Lov mrene i recepti za primamu
Za mrenu se moze reci da je kraljica brzaka i izuzetno jaka riba, odlican plivac i borac!
U ljetnjem periodu mrenu terba traziti na mjestima sa jacom strujom, brzim protokom odnosno mjestima sa vise kiseonika i cvrstim dnom.
Mrena je jatna riba i uvijek je u drustvu primjeraka slicne velicine dok oni krupniji budu malo izdvojeni, a tokom hranjenja cesto su zajedno sa manjim komadima, ali su dosta lukavije.
Izuzetno je oprezna riba, pogotovo krupniji primjerci, a u nasim rijekama su hvatani kapitalci i preko 8kg.
Mrena je riba dna pa bilo koji sistem i mamac kojim je planiramo loviti mora da bude tik uz ili na samom dnu..
Pribor moramo prilagoditi velicini ribe koju ocekujemo, a i uslovima u kojim lovimo.
Pozeljno je koristiti nesto jaci pribor jer je mrena izuzetno jaka riba, a dodatno na to sve je struja u kojoj boravi pa je zamaranje primjeraka preko 3kg pravi uzitak.
Mrena izuzetno oprezno uzima mamac pa kontra mora uslijediti brzo kako bi uspjesno zakacili ribu.
Dril na rolni morate obavezno podesiti jer prilikom kacenja mrena podivlja i bijegovi su siloviti pa treba biti smiren i drzati sve pod kontrolom bez panike.
Ovu ribu je najbolje traziti u brzom toku na dnu, uvijek se stacioniraju uz neke prepreke poput stijena, spilja, velikog kamenja i razne potopljene strukture u brzem toku.
Idealna mjesta su iza stubova mostova, brana, usca (sporiji tok u brzi), a trazite je u samom repu u najbrzim dijelovima i bazenima jer su tu tokom ljeta.
Krupna mrena se pretezno lovi rano ujutro ili uvece, a po danu je rijetko uloviti kapitalnu mrenu izuzev kad je voda mutna ili vrijeme takvo da je vidljivost znatno smanjena.
Mrena je nocna riba i pretezno nocu naj krupniji komadi tragaju za hranom, a prilaze i u plicak pa budite oprezni tokom lova i ne pravite buku!
Mamci za mrenu:
Mamci za mrenu su raznovrsni, krenuvsi od naj modernijih boila, tijesta, peleta itd.. pa sve do gliste, rovca-mrmka, pijavice, durdubaka, komada nareska, hljebne pahulje, crvica, konoplje, goljeza-rijecnog crva, raznih sireva, kukuruza secerca itd..
Na vama je da se opredijelite na sta loviti..
Primama – krma:
Upotrebom fider tehnike – hranilice u lovu mrene je jedan od mojih aduta, a najkrupnije mrene se upravo ovako prevare.
Zaokupljena pretragom sitnih hranjivih cestica, mrena gubi na oprezu i u vecini slucajeva pokupi i nas mamac.
Ribolov sa dodatkom hranilice je brz i dinamican, tj. ribolov u pravom smislu jer se riba konstantno hvata.
Riba brzo pronalazi nas mamac, a hranilica nam sluzi kao krma – primama u neposrednoj blizini nase udice sa mamcom.
Pozeljno je da koristiti neku kvalitetniju fider primamu kako bi imali bolje rzultate, a posebno obratite paznju da je to hrana za tekucu i brzu vodu jer sa obicnom hranom za stajacu itd.. nema smisla pecati u jakim strujama.
Ovakve primame pretezno imaju oznaku “River”, a na nekim je i navedeno da su za tekuce vode ili ciljano za mrenu.
Moj predlog vam je da koristite od stranih marki Browning hranu Easy Cheesy ili River, a kombinacija ove dvije je extra za mrenu, od domacih hrana je neprikosnovena Masterbih primama Feeder ili Masterbih Feeder river specijalno napravljena za lov mrene, skobalja itd. kombinacija ove dvije takodje je idealna u omjeru 50:50.
Evo vam i brdo ubitacnih recepata i kako da ih sami napravite: Primama za lov mrene
Prilikom pripreme hrane-primame imajte na umu da ona bude nesto ljepljivija kako bi sto duze izdrzala strujanje vode, ali nemojte pretjerivati jer ipak ona treba da se lagano runi te da cestice privuku ribu!
Uz malo prakse i par izlazaka odlicno cete savladati ovu tehniku, vasi rezultati ulova ce naglo porasti.
Svaka od ovih primama ciljano privlaci mrenu, ali tu se cesto nadje i skobalj, klen i druga bijela riba, a nisu rijetki slucajevi da se upeca saran i som!
Sezona je pocela, uzivajte..
Bistro.
Autor: Ostojic Boris