U.S.R. “Otoka” Bosanska Otoka

logo_USR_Otoka.jpgUSR “Otoka je osnovano 1996 god, dok je prije osamostaljenja egzistiralo kao sekcija u USR “Krušnica” iz Bosanske Krupe.
U 2007 godini, Udruženje je brojalo 173 člana.
Udruženje gazduje sljedećim vodama:

izet53.jpg izet54.jpg izet55.jpg izet56.jpg

Najveća rijeka, koja presjeca otočko područje, je UNA. Nastaje u Lici, a ulijeva se u Savu kod Jasenovca. Ovaj vodotok je dug 214 km.Kroz otočko područje Una teče u dužini od oko 20 km.Od Bosanske Krupe do Otoke teče uglavnom prema sjeveru, a zatim tok Une ima pravac istok-sjeveroistok. Već na ulazu u otočko područje Una je dosta široka, a dolina joj postaje veća.

izet58.jpg izet60.jpg izet39.jpgizet49.jpg
izet50.jpg
izet57.jpg izet41.jpg

U koritu Une susreću se naslage sedre (bigra) različitih debljina i oblika. Na više mijesta Una se usijeca u sedrene naslage praveći brzace i slapove. Najljepši slap je Brskavac nizvodno od Otoke, gdje se Una račva u više rukavaca gradeći nekoliko većih i manjih otoka. Najveće otoke u samom naselju su Zidina i Gradska Otoka, a izmedju Ivanjske i Blatine otoke Madžarica i Bukovača.

izet18.jpg izet19.jpg izet23.jpgizet40.jpg
izet24.jpg
izet26.jpg izet27.jpg

Na otočkom području Una nema većih pritoka. Sve bi spadale u kategoriju potoka i potočića.
Lijeve pritoke Une su Ljusina, Voloder, Baštra, Lončarevac, Glodina, Ivanjska, Vranješevac, Paunovac, Kosinjac, Gvozdenovac,  Krmuljin i Orlovac. U Baštru se ulijeva Trapešnica, Čava, Babinac i Vodomut, a pritoke Glodine su Grkovac Dabrina, Halilivac i Bjelajski potok.
UNA s desne strane prima Bukovsku, Mandu, Brskavac, Pjeskovac, Kalovac, Vranovinu i Duboki potok.
Na području Otoke ima i nekoliko ponornica, kao što su Kamarica u Jezerskom, Pecka u Ljusini, Krstašica u Glavici i neke druge.

izet44.jpg izet45.jpg izet42.jpg izet47.jpg
izet31.jpg
izet48.jpg izet29.jpg izet32.jpg

Vodostaj Une i njenih pritoka zavisi od količine kiše i snijega u njihovim slivnim područjima. U zimskom periodu snijeg djeluje na smanjenje vodostaja, a u proljeće, kad se počne otapati, vodostaj naglo poraste. Vodostaj Une je najviši u jednom od proljetnih mjeseci, dok je sporedni maksimum u novembru ili decembru. Minimalni vodostaj se javlja u avgustu ili septembru, a sporedni minimum u januaru ili februaru. Pošto je proljetni maksimum izraženiji od jesenjeg, Una pripada rijekama s nivalno – poluvijalnim ( sniježno – kišni) režimom.

izet30.jpg izet37.jpg izet33.jpg izet34.jpg
izet35.jpg
izet38.jpg izet16.jpg izet17.jpg

Rijeka Una ulazi na otočko područje na koti 141 m, a na izlazu ima nadmorsku visinu 128m, iz čega se vidi da joj je pad na ovom potezu 13 m. Od ukupnog pada Une  ( 306 m) to bi bilo oko 4 odsto. Zbog relativno malog pada na ovom dijelu Une nije predviđena izgradnja ni jedne hidrocentrale  što nas posebno raduje.

JEZERO PECKA
Jezero je nastalo na mjestu gdje potok Pecka ponire u zemlju.
Na samom ulazu u ponor nekad je bilo jezero, koje je zbog proširenja samog otvora ponora, prije tridesetak godina, gotovo u potpunosti presušilo. Na tom mjestu je izraslo šiblje i šaš, te je u toj šikari počela nicati divlja deponija smeća. Zbog toga smo mi iz USR OTOKA i iz UL- GOLUB zajedno sa lokalnim stanovništvom pokrenuli akciju da ovo područje vratimo u prijašnje stanje, odnosno da tu napravimo izletište sa svim ribolovačkim i lovačkim sadržajima, te da u blizini lokalna zajednica napravi sportske terene za mali nogomet i košarku.

potok_pravljenje_jezera11.jpgpotok_pravljenje_jezera4.jpgpotok_pravljenje_jezera1.jpgpotok_pravljenje_jezera8.jpgpotok_pravljenje_jezera9.jpg
potok_pravljenje_jezera10.jpg
potok_pravljenje_jezera2.jpgpotok_pravljenje_jezera7.jpgpotok_pravljenje_jezera6.jpgpotok_pravljenje_jezera5.jpg
potok_pravljenje_jezera3.jpg
potok_pravljenje_jezera13.jpgpotok_pravljenje_jezera12.jpgpotok_pravljenje_jezera14.jpgpotok_pravljenje_jezera15.jpg
potok_pravljenje_jezera16.jpg
potok_pravljenje_jezera17.jpg

Međutim kao i svugdje i mi imamo opstrukcije od strane opštinskih struktura oko prikupljanja potrebne dokumentacije kako bi realizovali ovu ideju. Stoga smo odlučili da radimo paralelno na prikupljanju dokumentacije i čišćenju pomenutog lokaliteta.
Očišćen je cjelokupan teren 30000 metara kvadratnih. Napravljena je privremena brana ispred ponora tako da sad ponovno imamo jezero PECKA čija je površina oko trideset dunuma, dužina je oko 650 metara i prosječna širina oko 50 metara, trenutna dubina je u prosjeku oko 1.5 metara što će se povećati naknadno izradom nove brane.

pecka8.jpg pecka9.jpg pecka10.jpg pecka12.jpg pecka14.jpg pecka15.jpg
pecka17.jpg pecka20.jpg pecka2.jpg pecka4.jpg pecka5.jpgpecka16.jpg

U jezeru trenutno ima samo riba koje su živjele u potoku Pecka (klenovi), međutim po Programu rada za ovu godinu predviđeno je da se jezero poribi sa šaranom u proljetnim mjesecima (mart, april) i to veličine od 1.5 do 3.0 kilograma te da se uredi staza oko jezera.Takodje, u planu je da jezero Pecka postane posebni, šaranski revir.

Od vrsta riba u vodama kojim gazduje ovo Udruženje obitavaju: mladica, potočna pastrmka, lipljen, štuka, škobalj, šljivar, plotica, bodorka, crvenperka, crvenoka, deverika, grgeč, klen, linjak, mrena, som manić.

CIJENE RIBOLOVNIH DOZVOLA
KATEGORIJA RVI PENZ. SENIORI KADETI PION. STRANCI
GODIŠNJA 50 50 100 50 25 100
DNEVNA 10 10 10 10 10 20
DNEVNA  za plem. vrste 20 20 20 20 20 40
VIKEND dozvola 20 20 20 20 20 40
VIKEND doz. Za pl.vrste 40 40 40 40 40 80

DOZVOLE SE MOGU KUPITI: U prostorijama udruženja (čaršija bb)  Dnevne i vikend dozvole mogu se kupiti :
Kod ribočuvara; Restoran  KRON ; Restoran  STARI MLIN ; Motel  UNA ; Restoran BISTRO ; Kafe  SQUARE

Način dozvoljenog ribolova, količina jednodnevnog dozvoljenog ulova i minimalne dozvoljene mjere su regulisane Zakonom o slatkovodnom ribarstvu.

Od kapitalnijih primjeraka ulovljenih na vodama kojim gazduje ovo Udruženje izdvajamo:

  1. Mladica- 24 kg.
  2. Štuka    – 16 kg.
  3. Mrena   –   5 kg
  4. Plotica  –   4 kg
  5. Potočara-  4 kg
  6. izet52.jpgizet1.jpgizet43.jpgizet2.jpgizet36.jpgizet46.jpgizet28.jpg

    izet3.jpgizet5.jpgizet6.jpgizet7.jpgizet4.jpgizet22.jpg

    Udruženje svake godine organizira dva udruženjska takmičenja i to:

  1. Tradicionalno na otvoru ribolovne sezone. Ovo takmičenje  je PRESTIŽNOG karaktera za naše članove i ujedno se boduje kao prvo kolo za izbor ekipe za viša takmičenja. Nakon ovog takmičenja u večernjim satima se organizira druženje svih ribolovaca, sponzora takmičenja, kao i naših donatora, gdje se ujedno izvrši proglašenje pobjednika i dodjela nagrada i priznanja.
  2. Drugo takmičenje se organizira  na  nekoj drugoj stazi i ono je izbornog karaktera. Rezultati sa ovog takmičenja se sabiraju sa prvim takmičenjem i tako se odredjuje ekipa  koja će predstavljati udruženje u toj takmičarskoj godini.

izet9.jpgizet10.jpgUdruženje je  2003 godine izvršilo poribljavanje UNE i BAŠTRE sa 35000 komada potočne pastrmke a svake godine izdvaja značajna sredstva za čišćenje i čuvanje naših prirodnih mrijestilišta jer smatramo da se na ovaj način mnogo više isplate uložena sredstva te da se tako čuvaju autohtone vrste ovog područja.

izet15.jpgOd značajnijih uspjeha na takmičenjima Udruženja i članova ovog Udruženja izdvajamo:
1. Mustedanagić Emir – nastupio za reprezentaciju BiH na evropskom prvenstvu u Madjarskoj.
2. USR-OTOKA – 3. mjesto na federalnom takkičenju „Bužim“ 2004 god.
3. USR-OTOKA – 1.mjesto na medjunarodnom takmičenju Teferič na Uni
4. Hodžić Vahid – 3. mjesto na medjunarodnom takmičenju Potraga za kraljicom Une  2007 godine.

Udruženje se uglavnom finansira od članarine, Sportskog saveza općine Bos. Krupa, Donatora pri čemu bi se istim i zahvalili
D O N A T O R I:
1. ELPOS – Bosanska Otoka
2. LIMOMETAL – Cazin
3. IRFAN KADIĆ – Bosanska Krupa
4. STARI MLIN   – Bosanska Otoka
5. KRON              – Bosanska Otoka
6. MOTEL UNA  -Bosanska Otoka

Udruženje ima dobre odnose sa svim udruženjima na USK i sa svima imamo potpisan sporazum o reciprocitetu.
Poseban odnos udruženje ima sa USR. KRUŠNICA iz Bosanske Krupe a on se ogleda u kordiniranom planiranju akcija koje se sprovode radi zaštite i očuvanja ovog „ Raja na zemlji „.
Od Udruženja slične orjentacije izdvajamo saradnju sa udruženjem lovaca GOLUB iz Bosanske Otoke  sa kojima radimo na uredjenju jezera PECKA  kao i svih sadržaja vezanih uz taj projekat.
Udruženje ima veoma dobru saradnju sa savezima.  To se naročito dobro pokazalo oko organizacije i polaganja ribarskih ispita. Ribolovački ispit u
2007 godini  položilo je  226 ribara.

U 2007 godini U.O se sastao deset puta a vezano za ostvarivanje  „Programa rada“ za 2007 godinute vezano za tekuću problematiku (pomor ribe). Itd.
Na zadnjem sastanku je  urađena analiza izvršenja Financijskog plana za 2007 godinu i Programa rada za 2007 godinu
NA OVOM SASTANKU JE DONESENA ODLUKA DA SE PRISTUPI ČIŠĆENJU PRIRODNOG MRIJESTILIŠTA ŠTUKE  (ušće VOLODERA) ČIM SE ZA TO STEKNU USLOVI (smanji vodostaj)

PLANOVI ZA 2008GODINU I DALJE
Napraviti projekat za izgradnju i uredjenje jezera PECKA te pristupiti izvodjenju prve faze.
U istom jezeru napraviti ŠARANSKI revir, te urediti takmičarsku stazu.

izet8.jpgZAŠTITA I OČUVANJE RIBLJEG FONDA
Za zaštitu i očuvanje ribljeg fonda brine se ribočuvarska služba koja broji četiri člana i to :
Pašić Senad profesionalni ribočuvar i Suljkanović Ismet, Komić Dževad, Bešić Adnan kao volonteri. Svi oni su certificirani u federalnom savezu i svoj posao obavljaju u skladu sa novim Zakonom o slatkovodnom ribarstvu i Pravilnikom o radu ribočuvarske službe.

KONTAKT:
USR “Otoka” Bosanska Otoka
Čaršija bb
Bosanska Otoka
TEL/FAX: 037477447
Mobitel: 061970486
Predsjednik: Suljkanović Izet
Sekretar: Suljkanović Šefka
UPRAVNI ODBOR: Komić Dževad, Sumbuljević Senad, Pašić Senad, Bratić Senad, Bešić Adnan,
Suljkanović Ismet, Omerćehajić Suad, Šertović Mersad.