Vazduh za ribe okovane ledom
Sada je idealno vrijeme da sportski ribolovci pokažu koliko vole ribu.
Odušci spašavaju ribu u ovim zimskim danima kada su vode čitavom površinom okovane debelim ledom.
Ovo je neophodno na plitkim stajaćim vodama.
Riba ne može bez kiseonika a u zimskim uslovima njega je malo. Bez obzira na usporen metabolizam, ribe i zimi troše kiseonik. Kada dugo vladaju niske temperature i led prekrije površinu vode i tako spriječi kontakt vode sa vazduhom – nema miješanja kiseonika. Što se led duže zadrži kisenika je u vodi sve manje i manje.
Na tekućim vodama, gdje ima protoka ispod leda, situacija nije toliko kritična, ali na stajaćim, pa još plitkim, već je alarmantna. Velike akumulacije su obično i duboke tako da je manja opasnost ali plitke bare i jezerca su ovih dana i te kako ugroženi.
Još gore je kada napada snijeg preko leda. Tada je u vodi mrkli mrak, pa nestane i drugog izvora kiseonika – fotosinteze. Ne dopire sunčeva svjetlost ispod površine vode i znači da se ni fotosintezom ne stvara kiseonik.
Zbog svega toga sada treba praviti oduške. Dovoljno je napraviti par rupa u ledu, metar sa metar, na površini od jednog hektara i ribe će moći da dišu.
Na niskim temperaturama veoma brzo dolazi do rastvaranja kiseonika u vodi – čim napravite oduške ugledaćete ribe kako prilaze.
Prilaze da dišu!
P.S. Da ne propadnete u hladnu vodu poštujte ovu skalu bezbjedne debljine leda.
Priredio: Miralem
Nema nam druge nego otići na Fajikovu i probiti kakve rupe 😉
Trebalo bi, sevap je 😀