Susret sa Radovanom Krkovićem, šampionom Crne Gore u mušičarenju za 2014. godinu
Mašta da lovi na vodama Mongolije ♦ Zadovoljstvo je ogromno kada svojim kreacijama prevariš ribu ♦ Ima tu, naravno, i razočaranja, ali i divnih momenata koje sam doživio mušičareći na vodi
Aktuelni državni prvak u disciplini fly fishing (mušičarenje) Radovan Krković, živi i radi u Kolašinu u fabrici vode ,,Akva Monta”. On je prvak u mušičarenju i u pojedinačnoj, ali i u ekipnoj konkurenciji, kao član tročlane ekipe SRK ,,Kolašin” iz Kolašina za sezonu 2014.
– Još kao dječak zavolio sam ribolov. Moj otac se rekreativno bavio ribolovom, tačnije mušičario je na tradicionalan način, poznatom kao ,,ribolov na ljeskovak”. Tako sam poput oca i ja jedan period mušičario tom drevnom, možda najstarijom, tehnikom u ribolovu. Tek kasnije sam nabavio prvi fly fishing pribor i tako je sve krenulo – kaže u razgovoru za naše novine Krković.
● Kako birate mušice, pravite li svoje?
– U početku, kao i većina drugih mušičara, pecao sam isključivo na suvu mušicu. Međutim, zadnjih godina preorijentisao sam se na nimfe, jer mi je zanimljiviji lov nimfom, mada znam da se mnogi neće složiti sa tim. Nijesam, naravno, zanemario ni suvu mušicu, pa ponekad i nju ,,zabacim”. Što se tiče vezanja mušica, prilikom prvog kontakta sa ribolovom na mušicu, počeo sam istovremeno i da vežem iste, jer je po mom mišljenju, fly fishing dosta zanimljiviji kada koristiš mušice koje sam vežeš. Zadovoljstvo je zaista ogromno kada na svoje kreacije prevariš ribu. Ima tu, naravno, i razočaranja, ali i divnih momenata koje sam doživio u ribolovu svojim kreacijama mušica.
● Kada najviše volite biti na vodi, u koje doba godine i dana? Koji su Vaši omiljeni tereni?
– Najviše volim jesenji ribolov, jer je riba tada manje selektivna, a prirodni ambijent prelijep. Što se tiče terena volim da lovim na mirnijim djelovima rijeke, tišacima, mada i brzaci i bukovi imaju svoju draž.
● Koju od tehnika i taktika najviše primjenjujete u ribolovu?
– Volim francuski stil nimfarenja, a takođe i određene tehnike koje koriste bosanski mušičari. To sam naučio od njih prilikom mušičarenja na njihovim vodama.
●Svaki trenutak proveden u ribolovu je divana uspomena, ipak da li se neki izdvaja, recimo značajnijim ulovom?
– Na bosanskim rijekama sam imao nezaboravne mušičarske dane, mada moram pomenuti i naš revir u Kolašinu, koji nažalost više ne postoji. Tu su se zbili i moji prvi počeci i doživljaji vezani za fly fishing tehniku. Takođe volim i Ljuču u Plavu. Tu sam imao najveće ulovljene primjerke lipljana do sada.
● Šta mislite o pokretu ,,uhvati/pusti” (C&R) i kako ocjenjujete status ribolova u Crnoj Gori?
– Podržavam naravno C&R, a mišljenja sam da ribolov u Crnoj Gori nije na zavidnom nivou. Ima nekih pomaka, ali je sve to nedovoljno i treba još mnogo uraditi da bi došli do nivoa gdje bi mogli privući pažnju kako spin tako i ,,FF” svijeta.
● Kakvo je Vaše mišljenje o fly zonama, ekologiji i zaštiti životne sredine?
– Fly zone svakako treba da postoje na svim vodama u Crnoj Gori. Treba ih štititi i unaprjeđivati, a što se tiče životne sredine i ekologije kod nas, mislim da ljudi malo drugačije razmišljaju nego ranije. To je nedovoljno i sama država, prije svega, treba da preduzme neke korake i radnje kako bi se više vodilo računa o našoj okolini. Samim tim bi došlo i do promjene svijesti ljudi, a sve u cilju zaštite i očuvanja životne sredine.
● Kakav je Vaš stav o takmičarskom ribolovu uopšte?
– Treba održavati takmičenja u svim ribolovnim disciplinama. Sve to sa sobom nosi razna iskustva, ali prije svega druženja, putovanja, nova poznanstva, ali treba njegovati i takmičarski duh. Što se tiče učešća na takmičenjima navešću da sam gotovo redovan učesnik Lige Crne Gore u mušičarenju, a tu su i učešća na više regionalnih takmičenja.
● Koju svjetsku destinaciju bi željeli posjetiti i zašto baš nju?
– Volio bih posjetiti Mongoliju, jer je priroda gotovo netaknuta, pa bi ribolov u tim predjelima predstavljao nestvarno zadovoljstvo.
S. B. MURINO – www.musicarenje.net