Koji objektiv?

Mali savjeti iskusnijih kolega o načinu pravljenja dobre i lijepe fotografije ili klipa.

Moderatori/ce:emin,zlaja,angler

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Re: Koji objektiv?

Post Postao/la zlaja » 12 pro 2015, 23:55

Ako se želiš zadati u čari fotografije trebaju ti tri stakla :12-28,55-300 i 50 mm.Torba o ramenu i puno vremena...Sama 50-tka te sputava u mnogim trenucima i ko neki šejtan traži kupovinu još dva objektiva...ovo ti pišem iskreno jaranski...


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koji objektiv?

Post Postao/la rusko » 13 pro 2015, 00:05

znam Zlaja, hvala… to za 50-tku vazi za ono moje prvo pitanje o fotkanju gradske sredine… mada ni to sto si opisao nije dovoljno… :mrgreen:
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koji objektiv?

Post Postao/la zlaja » 13 pro 2015, 00:23

U zadnje vrijeme je 55-300 pretvoren u turbo folk pomagalo, na svakoj fotki mora biti bokeh, samo to se cijeni i plaća...fuj, ja se sav naježim kad vidim u što je pretvorena fotografija...bokeh je u nekim scenama poželjan ali ...baš turbo folk,ljetos prolazim obalom i gledam fotografa ,unajmio ga mladi turbo folk par, jadan on je od njih udaljen 50 metara ko na fudbalskoj utakmici :grin:

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Koji objektiv?

Post Postao/la angler » 13 pro 2015, 12:20

Kazu "dosao tobe ali nikad pameti"...e isti sam taj :mrgreen:
Covjek se najbolje uci na svojim greskama pogotovo kad su skupe.
Skljocao nekad filmskom kamerom Zenit B sa jednim fiksnim objektivom i zumom i sve rucno fokusiranje.
Jedino o cemu sam brinuo je, sa kolikim ISO uzeti film. Onda dodje duuuuga pauza. Zivot me odvede na drugu stranu.
Nakon ihihiii godina i pojave kompjutera eto ti i novih aparata sa senzorom i tonom funkcija pa cak i obradom fotografije. Te objektivi sa unutrasnjim motorom za fokusiranje pa protiv vibracije itd.
Krenem ponovo da se zanimam za fotografiju (to znaju neki forumasi) krenuvsi sa "idiotom" i na kraju DSLR. Uh sto mrzim ove "stranjske" izraze kao sto je fly fishing ali ih covijek ne moze ignorisati da bi mladi narastaji razumjeli sta pricam. Zalosno ali je tako.
Prije smo ih zvali o fotoaparatima , a sad su kamere. Krajnje je vrijeme da fotografiju pocnemo zvati senzografija.
Onda se oklapi za jedan dan bar 500 senzografija pa se dodje kuci i provede hafta za korekcije 3 senzografije u photoshopu.

Prateci novu tehnologiju glava me zaboli i sav se pogubih u njoj. Jos kako svega ima na internetu dam se u citanje da sta naucim kao amater. "Naucih" najvise od zastupnika, preprodavaca, i kojekakvih taldzija sa proizvodjacima i ko zna kime, i od onih koje u tom hobiju najmanje iteresuje fotografija, a imaju opremu kojom bi pozavidjeli mnogi profesionalci.
Hebali ih megapikseli i dokle ce folirati raju. Naguraju ih po 24 i kusur megapiksela u drugorazredne aparate (manji senzor), a u studijskim aparatima nema vise od 16. Za primjer Nikon D3200 i Nikon D4....nidje veze.

Da ne palamudim mnogo i ja sam na pocetku pao na suplju pricu, ali srecom imam stav, da cu kupiti skupu opremu samo onda kad to fotografija zaradi. Srecom povukoh rucnu na vrijeme poredeci nekad i sad. Pa stani malo...sve je isto osim filma. Sad imam bar 70 funkcija vise koje mi ama bas nicemu ne sluze.
Fotografija i senzografija zavise od tri stvari. To je tako uvijek bilo, a mislim da ce tako i ostati.

Koja je razlika izmedju objektiva f/1.4 ili f/1.8. Razlika je u shlajpeku iliti novcaniku. Drugu razliku nece primjetiti.

50mm ili 35mm...zavisi koji aparat imam. Ako hocu da imam na senzografiji ono kako okom vidim onda cu za 35mm senzor koristiti 50mm objektiv a za 24mm senzor 35mm objektiv da bih dobio isto.

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koji objektiv?

Post Postao/la soha » 13 pro 2015, 22:49

Evo da se i ja malo prikljucim i kazem sta sam naucio u ove 2 godine. Necu se osvrtati na opremu koliko na neke druge stvari. Pod broj jedan fotografija je cin promisljanja fotografa, tj. onog ko pravi fotografiju, a ne pitanje opreme !!! Dal ce to biti sa velikom dubinom polja ili ne to je pitanje cijele scene, i ne bih se slozio sa kolegom zlajom da se cijeni samo bokeh. To mozda rade profi fotografi koji rade fotografije po narudzbi i koji rade za pare, i moraju da ispostuju ono sto musterija zahtijeva.
Sto se tice opreme opet se ne bi slozio sa kolegom zlajom, iz razloga sto ja kazem da svaka budala ima svoje veselje, pa tako i hobi fotografi (entuzijasti). Niko nikome ovdje ne kaze zasto kupuje skupe stapove za pecanje, kad zna da i sa duplo jeftinijom opremom moze pecati. Dakle, takva primjedba kolega Zlaja jednostavno nije na mjestu... Ima i onih ljudi koji fotografiju vole i ne namjeravaju nikada od fotografije zaraditi neke pare, vole je kao sto se voli i pecanje.
Sto se tice ovjektiva, istina je da postoje 3 vrste objektiva : loši, dobri i vrhunski. Za entuzijaste su sasvim Ok i dobri objektivi, a o vrhunskim mozemo samo da sanjamo. Takodjer stoji da niko od nas na fotografijama nece vidjeti razliku izmedju dobrih i vrhunskih objektiva, jer se to moze vidjeti samo u labaratorijskim testovima. Kao i u svakom segmentu proizvodnje, ponude i potrraznje, tako je i u fotoindustriji... trgovci i reklamiranje prodaju maglu na svakom koraku, i treba biti dobro potkovan i znanjem i strpeljenjem i ne nasjedati na te fore. Iz svog iskustva kazem da foto aparat nije bitan toliko koliko je bitno staklo, ali dobar fotoaparat ipak moze iz osrednjeg ovjektiva da izvuce maximum, i to zna svako ko se imalo ozbiljnije bavio fotografijom, pa i ovakav laik poput mene.
Rusko, sto angler htjede da kaze, kupovina objektiva i foto opreme je vreca bez dna. Covjek treba sebi da odmjeri sta mu i za sta mu treba i po tome se ravnati a ne bacati pare na sve sto trgovci nude.


Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koji objektiv?

Post Postao/la rusko » 13 pro 2015, 22:58

Sta ce mi pare nego da ih bacam na dobre igracke…

Nego, svi napisasmo svasta nesto… a malo ko da izbaci nesto konkretno o nekom objektivu kojeg shvatamo kao dobrog… Pa ima li iko iskustvo sa nekim objektivom za kojeg znate da je dobar? Da barem imamo nesto konkretno za poredjenje…
slika slika

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koji objektiv?

Post Postao/la soha » 13 pro 2015, 23:03

[quote="rusko"]Sta ce mi pare nego da ih bacam na dobre igracke…

Nego, svi napisasmo svasta nesto… a malo ko da izbaci nesto konkretno o nekom objektivu kojeg shvatamo kao dobrog… Pa ima li iko iskustvo sa nekim objektivom za kojeg znate da je dobar? Da barem imamo nesto konkretno za poredjenje…[/qu

Ako se ne varam, kod tebe je Canon. Evo prellazem ti ovaj objektiv : Canon EF 24-105mm f / 4L IS USM . Dva moja kolege ga imaju i stvarno je odlican, cak sam radi tog objektiva i ja htio preci na Canon, jer nikon nema u tom cjenovnom rangu takav objektiv. Majka za sve. Od ulice , pejzaza, portreta, do obiteljskih fotki. Nije ni jeftin, evo ovdje ti jedan link pa pogledaj

http://www.eglobalcentral.de/canon-ef-2 ... e-box.html

Trenutno je na snizenju, a cijena mu je oko 1000 eura.

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koji objektiv?

Post Postao/la zlaja » 13 pro 2015, 23:12

Druže pisao sam o turbo folk tržištu :grin: oni imaju lovu i to traže,uvjerio se bezbroj puta...fotografi im se prilagođavaju da izvuku neku kintu(to je samo jedan segment tržišne ekonomije :) )
Dugo sam ja u tome pa pišem jaranski ,iskreno...ta ulaganja ako su ćejf ,pa hajd okej nek ide tako...Naravno da razumijem da je ćejf jači od love. Ribolovački i fotografski hobi je ionako postao preskup...Eto i primjer ,solidno staklo 1000 eura

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koji objektiv?

Post Postao/la soha » 13 pro 2015, 23:15

zlaja je napisao/la:Druže pisao sam o turbo folk tržištu :grin: oni imaju lovu i to traže,uvjerio se bezbroj puta...fotografi im se prilagođavaju da izvuku neku kintu(to je samo jedan segment tržišne ekonomije :) )
Dugo sam ja u tome pa pišem jaranski ,iskreno...ta ulaganja ako su ćejf ,pa hajd okej nek ide tako...Naravno da razumijem da je ćejf jači od love. Ribolovački i fotografski hobi je ionako postao preskup...Eto i primjer ,solidno staklo 1000 eura

Ocigldno da se onda nismo razumjeli. Izvinjenje <juma> <juma> <juma> . Mada ovdje niko od nas na forumu ne gleda da zaradi neku kintu od fotografije (bar tako mislim)

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koji objektiv?

Post Postao/la rusko » 13 pro 2015, 23:34

zlaja je napisao/la: Ribolovački i fotografski hobi je ionako postao preskup...
Meni je najskuplje u oba hobija bilo to sto sam kupovao jeftine stvari, pa onda shvatao da mi trebaju one skuplje da bi bio zadovoljan… onu jeftinu niti mogu poslije nekome prodati niti imam koristi od nje… bacene pare…

Soha, ovaj objektiv djeluje pravo zanimljiv… nasao sam ga i na jednom oglasu u blizini pa cu otici da ga pogledam i testiram! Hvala, drug!
slika slika

Avatar
soha
Nobelovac
Postovi:1431
Pridružen/a:13 lis 2008, 00:10
Lokacija:Stari grad Soko
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koji objektiv?

Post Postao/la soha » 14 pro 2015, 11:35

Nema na cemu Rusko, tu smo da razmjenjujemo iskustva i pomazemo jedni drugima u svakom segmentu.
P.S. Javi ako kupis kako si zadovoljan sa staklom.
LP.

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Koji objektiv?

Post Postao/la angler » 14 pro 2015, 18:35

A fino sam ti govorio uzmi Nikon, a ne Canon. Sad bi dobio informacije iz prve ruke...provjerene i testirane <jelmekotrazio> :grin:

Nesto kontam, moglo bi se i ovdje zakuhati kao na "varalicarenje vs musicarenje" <valjanjeodsmijeha>

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koji objektiv?

Post Postao/la rusko » 14 pro 2015, 19:12

Ma vidim i ja da sam mozda trebao Nikonisati… ali, druga vremena bila… tada sam imao odjel za komunikacije vrata do vrata… pa kontao ogrebacu se za koji od njihovih objektiva… kad ono dodje nova reorganizacija i odose moji narkomancici sa svim svojim/mojim objektivima...
slika slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Koji objektiv?

Post Postao/la angler » 14 pro 2015, 19:20

Onda jeftinije dodje da iselis sadasnje komsije i dovedes stare nego da kupujes objektive :wink: :grin:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Koji objektiv?

Post Postao/la rusko » 14 pro 2015, 19:29

Ma jok… skupa je ta ekipa… krali hranu… napuse se izjutra, pa opustose raji ruckove iz zajednickih frizidera… ludi skroz…

Mislim, zanimljivije je raditi sa ovom Canon rajom… jedino sto je malo mutno sve… <valjanjeodsmijeha>
slika slika

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “O fotografisanju i snimanju video klipova”