Zadnjih 15 tak godina kao poslijedica globalnog zagrijavanja Dansko more i fjordovi su dobili nove stanovnike.
Rijec je o debelousnom sivom ciplu koji naraste i do impozantnih 75 cm duzine i kao takav je nevjeci predstavnik familije Mugilidae.
Debelousni cipol živi u istočnom Atlantiku od Islanda do Senegala i Cape Verde-a, uključujući i Sredozemno i Crno more. Ova vrsta je selica (pelagicna vrsta), jer putuje na sjever u ljetnim mjesecima, a zimi na jug kada se i mrijesti. Upravo radi tih migracija nerijetko ih nazivaju i cipol putnik.To je česta riba plitkih, zaklonjenih obala poput brodskih luka, ušća rijeka u more,i kamenite morske obale, gdje se neumorno hrane epifitskim algama i sitnim beskraljeznicima koje pronalaze u pijesku i mulju.
I pored toga sto "na prvu" izgledaju nezainteresovano ili plaho na bilo sta sto im plasiramo kao mamac ipah ih je moguce prevariti. To je igra strpljenja bez ishitrenih zabacanja na nos ribi. Ja ih lovim tako sto nakon sto ih lociram prihranim masivno priobalje sa starim hlijebom u koji sam "spicio" 2 konzerve sardina i par saka ribljeg brasna. Takvu "salamuru" jednostavno obozavaju samo im treba malo vremena da se oslobode pocetnog straha i krenu se cesce vracati po jos hrane. E tada nastupaju (pod obavezno polarizacione cvike) Mach stap, osnovna struna 0.22 i florokarbonski predvez 0.18. crystal waggler plovak i udica (ostra ko ista

Neki drugi put cu probati loviti i na algu na fazon kako se kod nas lovi skobalj

Ps. i musicari super prolaze na imitacije racica i alge sa kojom se cipoli hrane pa eto ko voli nek izvoli.
Evo jedan par od juce, ode mi jedan znass koliki je biooo fuuuuu
