Jezero Šićki Brod

IMG_0958.JPGPicture_210.jpgIMG_0953.JPG
IMG_0932.JPG
kako_izgledaju_ribarske_pozicije_na_jezeru.jpgIMG_0954.JPG

Jezero je  nastalo 1987 na povrsinskom kopu Sicki Brod po kojem je i dobilo naziv.
Ovo jezero je dugo 800 metara i siroko 400 metara sto ga cini idealnim kako za rekreativni tako i za takmicarski ribolov.Najdublja tacka jezera je oko 35 metara. Konfiguracija dna dosta varira, a samo dno je sljunkovito kao i obala ove prekrasne vode koju okruzuje pomalo vanzemaljski ambijent. Jezero  je puno malih uvala i zaliva koji su opasani vodenim rastinjem.Jezero u proslosti nikada nije bilo planski poribljavano sve do proslogodisnjeg osnivanja Sportsko ribolovne sekcije ”Sicki  Brod”, a pri Sportsko ribolovnom udruženju “Rudar-Kreka” iz Tuzle.Bilo je tu-i-tamo  poribljavanja od strane lokalnih ribara. Jezero je bilo prepusteno na milost i nemilost krivolovaca do febuara 2007. godine kada se i osniva Sekcija unutar SRD “Rudar-Kreka”, a koja izlazi sa planom ocuvanja ovog bisera Tuzlanskog Kantona.

IMG_0925.JPGPicture_279.jpgPicture_173.jpg
Picture_811.jpg
Picture_329.jpgPicture_293.jpg

Tuzlanski Kanton se slozio sa prijedlozima novonastale sekcije sastavljene iskljucivo od ribara entuzijasta i odobrilo preuzimanje i gazdinstvo nad ovom prelijepom ali i devastiranom vodom.
Od preuzimanja vode i gazdinastva nad njom Sportsko ribolovna sekcija ”Sicki Brod” je vec u par navrata poribila jezero pastrmkom tako da u jezeru pliva oko 1000 komada ove atraktivne riblje vrste. Lovljeni primjerci pastrmke su trenutno oko 2kg sto samo govori kojom kvalitetom vode i kolicinom prirodne hrane jezero raspolaze. Jezero je pored pastrmke poribljeno sa somom, babuskom te saranom i amurom koji su kupljeni na ribnjaku Prnjavor.
Jezerom sada pored sarana koji su vec bili u jezeru pliva 81 komad novoporibljenih sarana prosjecne tezine izmedju 4-10 kg. te nesto amura  7-11 kg Ove jeseni se planira jos jedno obilnije poribljavanje sarana i amura a sve u cilju popuralizacije modernog saranskog ribolova i osnivanja saranske sekcije unutar udruzenja. Pored navedenih sarana kojima je poribljena ova voda u njoj pliva impozantan broj takozvanih ”starosjedioca” tj. sarana koji su uspjeli zaobici udice i mreze. Uglavnom su to  ljuskari (Savski vretenci, divljaci ili torpeda kako ih neki nazivaju) poribljeni od strane lokalnih ribara. Ti divlji sarani ”torpeda” su visoko rangirani kod mnogih iskusnih sarandzija zbog svoje enormne snage ali i lukavih trikova kad se pokusava osloboditi udice.

IMG_0961.JPGIMG_0955.JPGIMG_0956.JPG
IMG_0959.JPG
IMG_0960.JPGIMG_0962.JPG

Moj licni rekord ljuskasa upravo dolazi sa ovog jezera (20,40kg). Lokalni ribari su pricali da ima i vecih primjeraka u sto sam se uvjerio prilikom jedne proljetne posjete jezeru posmatrajuci ih dvogledom kako se spremaju za mrijest u sasi na juznoj strani jezera.
Jezero je bogato i bjelom ribom: crvenperom, bjelicom, deverikom cija tezina u ovoj vodi prelazi 2 kg.. Bogatstvo bijelom ribom pogoduje populaciji stuka koje su vec odranije donesene u ovu vodu. Najveci ulovljen primjerak stuke je riba od punih 11 kg. mada se smatra da postoje i veci komadi.

IMG_0952.JPGIMG_0951.JPGIMG_0949.JPGIMG_0946.JPG

Ove godine se planira i jedno poribljavanje sa mladji smudja sto ce ovu vodu uciniti jos atraktivnijom za sportski ribolov. Sto je najbitnije, u jezeru nema americkog somica (cverglana) koji je uglavnom nepozeljan pri ciljanom ribolovu odredjenih ribljih vrsta i kao takav je nepozeljan na vecini voda.Na radost svih iskrenih sportskih ribolovaca mreze i ostali krivolov je proslost! Ribocuvarska sluzba radi svoj posao koji nimalo nije lak i jezero se cuva 24 sata dnevno kako od cuvara tako i od ovlastenih clanova ovog drustva.
Jezero je protocno i napaja ga sedam izvora za koje se zna ali ima i dosta podvodnih izvora,  sto je vidljivo za vrijeme zime jer dijelove jezera sa podvodnim izvorima nikad ne prekrije led
.Kvalitet vode je ispitivan na institutu u Tuzli i ocjenjen je sa najvecom ocjenom.tj.dobili smo potvrdu da je voda najcisca od svih jezera u Tuzlanskom kantonu.

IMG_0945.JPGIMG_0947.JPGIMG_0948.JPGIMG_0950.JPG

Takodje je u fazi dogovor izgradnje sopstvene web stranice ovog drustva sto ce omoguciti eventualnim posjetiocima sve informacije o pravilima cijenovniku i ostalim aktuelnostima vezanim za ovo jezero i udruzenje.
Na jezeru postoji  nekoliko vikend kucica gdje postoji mogucnost iznajmljivanja za duzi boravak na vodi.

Jezero se otvara za posjetioce 1 juna-2008.
Cijenovnik dozvola je slijedeci :
12 sati ribolova 10 KM
24 sata ribolova 20 KM
OBAVEZNO VRAĆANJE U VODU SVAKOG ULOVLJENOG ŠARANA I AMURA
Za duzi boravak na vodi postoje dozvole sa popustom (vise informacija na kontakt telefon)
Kako doci do jezera?
Ukoliko dolazite iz pravca Sarajeva odmah iza petlje Sicki Brod tj. raskrsnice Lukavac – Tuzla nastavite voziti 500 m. te na prvoj raskrsnici  (preko puta restorana ‘’Man’’) skrenete lijevo – uzbrdo asvaltinim putem koji vas dovodi do jezera za nekih 5 min. voznje automobilom.
Do jezera mozete doci i drugim putem tj. odmah poslije ”Inine” benziske pumpe skrenite ljevo i  za par min. ste na jezeru. Put je dobar i moze se malim vozilom doci do same vode. Na vecinu ribarskih pozicija mozete doci sa automobilom, a na ona mjesta gdje ne mozete prici automobilom, ribolovni cuvar ce vas prebaciti sa camcem na poziciju na kojoj ste odlucili loviti.Te pozicije su uglavnom na  zapadnoj strani jezera i najbolje su se pokazale za ribolov sarana.

Picture_220.jpgPicture_448.jpg
Picture_223.jpg
Picture_222.jpgPicture_446.jpg

Sve ribarske pozicije su uredjene za postavljanje  satora. Na svim uredjenim pozicijama za kampovanje postavljene su i odgovarajuce kante za otpadke.
Sve detaljne informacije:
Predsjednik Sportsko ribolovnog društva “Rudar-Kreka” Tuzla: Lelić Vahid
Sekretar SRD “Rudar-Kreka” Tuzla: Dzemal Hasic tel.035 280 585
Predsjednik Sportsko ribolovne sekcije “Šićki Brod”: Senad  Isakovic–Roko Tel. +387-35-815-184/ +387-61-154-756  +387-61-154-756
E-mail: b_l_roko@yahoo.com
Podatke i slike poslao: Mujacic Mirza – Saranski ribolov i u snu.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Ova web stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.