Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanja?

O pitanjima vezanim za rad Saveza, Udruženja, o Zakonu o slatkovodnom ribarstvu, o ribarskim ispitima, pravilnicima....

Moderatori/ce:emin,AlaS,zlaja,svirac,Kovach

Avatar
Kovach
Nobelovac
Postovi:1493
Pridružen/a:13 kol 2006, 14:17
Lokacija:Jablanica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanja?

Post Postao/la Kovach » 22 stu 2010, 15:30

Evo na ovu temu smo vec nekoliko puta raspravljali, a najvise komentarisuci vijesti na kojima nazovi "sportski ribolovci" na okrutan nacin unistavaju nase autohtone vrste riba i kapitalne primjerke. Mislim da bi trebali pokrenuti jednu inicijativu na donosenju novog Zakona ili Pravilnika kao podzakonskog akta Zakonu o slatkovodnom ribarstvu koji ce definisati koje su to autohtone vrste riba, koje ribe (mislim na masu i duzinu) se smatraju kapitalnim primjercima i kako ih zastititi. Takodje predloziti da kazne za navedene prekrsaje budu velike i da ispod 1.000 KM nema kazne. Sto Seha rece od Saveza nema nista, a iz nasih voda polako nestaju kapitalci i sve je manje primjeraka autohtonih vrsta. Mislim da moramo nesto uciniti da zastitimo nase bogatstvo, a po meni je ovo jedini nacin. Dakle, definisati autohtone vrste i kapitalne primjerke, odrediti obavezan C&R ribolov za te vrste, a kazne odrediti ogromne da im ne padne na pamet da ponove prekrsaj.

Interesuje me vase misljenje o ovom problemu, a nadam se da cemo kroz raspravu doci i do najboljeg rjesenja.

BISTRO!!!


Avatar
labud
Pravo piskaralo
Postovi:342
Pridružen/a:14 sij 2008, 00:33
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la labud » 22 stu 2010, 17:34

Bistro svima
Tema je odlicna, komplikovano dobra recimo :)
1000 KM nije malo para danas to je dobra zastita,ako se krivac ne uhvati na licu mjesta imaju novine koje hvale ribolovce ili cak na nasem portalu imamo par primjera. U ostalom svi mi znako kakvi smo mi Bosanci <championvanja> nadje se uvjek neki "papak" pa nosi sve zivo kuci i gliste sto je iskopo. Sve dok je nas mali broj posteni ribolovaca koji kapitalac ima nadu da pliva dalje nasim vodama.
<flag>

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la zlaja » 22 stu 2010, 18:52

Kovach a ko će papka otkriti i fotografisati ili snimiti i predati prijavu kada recimo u mom udruženju je jedini ribočuvar ovi dana dao otkaz jer mu nemaju dati ni minimalnu naknadu koja mu nemože pokriti ni za cigarete, jebiga sve je to na dugom štapu
PS. Do sada prilikom mladičarenja imam sve C&R ulove,fino fotkam i pustim, ako uzme kakva kapitalna jarane glava će joj u moju dnevnu na zid pa me vodite na goli otok ako hoćete 8)

Avatar
labud
Pravo piskaralo
Postovi:342
Pridružen/a:14 sij 2008, 00:33
Lokacija:Sarajevo
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la labud » 22 stu 2010, 18:57

zlaja je napisao/la:Kovach a ko će papka otkriti i fotografisati ili snimiti i predati prijavu kada recimo u mom udruženju je jedini ribočuvar ovi dana dao otkaz jer mu nemaju dati ni minimalnu naknadu koja mu nemože pokriti ni za cigarete, jebiga sve je to na dugom štapu
PS. Do sada prilikom mladičarenja imam sve C&R ulove,fino fotkam i pustim, ako uzme kakva kapitalna jarane glava će joj u moju dnevnu na zid pa me vodite na goli otok ako hoćete 8)
Glavu okaci ostalo vrati nazad nek pliva ;) sala mala
Evo primjera svi mi volimo imati uspomenu ima i ova varijanta da neko kaci na zid, neko slika neko vala voli i pojesti. Sve u svemu nemozes zabraniti to ljudima nemamo osnove zakone o cuvanju ribolovnog fonda. itd itd ....

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la rusko » 22 stu 2010, 19:23

kazne pomazu ako deru po dzepu, medjutim za to je potrebno prethondo istrenirati policiju, koja u tom slucaju ne smije biti sklona mitu & bekriji...

mlade generacije treba informisati o znacaju ocuvanja autohtonih vrsta i kapitalnih primjeraka...

pobiti sve sto je starije od 15 godina i ne polozi zakletvu da ce cuvati gore navedeno <valjanjeodsmijeha>
slika slika


Avatar
kenan_sa
Književnik
Postovi:522
Pridružen/a:20 svi 2009, 03:31
Lokacija:Memli strana starog sarajeva
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la kenan_sa » 22 stu 2010, 19:37

Kovac svaka cast za ovu temu. To je tema koja nas sve redom jako boli. Taj je neko dao otkaz jer mu nisu dali platu. zasto. Koliko dozvola proda taj cuvar mjesecno. koliko puta obidze vodu u toku dana. koliko puta obidze onoga kome je prodao dozvolu u toku dana. mislim da svaki ribocuvar ima procenat od tih prodatih dozvola. da se malo potrude i imali bi pa koliko toliko a bilo bi garant za taj minimalac. Primjer. Konjicko - jablanicki ribocuvari naprimjer. Imam vikendicu na jablanickom odavno. Dole sam stalno. U toku godine ja jednom ili nijednom ne vidim cuvara. na dreznici ili salakovcu gdje takodzer provedem dosta vremena bezbro puta sam otisao a da ribocuvara nisam vidio. Ili ako i dodze naplati dozvolu i nema ga vise. da taj isti ribocuvar naidze ponovo pa barem jos jednom da ne kazem 2 puta drugacije bi gledali na ulov jer u podsvijesti bi imali da on tu negdje moze biti i pratiti pa bi pazio kako i sta lovim. Ovako po ovom sistemu logicno je da nemamo kapitalaca odnosno da nam nestaje i ovo malo sto imamo zbog naseg a i nemara za njima od strane udruzenja. Opet mrijest ribe i raubovanje. Zar nebi bilo korisno da udruzenja angazuju barem 2 ekipe kontrolora u terminima kad je mrijest da se proba barem tad sacuvati koliko toliko krupne ribe. A znamo svi kolika i koliko ribe dodze tik uz obalu da je kamenom mozemo gadzati. Sljedece mreze. Ko od ribocuvara jos kontrolise svoje komcije da li bacaju mreze. Svojim sam ocima gledao kako se to radi u celebicima. Nebi da sad o tome mislim da je poznato svima taj sistem i koliko je mjestana prijavljeno a koliko vikendasa. Za mene je taj ribocuvar isti kao i onaj sto baca mrezu. u Fojnici recimo lovim i naidze jetan hajmo reci ribar. Bezze pitam ima li ribe fali se on ima 5-6 kom. i vadi da mi pokaze. To su pastrmcice od nekih 8-10 cm. pitam ga za sta je to kaze za mezu. 10-ak ovakvih i dobra meza, a ribocuvara nigdje na mapi. Mislim kad bi se pobunilo jednom barem vise od jednog udruzenja vlastima da bi se mozda i moglo nesto uraditi po pitanju zakona o ribolovu. Oduzi ja ali sta cu. Pogodila me tema.
slika

Avatar
angler
Nobelovac
Postovi:5498
Pridružen/a:23 lip 2006, 07:49
Lokacija:Pored vode
Kontakt:

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la angler » 22 stu 2010, 21:42

Jedno pitanje!
Nedozvoljen ulov ribe, raubovanje, kradja ili kako vec hocete...da li je u zakonu definisano kao prekrsaj ili krivicno djelo???
Sa krivicnom prijavom (cini mi se da je u Krajini "ona' na snazi) je 50% posla odradjeno :wink:
Zadnja izmjena: angler, dana/u 22 stu 2010, 21:56, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
ruba
Nobelovac
Postovi:1156
Pridružen/a:20 sij 2010, 21:21
Lokacija:TESLIC EVROPA I STO JE MOGUCE PRIJE NAZAD
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la ruba » 22 stu 2010, 21:50

i ja mislim angler da je t jedno od resenja samo po dzepu i odmah se bosanac opameti ili hercegovac sejedno.treba to.
Ruba Vobleri

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la zlaja » 22 stu 2010, 22:34

Kenane nastojim napisati bez zaobilaženja stvarnosti što se trenutno dešava ,znam to sve kao i ti što bi trebalo ali hajmo napisati bez dlake na jeziku da sada u Bosni bandit ubije čovjeka i dobije par godina od koji ne odleži ni pola ili ako je stranački bandit i dalje se slobodno šeta a mi o zaštiti ribe divanimo.Pa ovdje čovjek nije zaštićen kako će riba bit...
Posebni reviri koji štite ribu su skupa stvar za moju radničku klasu to je za buržuje kojima se popišam u otete pare od ne uplaćeni socijalni,penzioni itd. davanja na radnika a mogu plaćati džipove i posebne revire,jebeš to sve zajedno!!!

Avatar
tare
Nobelovac
Postovi:1304
Pridružen/a:14 lis 2008, 17:45
Lokacija:Zenica
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la tare » 22 stu 2010, 22:41

angler je napisao/la:Jedno pitanje!
Nedozvoljen ulov ribe, raubovanje, kradja ili kako vec hocete...da li je u zakonu definisano kao prekrsaj ili krivicno djelo???
Sa krivicnom prijavom (cini mi se da je u Krajini "ona' na snazi) je 50% posla odradjeno :wink:
znam za jedan slucaj u Zenici,kad je sudinca(valjda se tako pise u zenskom rodu)pitala optuzenog de ti meni prvo objasni sta je to raub pa da onda krenemo,no nebitno,mislim da je prekrsaj :roll:

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la rusko » 22 stu 2010, 22:58

hajmo malo baciti pogled u nezgodnu realnost....

Ja koliko znam proletera u BiH je jednu 400 puta vise nego burzuja... demokratija vlada, a proleteri cine vecinu, medjutim sudeci po rezultatima ispada kao da burzuji jedini izlaze na izbore...

Ako ce se nesto mijenjati sa nivoa vlasti, onda je prvo potrebno promijeniti vlast... ali proleteri nece, valja im burzuj koji ne uplacuje socijalno, jer valjda tako u besposlici imaju vise vremena za krivolov, pa im se osladilo...

eto, nadam se da nisam ovim svojim drskim bezobrazlukom uvrijedio nekog, nije mi cilj... samo hocu na ironican nacin da ukazem na glavni problem BiH drustva... a vi me shvatite kako zelite...

Hajmo sad realno... dok se u drzavi ne ustabili normalitet nema spasa ni ljudima ni ribama... evo jedan primjer sa sjevera, iz drzave koja ima jedan od najjacih socijalnih sistema na svijetu, gdje niko ne treba biti bez hrane, odjece, skole i krova nad glavom... (jel to bajka il' basna... pitanje je sad)... ovdje zaista nema potrebe da covjek covjeka tlaci a kamoli ribu... i sta se desava... odete na vodu, tamo vidite 10 ribolovaca... 8 od njih su pripadnici "srednje" i "vise" klase, razlika je u opremi, ali je odnos prema ribama isti... C&R ili se uzme dozvoljena mjera i kolicina ribe sa sobom...

2-ca su pripadnici "nize" klase, vecinom doseljenici... ti isti niti imaju imaju opremu niti imaju normalan odnos prema ribama... zavezace parangal za kamen i flasu od fante i sretno otici kuci sa punom vrecom... reflektiraju odnos drustva prema njima dominirajuci i unistavajuci ribu koja im se ne moze suprostaviti... cista psihologija... covjek je u stanju biti dovoljno glup i ciniti takve stvari da zadovolji svoj ego... nije mu uopste potrebna vreca ribe od koje ce mu se zivot zgaditi, vec samo taj osjecaj "uspijeha" kojim je prevladao "nizeg od sebe"... samo zato jer se oni i u ovako razvijenom drustvu osjecaju potlacenima... drugim rijecima - sto vise potlacenih, manje ribe... a vi sada vidite kakvo je stanje u BiH...

znaci potlacen covjek prosjecne inteligencije tesko moze imati obzira prema drugom zivom bicu ako je i sam u potlacenoj situaciji... dok god nije zadovoljan svojom situacijom nece ga biti briga za onog slabijeg od sebe... pitanje je tu sta covjeka cini zadovoljnim, vecinom je to novac i sigurna egzistencija za sebe i familiju...

Naravno ima dobrih (citaj inteligentnih, intelektualno ili emotivno) ljudi koji se novcano nalaze na nivou "nize klase" ali duhovno su u "visokoj"... takvi i pored toga sto su potlaceni mogu da posvete paznju okolnim bicima, medjutim na zalost su u manjini... religija takve proglasi svecima pa ih uzdigne... to bismo i mi mozda trebali raditi - dati ljudima primjer onih koji su u istoj situaciji kao i vecina naroda ali se ipak brinu o svojoj okolini... pa bi valjda povukli i druge ljude da promijene misljenje i da se poprave bez obzira kojeg su staleza...

a ako ljudi poprave svoj duhovni status, automatski ce se promijeniti i drustveni, odnosno ekonomski... jedno vuce drugo.. samo fali neko ko ce to da "potegne"....

eto malo filozofije u kasne sate... odoh sad da sanjam ho-ruk situaciju <djed>

Bistro, i ne zamjerite sto sebi dajem malo oduska pa istresam svoje hirovite ideje i shvatanja...
slika slika

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la zlaja » 22 stu 2010, 23:15

Aferim brate, nemam što da dodam ,nadovezao si se na moju misao
PS. Počeli smo ličiti na mlade komuniste u ilegali

Avatar
rusko
Nobelovac
Postovi:4760
Pridružen/a:30 stu 2009, 19:17
Lokacija:Svedska
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la rusko » 22 stu 2010, 23:23

zlaja je napisao/la:Aferim brate, nemam što da dodam ,nadovezao si se na moju misao
PS. Počeli smo ličiti na mlade komuniste u ilegali
Proleteri svih zemalja pokazimo da imamo j*ja!!! <titinpionir>
slika slika

Avatar
AlaS
Nobelovac
Postovi:1590
Pridružen/a:19 vel 2008, 00:20
Lokacija:JELAH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la AlaS » 22 stu 2010, 23:24

Sve ovo dzaba pisanje ,samo se nervirate ,ti sto ih spominjete rauderi ,mrezarosi,itd se samo lagano nasmiju i nastave svoj posao i dalje raditi i radice sve do onog dana kad se usrani seronje dignu iz fotelja i naprave zakon kao na zapadu ,ako ga nemogu napraviti nek kopiraju kreteni glupi,da se mene pita to bi bilo ovako .
1. Ribocuvari zaposleni prijavljeni i rade svoj posao 8h na dan u razlicitim smjenama, jedna greska ide na biro dolazi drugi ,ima dosta ljudi koji bi radili taj posao.
2. Ko napravi prekrsaj na vodi uradi nesto sto nije po zakonu ,oduzimanje pribora ako je u camcu i camac se oduzima,uzimanje licnih podataka pa nek ceka poziv na sud i koliko ce dobiti kaznu ,pribor i sva prateca oprema se vise nikad nevraca nazad.
3.jedinstvena dozvola za citavu BiH ,a ovi sto imaju revire za budzovane,guzonje eto im reviri mirni mi obicni smrtnici a mirni i oni od nas seljaka,to meni ne smeta nek imaju dio nasih rijeka i misle da je njihovo.
4.Mozda i najvaznije rauber,mrezaros itd koji napravi prekrsaj treba ga maticno udruzenje izbaciti iz clanstva na odredjeno vrijeme npr.2-3 god ,tako da bi gdje god dodje na pecanje morao platiti dnevnu dozvolu samim tim ce biti obiljezen i mozda utupi sebi u glavu da nepomislja na to vise .

Napisa ja neki text i vi pisete al znajte da ovo ne pije vode ,nepije sve dok je ovakva drzva kakva jest ,i mi ovakvi kavi smo... bistro
slika
Bistro

Avatar
zlaja
Nobelovac
Postovi:4882
Pridružen/a:17 sij 2007, 20:39
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Kako zaštititi autohtone vrste i kapitalace od nestajanj

Post Postao/la zlaja » 22 stu 2010, 23:31

Bravo Alas ,svi poznamo bijednu situaciju ali rješenja koja mi predlažemo se mogu objesiti mačku o brk.
Zašto recimo to famozno ministarsvo poljuprivrede,šume i voda nema zaposlene djelatnike koji obavljaju čuvanje ,onda bi taj radnik bio osiguran i sa dobrom plaćom,onda bi isti se brinuo o svom poslu i ne bi dopuštao gluposti koje dopušta volonter - čuvar iz UG. Nešto kao državni rendžer...

Odgovori
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1275: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Natrag na “Aktuelnosti iz Udruženja, Saveza, o Zakonu, ispitima...”