:3608
Pridružen/a:20 lip 2006, 17:05
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la senad » 07 stu 2014, 10:56

Prvi na netu objavljeni snimci bh. slatkovodnih meduza su također bili na našoj stranici, kad me Elvir iz Bašigovaca pitao da li postoje.

http://www.bistrobih.ba/nova/?p=15042

slika

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QVh_Vrm2j24[/youtube]

Kasnije su sa svih strana dolazile informacije, skoro svaki kop ih ima. Začudo, kod nas u jezeru ih nema, ili ih mi još nismo vidjeli.
Ustvari, ja volim sjediti kraj vode i gledati u vodu.
Štapove nosim da bi me zvali ribolovcem, a ne "budalom koja gleda u vodu".

by Kapo Senad :mrgreen:

Avatar
tommylee
Nobelovac
Postovi:3038
Pridružen/a:21 srp 2010, 13:03
Lokacija:Zvornik
Kontakt:

Re: Jezero Starača, Ilijaš

Post Postao/la tommylee » 07 stu 2014, 13:24

U pravu si na protočnoj vodi ih nisam vidjeo,samo u stajaćicama!
Drug mi je neki dan na jezeru zarabuvao ogormnu školjku,mislim da ne pripada našim da je invaziona vrsta.
na nekom od ribolovačkih foruma sam baš o tome čitao.
Ovakva zapažanja sa terena su jako bitna.Kada nadležne institucije se na bave bar mi zaljubljenici u BIH prirodne ljepote da pratimo.

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Jezera”